Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

sincer cand e vorba electrica,electronica etc i-mi cam prind urechile (mai bine spus ma cam depasesc chestiile astea).in plus cand am vazut ca broasca era plina de acuri si arculete am zis ca daca o desfac sunt sanse mari sa nu o mai pun la loc.si sincer nu stiu nici unde exact trebuie refacute aceste lipituri reci.desfac broasca si acol e buba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neag: vad ca esti din cluj. Daca vii cu placa din iala desfacuta iti refac eu lipiturile, pe loc (dureaza sub 1 minut); gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neag.vezi ca butucul are o coroana antrenata de surubul de care vorbesti.daca a cazut acea coroana trebuie demontat totul inclusiv mecanismul manerului. iar legat de broasca daca nu stii apeleaza la cineva care stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am umblat si eu la portiera spate dreapta pentru ca nu se mai deschidea usa,am refacut lipiturile,acum merge foarte bine dar a ramas manerul de la care deschizi usa intr-o pozitie ciudata.

Trebuie sa mai desfac inca odata broasca?

Multumesc.

post-21498-0-52024600-1339960967_thumb.j

post-21498-0-85654500-1339960975_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai prins inapoi cablul acela mic ? si apoi insurubat pe lateral butucul cum era ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus cablu in aceeasi pozitie??

mie mi se pare ca acel cablu din interior care actioneaza tragaciul e prea slab si de aia sta asa

dai butucul afara si te uiti la acel cablu sa vezi in ce pozitie e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,stimati colegi. Sper sa nu fiu considerat impulsiv, nu am avut timpul necesar sa citesc toate paginile din acest topic, si de aceea sper sa nu comit vreo greseala. Problema mea sta in felul urmator: switchul din usa de la sofer imi face figuri,in sensul ca nu imi aprinde becurile din plafoniera si din usa la deschiderea ei, implicit cand da switchul ceva eroare incepe alarma sa cante,deobicei pe la 3 noaptea, si ar mai fi switchul din hayon,care mergea bine, se aprindea martor in bord si mai si bipuia cand deschideam hayonul,dar care, de la un moment dat,nu mai merge nici ala, si nu mai am nici lumina portbagaj.

As dori sa ma indrumati cu cine sa iau legatura, daca pot cumpara acele switchuri separat, sau daca le pot repara pe astea ce-s acuma, insa nu as vrea sa cumpar yale secondhand,care dupa 3-6 luni sa se duca iar switchul din ele. Nu am asa mare problema ca nu mi se aprind becurile,pe cat ma deranjeaza ca nu pot pune alarma la masina. Insa cu rezolvarea uneia,normal ca doresc si rezolvarea alteia.

Va multumesc anticipat,si sper sa fiu ajutat. Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ValyMic-uite ce iti trebuie pentru portiera, iar pentru hayon cauta tot pe acest site in aceeasi sectiune switch la fel ca cel pentru portiera insa cu lamela in cap

http://www.adelaida.ro/microintrerupator-v4nct7-5a-250v-saia-burgess.html

@Nonel- mai mult ca sigur nu ai prins manerul pe gheara cu arc care este pe interiorul portierei.Demonteaza totul, scoate manerul exterior si apoi cu torx de 20 desfileteaza surubul mascat de manerul exterior si scoate mecanismul interior si vedea ca ai o gheara tensionata de un arc care are fix rolul de a tine manerul tensionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai prins inapoi cablul acela mic ? si apoi insurubat pe lateral butucul cum era ?

Am prins si cablul,functioneaza usa.

ai pus cablu in aceeasi pozitie??

mie mi se pare ca acel cablu din interior care actioneaza tragaciul e prea slab si de aia sta asa

dai butucul afara si te uiti la acel cablu sa vezi in ce pozitie e

Exact in aceeasi pozitie e pus.

@Kelu,si eu sunt mai mult ca sigur ca nu am bagat manerul in gheara.Nu stiam de existenta acestei gheare.Eu credeam ca manerul este tras inapoi de cablu.Cand am facut operatiunea era foarte cald afara si numai soare.Intelegi de ce credeam ca manerul este tras inapoi de cablu.

Multumesc frumos inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca poate ti-a cazut inelul acela care se roteste cand insurubezi pe lateral pt butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Dupa ce ai dat jos fata de usa de metal si yala - butucul in scoti inainte... tragi de manerul exterior, spre gaura ramasa in locul butucului. Manerul se va misca vreo 5 mm... dupa care il extragi.

