Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Deja i-am zis vreo 3 despre asta.... cred ca a inteles....

 

Eu stiu ca da,acuma poate oi fi gresit,ca ma tot intrebam si eu "ce dracu are?"
Oricum de schimbat o sa o schimb cu totu.
Sper ca pe cealalta sa o fi facut bine,ai de la pasager:)

Va salut si va multumesc inca odata!

 

Din ce ai scris mai sus, rezulta ca s-a blocat pe safe. Trage de manerul exterior, si deblocheaza cablul mic - tamburusul care il fixeaza in maner.

 

Dupa aia incearca sa o deschizi din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare baieti

 

Am sa o demontez pe asta veche de curiozitate,sa vad ce am gresit,dar atunci cand imi vine broasca SH,prin colet.

Acuma numai am chef,ca am capiat numai microswitch-uri visez, dracu` cred ca de 4x am scos broasca de pe masina sa ma uit la ea :)).

 

Va multumesc mult ,pentru amabiltatea voastra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Acum 3 luni am schimbat switch-ul la usa soferului. Cu modelul de aici http://www.adelectrocom.ro/product_info.php?products_id=95609 . Pe el scrie Saia Burgess. Acum iar nu mai merge,are capul tocit. Recomandati alt tip? Exista vreun model cu cuiul acela din metal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune unul cu capul ala mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune unul cu lamelă sau pune-i tu lamelă luată de la o chinezărie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect... nu are cum sa se toceasca asa de repede... doar daca limba care-l actioneaza avea probleme si nu le-ai remediat cand ai inlocuit switch-ul.

 

totusi, esti sigur ca de acolo este si nu cumva ai lipituri reci pe placa yalei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Da de la switch este.Daca il actionez cu degetul merge. Limba e ok. Cand calca pe switch, cuiul nu ajunge pana la arculet.Ar mai trebui apasat o idee. Daca ii pun lamela incape acolo oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ii pui lamela, trebuie sa cojesti plasticul care vine peste limba ce-l actioneaza. Banuiesc ca e cam gaurita, de nu-l actioneaza... sau a fost deteriorata si ti-a stricat switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand l-ai schimbat ai pus.doar.capacul.de la.switch-ul nou sau e schimbat cu.totul?indiferent.de.varianta cel mai.simplu este.sa-i schimbi pozitia in sensul sa-l duci mai sus.daca e doar.capacul schimbat taie piciorusele la corpul vechi si du-l mai.sus spre inelul broastei si ai rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

O sa desfac azi inca o data sa ma uit. Fac o poza sa vezi daca e deteriorata limba



Doar capacelul l-am schimbat.Daca ii dai piciorusele cum il fixez acolo? Il lipesc? 

Kelu am vazut ca prestezi servicii gen schimbat switch-uri. Comercializezi si fara montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de comercializat switch-uri nu.pur si.simplu tai piciorusele si-l lipesti.cu picatura sau loctite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Ok multumesc. Pana la urma ce switch sa cumpar? Trebuie sa schimb si pe spate. Tot de care am luat http://www.adelectrocom.ro/product_info.php?products_id=95609 ? Sau recomandati altceva mai bun?

Modificat de ursachicatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altceva mai bun, nu prea ai ce sa pui..... mergi pe Saia plus lamela - care o iei de la un switch ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare cand inchid masina una din usi nu se inchide mi se duce butonul in jos apoi revine pe pozitia deschis imi poate spune cineva ce este, mi-a spus un prieten ca ar fi "centralina" dar culmea nu imi face mereu.

Vw.bora este masina an 2000. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta yala si refacute lipiturile reci. Daca tot o desfaci, sa ii inlocuiesti si switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

De când am umblat ieri la switch am următoarea problema. Am pus totul la loc, buzzerul mergea. Încui mașina și plec. După câteva ore dau sa plec. Descui mașina și când sa deschid usa șoferului nu se deschide. Nici din exterior nici interior. Celelalte uși se deschideau. După ceva timp ii dau niște pumnii în yala în exterior și se deschide. Merg cu mașina se deschide usa de fiecare data. După o ora sa zic de stat încuiată iar nu se mai deschide. Același procedeu romanesc și usa de deschide. Apoi iar merge normal pana o las mai mult încuiată. Când nu se deschide se comporta ca și cum ar fi armata alarma oem. Adica trag din exterior si interior si nu merge. Din interior nu sare siguranta de la geam. Ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

iti ramane blocata pe safe, probabil nu primeste comanda. Ai refacut lipiturile de la mufa care intra pe placa electronica? Cu un drum, da si un jet de spray de contacte pe periile motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Incerc sa desfac sa vad motorasul si sa curat acolo. Am desfacut toate suruburile fara unul inaccesibil. Atasez poza. Sau altfel se desface?

post-90679-0-40078900-1374578721_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pt aia trebuie sa separi partea electronica de cea mecanica, surubul ala mare, cel dreapta sus in poza si cel de pe "tocul" broastei, adica partea care e incuietoarea, care se vede pe usa monata, e un torx mic de 8. Apoi trebuie sa scoti siguranta aia tip arc, demontezi sufa, tragi de mecanismul pe care e sufa care intra in clanta exterioara, desfaci cele 2 ureciuse de plastic care mai tin cele 2 jumatati impreuna si voila... abia apoi ai acces la acel surub.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Am desfacut-o. Acum nu vad care o fi problema. Nu este mizerie. De la lipituri reci isi revine cu socuri-lovituri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Am rezolvat . Sper. Aveam vreo doua lipituri crapate,le-am lipit. Motorasul nu avea nici un fel de urechi. Probabil la b5.5 sa aiba. Totusi cam rudimentar tot ansamblul asta la Passat. Multumesc pentru ajutor !post-90679-0-92833600-1374605249_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Are  urechile care tin capacul de plastic. Se desfac iese capacul si se curata eventualele depuneri. Dar bine ca ai rezolvat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut-o. Acum nu vad care o fi problema. Nu este mizerie. De la lipituri reci isi revine cu socuri-lovituri?

 

Da... de la lipituri sau colector murdar.

 

Am rezolvat . Sper. Aveam vreo doua lipituri crapate,le-am lipit. Motorasul nu avea nici un fel de urechi. Probabil la b5.5 sa aiba. Totusi cam rudimentar tot ansamblul asta la Passat. Multumesc pentru ajutor !attachicon.gif20130723_171026.jpg

 

Uite urechile.... una, doua..... alea se indreapta ca sa poti scoate capacul motorului cu tot cu colectorul.

 

 

post-30007-0-53687300-1374644807_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!