Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Plafoniera spate?, cred ca te referi la cele de deasupra usilor spate, nu?!,

se desfac usor, dar trebuie sa nu tragi tare ca se rupe o clema cu care sunt fixate

cauta pe vwvortex.com - sunt acolo poze ff clare,

ATENTIE- se desface "plafoniera" tragand in exterior de latura dispre spatele masinii, acolo are un fel de clema care trebuie sa scape de pe rama. Sa nu tragi din partea opusa (dinspre volan) ca se va rupe, acolo nu are clema

recomand sa ai 2 surubelnite. cu una tragi un pic, max 0,5 cm, doar ca sa vezi clema iar cu a 2a apesi pe clema si apoi tragi cu ambele spre ext

bafta

am cautat pe vwvortex, dar nu am gasit decat pentru plafoniera fata.

mersi, ma duc sa ma apuc de treaba, dar nu am inteles exact la ce te referi cand spui "spre exterior".

inca ceva, becul de jos,din usa cum se inlocuieste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit primul tau post, si m-am uitat mai atent la mine la Bora. Lampa are 3 pozitii:

- stanga - stinse in permanenta

- mijloc - comandate de usi

- dreapta - aprinse in permanenta

Daca si la tine sunt la fel ca la mine, pe pozitia din dreapta e normal sa arda non-stop.

Sper ca nu te-am incurcat mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit primul tau post, si m-am uitat mai atent la mine la Bora. Lampa are 3 pozitii:

- stanga - stinse in permanenta

- mijloc - comandate de usi

- dreapta - aprinse in permanenta

Daca si la tine sunt la fel ca la mine, pe pozitia din dreapta e normal sa arda non-stop.

Sper ca nu te-am incurcat mai rau.

ai dreptate, asa e si la mine, am gresit eu cand am spus am spus ca spre dreapta e pozitia cu comutator usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zenco vezi ca daca ai problema cu vreun switch, se poate vedea si pe VAG-COM.

Totusi s-ar putea sa fie problema de la montajul alarmei, cum ziceai si tu mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zenco vezi ca daca ai problema cu vreun switch, se poate vedea si pe VAG-COM.

Totusi s-ar putea sa fie problema de la montajul alarmei, cum ziceai si tu mai sus.

cred ca am gasit "buba". Lumina de jos din portiera dreapta nu functiona.Am luat jos capacul becului, sa vad ce problema este si am vazut ca era scoasa mufa. am cuplat mufa la loc si s-a aprins becul. Am inchis usa , dar becul a ramas aprins. Deci eu cred ca este blocat switch-ul din broasca. Cand am timp incerc sa-l rezolv.

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic, switch-ul a ramas blocat pe pozitia cuplat (usa deschisa) sau fac scurt firele care merg la switch de aceea ard tot timpul lampile interioare pe pozitia mijloc. Pina o sa dau jos fata usii sa ajung la switch, nu a putea in vreun fel sa anulez comenzile de la aceasta usa? in acest fel celelalte usi vor functiona normal. nu? ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi merge nici becul de la usa sofer ala rosu si nici tzauitul ala....nu stiu ce poate avea ...vreo idee ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Va rog sa imi ziceti si mie pe unde gasesc contactul de la usa prin Craiova?? Am incercat azi pe la Eurocar si nu au auzit de asea ceva.

Multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe la magazinele de electronice (piese si maruntisuri) si intreaba de microintrerupator. Mai sunt si poze pe acest topic...ca sa ai idee cum arata. Seamana cu acel buton (interior) din Mouse, care se actioneaza la click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca becul din usa nu se aprinde, inlocuiti-l cu un bec tip led(se gasesc cu acelasi tip de soclu) care, consumand mai putin curent, va reusi sa ajute microswitch-ul sa faca contactul necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfat NICK,o sa caut maine pe la componente electronice; stiu cum arata ca l-am desfacut deja si am vazut si pozele puse de voi. Mersi inca o data si va tin la curent cu ce rezolv.

O ZI CAT MAI BUNA!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca becul din usa nu se aprinde, inlocuiti-l cu un bec tip led(se gasesc cu acelasi tip de soclu) care, consumand mai putin curent, va reusi sa ajute microswitch-ul sa faca contactul necesar.

De unde ai scos tampenia asta?

Tu crezi ca ,curentul care trece prin bec trece prin switch? :D Switchul comanda calculatoul de confort.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am rezolvat problema la mai multe tipuri de masini. Am pulverizat WD 40 si am montat bec tip led si functioneaza si acum. Asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a inceput sa faca figuri- o zi mergea, 2 nu... si tot asa...am dat cu Spray LubritALL, si-a revenit 5 zile apoi s-a dus de tot :icon_thumright: spray-ul nu e o rezolvare. La acel switch se uzeaza "butonul" care e actionat la deschidere si nu mai ai ce sa ii faci, la mine nu mai era deloc butonul.

