Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salut,am demontat tot incercind sa schimb switchul de la usa sofer am facut proba am facut proba am vazut ca acesta este de vina,nu lam lipit pe pozitie deocamdata urmeaza miine sal lipesc dar am o problema nu mi se mai inchide usa ca inainte btrebuie sa trintesc tare de ea ca sa se inchida si nu nu se lipeste perfect ca inainte nu stiu cu ce am gresit dar o modificare am facut...in sensul ca am modificat gaura aia din plastic in care venea bagata tija cu tamburasul care culiseaza cind se inchide si deschide usa din inchiderea centralizata sa fie asta cauza ca nu se mai inchide usa ca inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti la Adelaida,i se schimba doar partea de sus a switch-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pune cineva o poza cu broasca montata pe masina la golf 4 la usa sofer,mi se pare ca am gresit ceva de nu se mai inchide bine,as vrea sa vad cum ar trebui sa fie in mod normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu ai reusit? Am vazut ca nu mi-ai trimis pozele de care ti-am zis. Broasca se prinde in cele doua suruburi..nu prea ai toleranta la ele...Ce te intereseaza exact? Usa se inchidea bine pana sa umbli?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit am montat switchul dar singura problema este ca nu se inchide bine usa,trebuie so trintesc mai tare.....inainte se inchidea f bine...ceva o tine dar nu stiu ce am cam stricat cele doua suruburi ca nu am avut torx de care trebuia....si cele doua suruburi trebuie strinse tare nu?Sa decojit si plasaticul acela care era pe clanta de la broasca...sa fie din cauza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, daca ala agata, yala lucreaza greu.

2. ai batut in suruburi sa le deafaci sau cum zici ca le-ai stricat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am batut pentru ca am avut un torx mai mare si a intrat fortat ,,la ce te refereai florine cind ziceai ca agata iala la plastic?Nu ar fi mai bine sal decojesc de tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai batut in suruburi, verifica distanta dintre lateralul usii si tabla pe care se fixeaza yala - si vezi sa nu difere, sa fie la fel ca la usa la care nu ai umblat.... suruburile sa fie la aceelasi nivel. Daca difera, s-a strambat tabla (trebuie data jos yala si indreptata tabla pe care se fixeaza) si de aia se inchide greu.

Daca acel plastic care vine peste limba de metal, e deteriorat rau si nu se mai poate reface, nu ramane decat sa o cojesti de tot... si sa pui parghie la switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oricum la mine la usa de la sofer e altfel ca cea de pasager adica ma refer la distanta dintre table

In prima poza usa pasager in cea dea doua usa sofer scz de calitatea pozelor,la ce te refereai florine cind spuneai de pirghia la switch?

post-53597-0-10177800-1343562741_thumb.j

post-53597-0-63452000-1343562869_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu broasca ai avut dreptate florin se strimbase tabla aia care era montata cind am batut in ea gata am rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum scot si eu un torx cu capatul deja facut rotund?cand am incercat sa dau broasa jos n-am avut scule si s-a stricat capul torxului.acum am cap de torx bun dar capul la un surub e compromis.Sa incerc sa ii fac un cant?s-al tai ca sa il fac pt surubelnita dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE care surub uri vorbesti? Alea 2 care tin broasca? Alea nu sunt torx ci "soricel" sau M sau triple square si il poti scoate cu o dalta si ciocanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau minifreza si crestat frumos surubul...

Atentie, la desfacerea cu dalta si ciocanul, sa nu se strambe tabla pe care vine fixata yala - ca se va inchide foarte greu usa.... daca nu se repozitioneaza tabla respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la bora acest lucru . Am rezolvat problema cu un burghiu mai mare , nu stiu exact de cat era , dar a mers foarte usor si capul surubului s-a rupt inainte de a deteriora ceva pe acolo . Restul suruburului l-am scos cu ajutorul unu patent .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca folosesti corect, cheile adecvate, nu prea se intampla.

