Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

salut

la mine switchul de la usa de la sofer e bulit, nu se mai aprinde lampa de pe usa cand e deschisa, nu mai imi vede in bord ca e usa deschiza, nu mai ma atentioneaza ca am lasat luminile aprinse cand deschid usa.

 

acum vad ca imi face figuri si inchiderea centralizata./nu au inceput odata cu defecatrea swichului face figuri de cateva zile

am cheie simpla, nu briceag deci trebuie sa bag cheia in broasca ca sa deschid inchid masina

 Inainte cand deschindeam/inchideam  se auzea cand lucreaza toate usile + portbagaj. ca se dechide/inchide......acum face figuri odata merge alteori nu merge adica inchid usa de la sofer o inchide si celelalete raman deschise si nu licare nici ledul de pe usa cum licarea cand inchideam masina inainte.\

si alteori merge si se inchide normal.

a inceput sa fac figuri din senin.

am verificat mufele din usa par ok

 

Are legatura ca e bulit swichul de la usa soferului sau este alta problema/defectiune?

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, problema este de la switch-ul de la usa soferului sau/si  lipituri reci pe placa electrica din broasca.

Modificat de Andrei18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

lipiturile - legat de functionarea defectuoasa a inchiderii centralizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit sa-mi repar golfuletu care avea un switch defect cu ajutorul lui ANDREI18, un om care are ac de cojocul swichurilor si se vede ca a rezolvat multe switchuri la varsta lui. Cei care aveti probleme cu acestea apelati cu incredere la el ca stie ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara V4NCT7 se potriveste ? Mersi anticipat ! Ma refer la partea superioara ?

Modificat de crt24v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru aprecieri rosebowl.

 

Si da crt24v, V4NCT7 se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

imi puteti da niste sfaturi (linkuri cu poze, video), cum se desface fata de la usa + switchul care e responsabil pentru aprinderea becurilor la usi deschise (uneori se aprind, uneori nu, la ambele usi, mentionez ca masina are 3 usi), la portbagaj nu reactioneaza deloc.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr ai cautat si tu un pic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut prieteni.

Se pare ca si eu am fost blestemat.De un an usa din spate stanga(parte sofer) se tot inchide sau deschide cand vrea ea.Incepusem sa demontez usa pana cand am dat peste un surub cu 12 colturi pt care nu aveam cheie.Evident,am remontat totul inapoi la loc.Saptamana trecuta am constatat problema si la usa din fata a soferului,practic se tot inchide si deschide,si in mers si in momentul cand o inchid eu,chiar si pe parcursul noptii uneori.In weeked intentionez sa le desfac sa verific lipiturile si starea contactelor cu ohmetrul.V-as fi recunoscator daca mi-ati da un link cu un tutorial cu demontarea usilor fata/spate.Switch-urile se pot segmenta dupa demontare,pt verificare?Daca este posibil sa-mi dati un cod pt cele doua switchuri,un pret sau un producator de calitate.

Din pacate nu am reusit sa parcurg tot topicul pt toate detaliile.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Multumesc pt informatii.

As dori un link sau tutorial cu demontarea usilor pana ajung la switch si de ce chei am nevoie.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cauta la DIY-uri si tutoriale - o sa gasesti tot ce ai nevoie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiune are cheia speciala(cea cu 12 colturi) cu care pot demonta broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana azi credeam ca am switch-ul pe de dreapta dus si deja am cumparat unul, dar mi-a fost prea lene sa ma apuc sa-l schimb. Azi insa a aparut posibilitatea sa-l fi luat degeaba. :)

Daca usa e inchisa de tot si o deschid, becul ramane stins.

Daca usa e inchisa in prima treapta si o deschid, tot nu se aprinde(inainte se mai aprindea in cazul asta).

Daca usa e inchisa in prima treapta si imping din interior de ea, se aprinde.  :huh: E posibil sa nu fie incuietoarea pozitionata cum trebuie sau ceva de genul asta?

Pun si un filmulet sa vedeti cum sta treaba.

