Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

La plafoniera, da. La usi - se aprinde independent lampa de pe usa - corespondenta usii care a fost deschisa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mai am o mare problema ...nu mai imi merge buzzerul cand sunt aprinse farurile si nu a postat nimeni nici o poza despre cum se verifica,locatia lui etc...era intr-un post din 2007 un link dar nu mai functioneaza...va rog postati din nou daca aveti vreun link sau DIY.

Modificat de bigtime
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.Daca ai ceva probleme si crezi ca te pot ajuta vreodata da-i un add pe mess: alex_huniadi@yahoo.com - Alex.fiindca am vazut ca esti tot din timisoara.am incercat sa-ti trimit private mess dar nu imi da voie.

Modificat de bigtime
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand deschid porbagajul si am motorul pormit imi spune in bord ca am porbagajul deschis si se aude un piuit lung....acelasi lucru ar trebui sa se auda si cand am o usa deschisa nu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de anul de fabricatie al masinii.

Daca ai cluster cu avertizare de usa deschisa - si ai contactul pus, se aprinde martorul cand deschizi usa - nu piuie.

Altfel, trebuie sa te avertizeze buzzerul, cand scoti cheile din contact si deschizi usa, cu farurile aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a aparut si mie o problema la switch-ul portierei dreapta. Computerul de bord imi spune tot timpul ca usa e deschisa, iar lampa din usa sta aprinsa tot timpul, usa nu are probleme la inchidere, se inchide si centralizat fara probleme, doar senzorul vietii cred ca e baiul. Problema mi-a aparut ieri , am incercat cu spray WD40 , insa fara succes, am mers (de curios mai mult), pana la reprezentanta VW, dar la ce scoruri mi-au zis aia.. am zis ca mai bine mi-o fac eu :D . In fine... nu prea m-as baga ca prostu la creatii daca nu is sigur..

Faza e ca usa a fost desfacuta nu de mult ca mi-a ramas geamul blocat azi iarna si a trebuit pus pe cleme din nou, insa dupa reparatie nu am sesizat sa imi faca figuri senzorul. In principiu, din ce am citit despre aceasta problema, nu prea am vazut persoane care sa ii spuna deschisa tot timpul. inainte de a ma apuca la creatii ... aveti vreo idee, sugestie? Eventual stie careva un service in Cluj care se pricepe la aceste lucruri? M-ar interesa mai mult cineva care sa verifice senzorul ala.. nu sa imi zica sa schimb tot sistemul de inchidere din usa.. ca aia o pot zice si eu. Adica, daca chiar e dus, asta e.. dar ma indoiesc ca tre schimbat tot cand mie mi se inchide usa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a ramas blocat switch-ul pe deschis . Nu trebuie schimbata toata yala , doar acel switch . Se schimba relativ usor daca sti ce ai de facut . vezi ca si in cluj sunt ceva useri care fac aceasta lucrare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas pe inchis, nu pe deschis, daca era circuit deschis, arata usa inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta deja e treaba de electronica.. ma refer la ce imi arata.. cum e logica circuitului in switch nu o stiu :D

o sa vad.. pana la urma nu ma bag la creatie singur.. ca din cate am inteles, ca sa ajung la switch-ul ala tre sa desfac toata usa, dat si geamul jos.. chiar nu vrea sa fac mai mult rau decat bine :) mi-a fost recomandat un service, dar doar luni e deschis.. pana atunci o sa crizez la volan cu beep-urile de la computer.

Modificat de AdiBr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas pe inchis, nu pe deschis, daca era circuit deschis, arata usa inchisa.

Stiu cum lucra switch-ul , am schimbat si eu cateva zeci pana acum . Am spus deschis tocmai pentru a nu-l incurca pe AdiBr si sa se gandeasca "cum e inchis daca mie imi arata deschis" . In fine , important e ca trebuie schimbat acel switch pentru rezolvarea problemei .

AdiBr vezi ca userul tzaga face asa ceva in Cluj .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare :

Se poate seta blocarea automata a usilor la deschidere din exterior dupa ce pleci de pe loc ?

M-am uitat in manuale si nu gasit asa ceva ( la Peugeot 206 si Renault Megane era programabila facilitatea )

Modificat de dcsiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dar numai cu VCDS-ul (interfata cu Vag Com).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la switch.ul din poza atasata pe care pini lipesc firele???microswitch1.jpg

de la stanga la dreapta: pinul 1 si 2.

Cand e usa deschisa roata aia din broasca apasa pe switch si cand e inchisa invers, e eliberata si din ce vad eu acolo trebuie pinul 1 si 2.

E corect?

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

De ce nu ai luat un switch acelasi model ca cel OEM ca sa poti schimba doar capacul cu tumburusul ala? Asa nu mai taiai nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa folosesti switch-ul ala leaga pe extremitati. Parerea mea e ca te complici mult. Sustin ce a zis si colegul mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa folosesti switch-ul ala leaga pe extremitati. Parerea mea e ca te complici mult. Sustin ce a zis si colegul mai sus.

Daca leg pe extremitati becul de la usa va sta aprins tot timpul cand usa e inchisa, cand o deschid se inchide.

Cand usa e deschisa switch.ul are butonul apasat, cand e usa inchisa switch.ul are butonul liber

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legi 1 si 2 si tai 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe schema este contact NC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum ti-am spus si la telefon, pinii 1 si 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos baieti, am rezolvat cu usa...i.am refacut lipiturile, de data asta se cunostea care contact face pb, la switch nu am mai umblat ca era ok. Acum functioneaza bine iar cireasa dupa tort e ca am repatat webasto.ul (desi e offtopic aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma ajutati va rog si pe mine ? Daca las farurile aprinse sau semnalizarea si cot cheia din contact si usa este deschisa nu piuie . Ce este de facut ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit switch broasca sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa precizez ca becul din usa se aprinde cand usa este deschisa si becurile din plafon se aprind, atat ca nu imi piuie, aceasta este singura problema ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai faci un test - cu VCDS-ul, pe Instruments - daca buzzerul nu o sa zica nimic - atunci e clar - trebuie inlocuit buzzerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!