Ca sa dau jos doar manerul, e destul sa scot doar butucul sau trebuie data jos si broasca? Lafel si la remontat, trebuie dat jos ansamblul ca sa prind acea ghiara de plastic sa apese pe maner sau se poate deoar demontand butucul?

Despre ghiara asta e vorba?

Mersi.

post-34985-0-16432500-1340026227_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos yala... oricum, sunt doar 2 suruburi in plus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ca sa dau jos yala trebuie dat jos fata de usa, apoi fata metalica, clemele care prind geamul...deci sunt mai multe suruburi decat cele 2 de la yala, sau gresesc?

DA stiu, nu am expicat corect si sunt oarecum off topic...eu nu vreau sa schimb switchul :D doar sa dau jos clanta fara a demonta nimic altceva decat torxul care tin butucul.

Deci sa inteleg ca nu e posibil doar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu poti lucra pe langa broasca.. pe fata mai e cum e

dar pe spate e criminal de mic spatiul de lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Stiu, am refacut si eu lipiturile pe spate si pe fata la a mea. Pe fata chiar sambata asta am umblat, fiindca nu mi se mai aprindea led-ul din usa cand inchideam din alarma si de cateva ori am constatat cu stupoate ca nici macar nu se inchisese usa. Erau 2 lipituri din 6 puscate, am sa revin cu poza.

La clanta nu am ajuns niciodata, de aceea intreb. De dat jos vad ca e usor, pusul inapoi nu stiu cum e ca vad ca au ramas cativa cu ele ca le sta asa aiurea, nealiniata clanta, sa stiu cat am de lucru,demontez toate cele pe acolo sau nu :)

post-34985-0-16794800-1340031573_thumb.j

post-34985-0-01153900-1340031579_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa dai jos manerul exterior nu ai de demontat decat butucul si manerul iese singur...Nu e nevoie sa dai capitonaj interior, tabla macara, broasca... E de ajuns sa tii tras de manerul exterior in timp ce desurubezi torxul ce tine butucul astfel incat sa ramana gheara prinsa in coroana butucului si nu ai dureri de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca poate ti-a cazut inelul acela care se roteste cand insurubezi pe lateral pt butuc.

Eu am compilat posturile..... si m-am gandit la partea din interior a manerului - scuze, pt maner nu trebuie demontat tot - ti-a explicat Kelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un tutorial aici pe forum despre cum se schimba acel switch , un filmulet adica cu yala scoasa de pe masina si nu il mai gasesc ,iar ca sa caut de nebun 82 de pagini :(( il are cineva la indemana !? mc baieti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema urgenta,m-am pus azi sa schimb switch-ul din yala,dupa ceva timp am reusit, becul din usa se aprinde cand e usa deschisa.Problema este urmatoarea in momentul cand inchid masina se inchid usile,"tumuburusele" coboara in jos,ledul acela rosu se aprinde...dar usa de la sofer se poate deschide daca trag de maner,desi ea apare ca fiind armata.Portabagajul si usa din dreapta sunt inchise.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai montat ceva cum trebuie in broasca. Ai desfacut-o de tot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cam riscant sa faci aceste afirmatii publice :).

Totusi cred ca nu ai asamlat bine partea electronica cu cea mecanica,

. Desfa-o inca o data si vezi ca pe partea electronica(aia cu switchurile multe) are o chestie metalica prinsa pe un ax impreuna cu un plastic alb, Lamela aia metalica are o ureche care trebuie sa intre in locasul ei (ca o furca metalica) in partea mecanica a broastei, Tu probabil nu ai bagat-o in acea furca, fapt pt care nu iti blocheza usa fizic. E cam greu de explicat in cuvinte dar cred ca ai sa te prinzi daca te utii atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat broasca jos de pe usa si dupa am vrut sa o desfac de tot si i-am dat niste arcuri jos(unul mai mic si unu mai mare) dar l-am pus la loc....apoi am vazut switch-ul si l-am schimbat.Se poate sa nu fii pus arcurile acelea bine ?Ce este incercuit cu rosu in poza de mai jos am desfacut, dar la mine mai este un arc mai mare putin care nu apare in poza.45765741271692144615.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

aoleu, in cazul asta fa rost de una de model...eu unul nu am desfacut aia niciodata.

Verifica, si din interior poti deschide usa? daca da...cel mai probabil nu ai mai reasamlat bine toate chestiile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai asamblat bine, partea mecanica cu cea electrica. Vezi cele doua piese incercuite de mine - una chiar ti-am desenat-o cu rosu - trebuie sa intre una in alta, cand asamblezi yala

post-30007-0-74197200-1340368773_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!