Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Mai nou am si eu o problema, adica se misca clanta cam greu si am dat cu putin wd40 si la vreo 5 minute am observat ca nu mai merge becul de la usa! Se poate a se fi stricat switch-ul din usa?

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul este exact in partea de jos.. deci orice lichid in exces va ajunge pe el...

desi daca ai desface una ai observa ca la aceste switch-uri se intampla 2 lucruri..

1. ori se uzeaza foarte tare butonasul mic (80% din cazuri din cate am vazut pana acum) si aici se rezolva numai prin schimbarea partii superioare de la un switch nou

2. ori se rupe micul arc care e actionat de butonas, aici trebuie taiat vechiul switch si adaptat un switch nou pe broasca

eu am desfacut si schimbat la masinile mele, si la golf si la T5 acelasi tip de switch este

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pentru raspuns! Am facut mai devreme o plimbare cu masina si vad ca are momente cand merge si cand nu! Acum cand m-am uitat, spre surprinderea mea mergea! Daca mai face figuri o sa-l schimb!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se misca greu yala este posibil sa se fi umflat cauciucul care imbraca inelul de inchidere. Acum depinde la ce te referi cand spui ca merge greu clanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer ca atunci cand trag de ea si deschid usa, nu mai revenea inapoi in pozitia initiala, ramanea in exterior! Si am dat cu putin wd40 si pe clanta si pe mecanismul de blocare al usii la inchidere!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca e o problema la mecanismul de fixare al manerului exterior. Manerul are pe interior un "cadru" de metal cu o gheara de plastic tensionata de un arc al carei scop este sa traga manerul inapoi. Dupa ce ai dat cu spray si-a revenit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai timp, poti demonta yala sa o cureti bine, gresezi... si o se mearga ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum golful meu in 2 usi, si usile sunt al naibii de grele fata de unul in 4, si probabil si de asta se inchid putin mai greu! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate s-au si lasat un pic - le mai poti regla, din balamaua superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cit costa un scwitz si de unde il pot lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna am o intrebare la voi cere ma puteti ajuta cu un sfat , este vorba despre un Golf 4 portiera soferului se deschide greu de cand l-am achizitionat am fost intr-un sevice un mecanic a vazut problema si a tensionat cablul acela ce face legatura intre maner si broasca totul ok a functionat 2 luni ca nou pana azi cand s-a detensionat aparand aceiasi problema deschiderea grea a portierei din exterior sigur e uzat ceva eu ma gandesc sa fie canalele din manerul portierei sau zimtii din capatul cablului ( zimtii aceia care permit reglajul ) care este parerea vostra ? de unde pot achizitiona ce banuiti voi ca ai fii uzat , va multumesc anticipat .post-27922-0-78262700-1338982828_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel cablu nu trebuie sa stea tensionat - ci pus asa cum vine el, pe pozitie, cu cablul drept - fara bucla.....

Nu vad din poza cum arata capatul cablului, dinspre maner - manerul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza e de la un DIY pentru schimbarea clemelor la geam de pe vwvortex :)

acel cablu nu se gaseste separat, ci cu o broasca noua...

dar eu cred ca ai probleme mecanice in broasca... de aceea trebuie desfacuta, sau daca nu vrei sa te complici.. cumpara una din dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul mic se gaseste si separat .... cativa euro...

E adevarat ca e posibil ca problema sa fie din partea mecanica a yalei. Se da jos, se verifica si daca nu sunt uzuri mari, se curata, se greseaza si poate scapi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza postata de mine era informativa sa va dati seama despre ce vorbesc nu era de la masina mea eu nu am scos butucul sa vad cum sta cablul dar asa cu butucul montat nu se vede cablul doar reglajul pe acea cremaliera din plastic daca trag de maner in exterior cablul despre care vorbim e mai inauntru ca cel din partea dreapta , poate nu m-am exprimat eu corect atunci cand am spus ca acel mecanic a tensionat cablul acela , l-a mutat citiva zimti mai in exterior si a functionat fara probleme pana azi , merci ptr raspunsul vostru promt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E irelevant faptul ca sta inegal la usi diferite. Daca le desfaci pe toate vei vedea ca nu le gasesti pe toate la fel. Asa cum ti-am spus si pm, demonteaza si vezi ce este acolo... Un cablu s-ar putea sa am prin trusa de scule insa nu bag mana in foc ca e pentru portiera fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La portiera dreapta spate cum se demonteaza acel cablu.Am incercat sa demontez si eu broasca de pe spate dar nu am avut bit M8.Am facut rost dar acum ma gandesc ca nu stiu cum se da jos acel cablu.Daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii as fi recunascator.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mic? slabesti surubul de fixare al capacului- butucul ... dupa care scoti cablul mic, din maner. Gaura de acces la surub, e acoperita de cheder.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult.M-am tot uitat dupa gaura dar nu am vazut-o.

Este normal sa nu mai semnalizeze vizual cand inchid masina din telecomanda daca la acea usa am deconectat toate cabluri pentru a-mi functiona inchiderea manual sau este altceva defect?

Am observat ca pe deschidere semnalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu mai armeaza pentru ca e lipsa o "broasca" deci martorii din usa care zic cand e deschisa, cand e inchisa, cand e armata.. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu switch-urile la ambele portiere de pe fata,dar din pacate pe partea dreapta nu vrea sa mearga.oare sa fie lipituri reci in placa?(dupa ce am montat switchul m-am jucat sa vad daca ''chestia aia neagra'' culiseaza pe switch si culisa,deci era bine pozitionat).si inca o intrebare,nu am mai reusit sa pun ''capacelul'' de langa maneta de care se deschide portiera(si l-am reglat de la surubul acela de reglaj,numa nu reusesc sa ii agat urechiusele) Sa se fi deplasat/stricat ceva de nu mai reusesc sau care e secretul(pe partea stanga s-a fixat corect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu e montat bine. Mai verifica odata. Si daca ai dat broasca jos , de ce nu ai refacut si lipiturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!