Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Si eu am rezolvat problema prin inlocuirea cu mecanism nou. Toata operatiunea a costat 250 RON / 2 usi :)

Daca nu e secret spune-mi te rog unde ai facut operatiunea de te-a costat atata ? :scratch:

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRIVER07XXX

Salut ! Am facut lucrarea la un electrician ce a lucrat la vechea reprezentanta VW din Tg-Mures. Pielese au costat 80 ron/usa + manopera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

un swich saia burgess costa 10 lei iar manopera pentru demontat/montat broasca de usa costa maxim 40 lei in orice service autorizat, deci 50 de lei cu totul

dar, ca sa evitati nepriceperea si mainile slinoase ale unor mecanici din service-uri, mai bine apelati la colegii de forum care lucreaza curat, rapid si bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. am cumparat un switch pentru inlocuirea celui vechi.Acesta are 3 pini 1nc 2no 3com poti sa -mi spui care pini se folosesc . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca eu ma numar printre norocosi. Eu am dat cu un lubricant broasca si ca prin minune nu mai da probleme .

Bafta tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau111- atasezi firele ca in foto de mai jos. eu asa le pun. albastru merge pus si pe pinul latereal. deci rosu unde am incercuit cu rosu, albastru la albastru

@adi madrid- switch-ul tau probabil era plin de mizerie si tija blocata in mizerie sau garnitura switch-ului- este o solutie temporara lubrtifierea, mai devreme sau mai tarziu tot la schimbare vei ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot cumpara aceste switch-uri ,si daca trebuie un model anume pentru broasca usa,si trebuie dat panoul interior jos pentru a putea scoate broasca?

Modificat de ady333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de aici am luat 5 bucati (era 8 lei anul trecut) http://www.adelaida....oducts_id=16518

si chiar saptamana trecuta am reusit sa schimb cu taicamiu la T5.. nu mai avea martor in usa de vreo 3 ani..

se potriveste la fix, tot saia burgess e si cel usi la toata gama VAG

ca sa scoti broasca trebuie dat jos panoul pe care sta macaraua de la geam... asta e.. aici e cel mai greu, ca broasca iese usor

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Lasa, ca sunt o gramada de DIY-uri facute si tutorial video cu yala... cine se pricepe si are sculele necesare - M-ul pentru yala, torx-urile si inca cateva chei, o rezolva.

Atentie cand verificati - sa refaceti si lipiturile reci la yala, daca tot o dati jos de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu demontatul nu imi fac probleme dar lipituri reci ce inseamna ca la partea electrica...corijent.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipituri reci sunt atunci cand cositorul cu care sunt lpiti pinii mufei pe placa, a crapat.

in foto de mai jos ai incercuit unde trebuie sa umbli

post-11532-0-78390200-1338200982_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista o firma in timisoara care vinde micro switchuri saia burgens :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca sunt din ce in ce mai cautate, multe magazine de profil au inceput sa comercializeze asa ceva. La mine daca acum 3 ani intrebam de asa ceva habar nu aveau, acum aproape in toate magazinele gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ,

Am si eu o problema la un golf 4 variant 1.9 tdi , nu se deschid usile toate din incuietoarea de pe partea soferului , de pe partea dreapta mergeau toate usile deschise , mai putin portbagajul care se deschide doar cu cheia , acum incuietoarea de pe partea dreapta merge foarte greu abea se mai poate roti , stiti pe cineva care se pricepe sa o repare din zona sibiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu o mai forta, sa nu strici si altceva.

cauta la Prestari servicii.

Daca nu gasesti pe nimeni pe acolo, imi trimiti PM si iti dau eu pe cineva.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomanda-mi pe cineva serios si care sa stie ce lucreaza din sibiu, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot achizitiona si eu switch pentru portiera din constanta?rog pe cineva care stie bine prin constanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria prestari servicii, vei gasi acolo pe cineva din constanta care te poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva o schema a ansablului de deschidere usa fata-spate, la maner de deschidere (cred ca sunt identice), mai exact cum vine pozitionata clema de prindere a butucului , cum vine montata siguranta, clema aia pe care o strange surubul acela torx.

La mine la ultima interventie a cazut in usa si mi.ar fi spus careva ca imi lipseste ceva de acolo.

Nu am ETKA iar site.uri online nu gasesc, vagcat.com nu mai este valabil.

FOUND IT: http://uk-mkivs.net/forums/p/282769/2733376.aspx

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cel mai usor - de jos partea interioara a manerului, si il pui la loc in 5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor - de jos partea interioara a manerului, si il pui la loc in 5 secunde.

si ala cum il dau jos???? :scratch: dupa ce dau butucul jos si apoi trag de maner in spre spatele masinii??? si apoi am acces la surubul de fixare??

eu oricum tb sa schimb switch.ul la usa respectiva..

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Dupa ce ai dat jos fata de usa de metal si yala - butucul in scoti inainte... tragi de manerul exterior, spre gaura ramasa in locul butucului. Manerul se va misca vreo 5 mm... dupa care il extragi.

In spatele lui,o sa gasesti un surub-torx. Il scoti.... si gata, poti scoate partea interioara a manerului.

Se monteaza in ordinea inversa demontarii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai dat jos fata de usa de metal si yala - butucul in scoti inainte... tragi de manerul exterior, spre gaura ramasa in locul butucului. Manerul se va misca vreo 5 mm... dupa care il extragi.

In spatele lui,o sa gasesti un surub-torx. Il scoti.... si gata, poti scoate partea interioara a manerului.

Se monteaza in ordinea inversa demontarii..

multumesc mult, cand imi permite vremea ma apuc de treaba. :salut:

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut_Maholea

Salutare tuturor,

De cand cu ploile naprasnice din ultima vreme, pe langa oxidat contactele de la ECU (s-a rezolvat, nici acum nu stiu cum a putut intra atata apa acolo), de ceva vreme am o problema cu usa de la sofer, care prezinta urmatoarele simptome - nu se mai aprinde becul din usa, nu se mai aude acel bazait scurt cand decuplez alarma si deschid usa soferului, nu mai exista avertizare sonora in cazul in care las pozitiile aprinse si deschid usa, nu se aprinde becul din plafoniera, nu mai comuta functia de follow-me-home (decat pe usile din spate, usa pasagerului are aceleasi probleme). Dincolo de asta, se pare ca desteptul computer recunoaste foarte ciudat usa in ultima saptamana, pentru ca desi decuplez alarma si intru in masina, brusc se inchid toate usile singure, uneori nemergand inchiderea centralizata la usa subsemnatului.

Astazi am fost la spalatorie, cand am plecat de acolo, surpriza - se aprind proiectoarele follow-me-home la deschiderea usii, se aprinde plafoniera si becul din usa, avetizarea sonora din bord mergea cand am lasat luminile aprinse. Asta pana am ajuns acasa (drum de 3min), nu mai vor brusc.

Pentru ca am inteles deja ca e vorba de microswich-ul din usa, lipituri reci pe placa din incuietoare si pentru ca mai bine lasi pe altul daca tu nu te pricepi, vroiam sa intreb daca ma poate ajuta cineva cu aceasta reparatie (demontat usa, macara geam, curatat pe acolo, lipit, ce o mai fi nevoie). Pentru ca luni suntem cu totii buni crestini sau am plecat intr-o minivacanta, nu as vrea sa deranjez pe nimeni, dar sunt in curs de a vinde masina si mi-ar placea sa o aduc cat mai aproape de a fi impecabila.

Va multumesc anticipat si un weekend linistit,

Ionut Maholea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!