Apar astfel de cazuri, cand altii au incercat inainte, sa desfaca suruburile, chiar daca nu au avut M-ul care trebuie si deja i-au stricat dintii suruburilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect . Prima data cand am vrut sa schimb switch-ul nu aveam M si asa am reusit sa stric surubul. Dupa ce am luat cheia buna nu am mai avut nici o problema cu acele suruburi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Am si eu o problema la incuietoarea portbagajului ! (VW BORA 2003 berlina ) ...

Nu se mai blocheaza portbagajul , adik poate fi deschis si cu masina inchisa si cu masina deschisa ... si se cunoaste ca nu se inchide de tot ...probabil e stricat switch-ul sau actuatorul ! ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste solutii ? am citit pe niste forumuri ca ar trebui curatat motorasul sau ceva de genul ! daca ma poate ajuta cineva , sau daca a mai avut cineva problema asemanatoare ! TNX

Despe ce spray este vorba ? TNX ....ca am si eu o problema la incuietoarea portbagajului , nu se mai blocheaza ..ramane deschis tot timpul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

actuatorul sau comanda lui. Verifica daca primesti 12v in mufa, cand dai comanda de incuiat-descuiat.

Daca nu, primul lucru - verifica firele care trec spre hayon, din caroserie - in manunchiul de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Falci s-au ai ceva fire intrerupte in manunchiul de fire care vine prin partea stanga cum stai cu portbagajul deschis.eu am avut 3 fire rupte si a ramas blocata pe inchis,sau poate e intradevar actuatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri ! motorasul mergea , actuatorul si el mergea ..doar ca era un arc de la switch ...era rupt si switch-ul nu se mai intorcea in pozitia lui ca sa il blocheze :) ! Am desfacut eu portbagajul si am pus un arcusor pe aklo ...nu in pozitia lui normala dar ca solutie provizorie merge brici pana schimb arcul lui original !

Oricum , tnx de raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare daca se poate. Am avut probleme si eu cu switch-ul de la usa stanga (am mai postat pe aici si am rezolvat problema). Am cumparat switch si am schimbat doar capacul - insa ce am observat - pinul de la vechiul switch nu era atat de uzat si la lungime era cam la fel cu cel nou, asa ca dupa cateva luni de la schimbare iar a inceput sa faca figuri din cand in cand. Deci ma gandesc ca de vina este si partea interioara care actioneaza pinul. Ce se poate face in cazul asta? Sa renunt la pozitia lui originala din gauri si sa incerc sa-l lipesc un pic mai sus , ca sa apese bine pe pin? Ma gandeam si la un pic de super glue pus pe capul pinului sa mai castig un pic in inaltime, dar banuiesc ca o sa se roada f repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit si eu problema asta la multe masini la care am schimbat doar partea superioara drept pentru care acum schimb cu totul.se pare ca noul capac cu tija noua fac probleme la unele broaste in sensul ca tija exercita o forta destul de mare asupra arcului din moment ce am gasit arcul cu lamela sarite.la o medie de 20 de yale cu capac de switch schimbat, 5 prezinta problema aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se pune problema de arc sarit, ci nu apasa suficient pe pin ca sa inchida switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rupe-i cele doua picioruse si impinge-l mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insa ce am observat - pinul de la vechiul switch nu era atat de uzat si la lungime era cam la fel cu cel nou, asa ca dupa cateva luni de la schimbare iar a inceput sa faca figuri din cand in cand. Deci ma gandesc ca de vina este si partea interioara care actioneaza pinul. Ce se poate face in cazul asta? Sa renunt la pozitia lui originala din gauri si sa incerc sa-l lipesc un pic mai sus , ca sa apese bine pe pin? Ma gandeam si la un pic de super glue pus pe capul pinului sa mai castig un pic in inaltime, dar banuiesc ca o sa se roada f repede :)

cand ai vazut ca pin-ul nu e tocit, trebuia sa desfaci yala - mai mult ca sigur, ai lipituri reci pe placa electrica a yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!