 

 

switch.3gp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot switchul e de vina. La mine mergea, insa dupa ce am ridicat usa din balama, nu se mai aprindea. Din cauza ca am ridicat usa nu se mai deschidea cremaliera de tot, si nu mai actiona switchul. Cand am desfacut, piciorusul switchului gaurise stratul protector de plastic ce e pe cremaliera, si am improvizat o lamela cu balama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Robotelu,incearca sa cureti cu spray degripant mecanismul de deschidere a usii,introducand jetul pe langa locasul in care actioneaza piesa care culiseaza pe platnicul stalpului.Nu dai ca nebunul cu spray ci doar atat cat trebuie.Incerci cu un betisor de urechi sa cureti zona respectiva ca in felul asta piesa broastei care culiseaza sa mearga cat mai liber posibil.Daca nu are efect,inseamna ca invelisul de plastic al piesei respective a cedat exact in zona de actiune a switch-ului.Daca asa este si switch este bun,intaresti zona respectiva cu superglue bun si apoi cu smirghel faci ca portiunea respectiva sa devina neteda si sa nu agate cuiul switch-ului.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mikemaniack

la mine doar porcaria aia mica si infecta de capac face figuri am schimbat doar capacul sper sa ma tina ca am muncit juma de zi la 2 usi :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pana azi credeam ca am switch-ul pe de dreapta dus si deja am cumparat unul, dar mi-a fost prea lene sa ma apuc sa-l schimb. Azi insa a aparut posibilitatea sa-l fi luat degeaba. :)

Daca usa e inchisa de tot si o deschid, becul ramane stins.

Daca usa e inchisa in prima treapta si o deschid, tot nu se aprinde(inainte se mai aprindea in cazul asta).

Daca usa e inchisa in prima treapta si imping din interior de ea, se aprinde.  :huh: E posibil sa nu fie incuietoarea pozitionata cum trebuie sau ceva de genul asta?

Pun si un filmulet sa vedeti cum sta treaba.

 

tot de la switch este.... da jos yala, inlocuieste switch-ul si repara lipiturile reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la Bora mea am observat ca nu mai merge optiunea cu Roll up/roll down windows din cheie la usa de la sofer. In schimb la cea de la pasager functioneaza aceasta optiune. Acum la usa de la sofer pot doar sa inchid/deschid usa mecanic (daca masina este inchisa se deschide doar usa de la sofer, restul raman inchise, led-ul rosu de la inchiderea centralizata inca licare). Am observat ca si becul incepe sa faca figuri, insa inchiderea centralizata din telecomanda functioneaza.

 

 Intrebarea mea este switch-ul este defect sau este alta piesa defecta din mecanismul usii care trebuie schimbata?
 

 Cam cat ma costa inlocuirea switch-urilor in usile din fata, sofer si pasager?  Mi-ati putea recomanda pe cineva va rog?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la switch, sunt lipituri reci la mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva prin inlocuirea switchului si refacerea lipiturilor de pe partea electrica. Cauta la prestari servcii si vei gasi pe cineva care sa ti-l rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La switch-ul de la hayon cum ajung? Imi ramane in bord martorul de la hayon aprins. Care e cea mai necostisitoare solutie. Ca la reprezentanta ma costa 800 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ed.Bora, ia legatura cu cei de la prestari servicii, in bucuresti ai pe AlBundy si Florin. Switch-ul defect apare si la diagnoza.

Schimbatul te costa 150-200 lei.

 

Valabil si pt NELKOR, doar ca trebuie sa gasesti pe cineva in zona ta daca nu ai drum in Bucuresti. Oricum iesi mult mai ieftin de 800 lei chiar si daca pui si drumul pana la Bucuresti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La switch-ul de la hayon cum ajung? Imi ramane in bord martorul de la
hayon aprins. Care e cea mai necostisitoare solutie. Ca la reprezentanta
ma costa 800 de lei.

 

 te costa maxim 10 lei. Iei switch cu lamela si il schimbi.Ala se schimba mai usor decat celelalte 2 de la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!