Sunt curios ce legatura are cu becul, daca e becul ars, mai merge avertizarea sonora? :lol: o sa scot becul si sa vad ce se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am rezolvat problema la mai multe tipuri de masini. Am pulverizat WD 40 si am montat bec tip led si functioneaza si acum. Asta e!
Oricum, functioneaza din cauza lui WD40 dupa cum a mai facut cineva de pe forum, si nu din cauza schimbarii becului. Ai PM in legatura cu ce am spus mai sus.OK, incep prin a-mi cere scuze pentru tonul folosit, ai dreptate, nu trebuia sa ma adresez asa. Dar, chestia cu switch-ul din broasca este o problema fff des intalnita la platforma Golf IV, bora, Octy1, care nu se rezolva decat prin inlociurea switchului. Curentul care trece prin becul de la usa nu e mare, un led consuma si mai putin, max 20mA, dar curentul care trece prin switch la modulul confort e si mai mic, doar 5mA, asa ca nu vad cum schimbarea becului in led ar rezolva ceva. Acel sw comanda plafoniera, buzerul ptr lumini aprinse, becul din usa si chiar alarma, dar toate acestea prin modulul confort. Asa e la vw, la reno o fi altfel. Inca o data scuze pentru tonul folosit!
Sunt curios ce legatura are cu becul, daca e becul ars, mai merge avertizarea sonora? :blink: o sa scot becul si sa vad ce se intampla...
Masina mea nu avea deloc becuri in usi, le-am montat eu ulterior si beepul mergea pana sa instalez becurile, deci nu are nici o legatura. Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat mai intai cu WD 40 mai multe zile la rand si a mers cateva zile, dar dupa aceea iar n-a mai mers, adica deschideam usa si o lasam deschisa si abia dupa 1-2 minute se aprindea becul. Dupa ce am montat un bec led a functionat din prima si functioneaza si acum. Daca contactul e uzat rau, probabil ca ce spun eu nu rezolva problema si trebuie demontat, curatat sau chiar inlocuit. Eu doar am dat o idee, se poate incerca cu un efort minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a zis @al bundy, avertizarea sonora nu are legatura cu becul din portiera... am scos becul, am scos si mufa iar avertizarea tot functiona.

@traffictours - tot asa facea si la mine, deschideam usa si dupa 1-2 min se aprindea, dupa ce am dat cu spray, a mai mers 5 zile si gata. Spray-ul "amelioreaza boala, nu o trateaza" - poate sa mai functioneze cateva zile (in cazul meu), sau chiar mai mult - cum e la tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu urmatoarele simptome:

- lumina interioara nu functioneaza (plafoniere, luminile la parasolare)

- becurile din portiere la fel nu functioneaza

- DAR! martorul luminos din bord pentru atentionare usi deschise functioneaza iar releul ala ce "stinge lumina" dupa ce inchizi usile functioneaza si el. (se aude cand decupleaza)

O fi problema cu microswitchul sau altceva?

P.S.: M-am uitat si pe la sigurante si nu-s arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva zicea mai sus :..........."Exista o singura exceptie. Al V-lea micro intrerupator, cel care sesizeaza daca usa este deschisa/inchisa, se afla pe cantul usei. Acesta este actionat de piesa care se inbina cu agatatoarea din stalpul masinii, este vizibil din exterior (fara a demonta ceva) si este posibil a fi deblocat cu un spary cu alcool izopropilic."

eu m-am uitat din "toate pozitiile" dar nu am vazut micro intrerupatorul.daca poti da mai multe detalii. mie cred ca mi-a ramas blocat pe pozitia contact si -mi ard tot timpul plafonierele. daca s-ar vedea microintrerupatorul poate asi putea sa-l deblochez. ( sa nu mai desfac toate usa)

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o singura exceptie. Al V-lea micro intrerupator, cel care sesizeaza daca usa este deschisa/inchisa, se afla pe cantul usei. Acesta este actionat de piesa care se inbina cu agatatoarea din stalpul masinii, este vizibil din exterior (fara a demonta ceva) si este posibil a fi deblocat cu un spary cu alcool izopropilic.

eu m-am uitat din "toate pozitiile" dar nu am vazut micro intrerupatorul.daca poti da mai multe detalii. mie cred ca mi-a ramas blocat pe pozitia contact si -mi ard tot timpul plafonierele. daca s-ar vedea microintrerupatorul poate asi putea sa-l deblochez. ( sa nu mai desfac toate usa)

Nu stiu cum sa interpretez primul pasaj!

Sw este in broasca, nu ai cum altfel decat demontarea fetei de usa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde "al-V-lea" ca nu are decat unul, si ala cateodata prost! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zenco - Vezi in postul #35, pag 2, cam ce inseamna demontare si unde se afla switchul. Sunt niste link-uri cu poze...

Ai putea sa incerci cu niste spray cu furtunas, sa ti tras de maner, ca si cand deschizi usa si sa dai prin locul ramas intre maner si tabla. Da cu spray si unde e plasticul care agata de stalpul usi.

@fan VW - daca avertizarea sonora functioneaza, ar trebui verificate toate becurile, precum si instalatia. Vezi cu o lampa de control daca primeste curent...sa nu fie fire intrerupte...? Ti-ai montat cumva alarma? poate nu au avut grija si cine stie ce fir au sectionat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!