Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

M-am uitat la lipituri si pare totul in reugula.Celelalte comenzi de pe usa merg.Te referi la comenzile din interior(butoane geamuri)?Se aprind toate,aprinde ledul rosul de linga tija din interior,se aprinde becul de pe fata de portiera,se aprind luminile din habitaclu.Doar portiera nu se inchide,sau deschide din telecomanda.Atunci cand se inchid portierele si cea de la sofer ramane deschisa,tija ramanand in sus,ledul de linga tija incepe sa clipeasca si daca deschid usa,imediat de declanseaza alarma(claxonul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul din broasca este dus. Se poate desface si vedea daca lamelele sau colectorul mai sunt intregi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Am mai postat aici cu ceva pagini in urma si colegii imi spuneau ca ar fi lipiturile reci...Nu stiu ce sa cred.Am sa verific si motorasul.Se poate cumpara separat acel motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent ce e, o sa identifici usor cand desfaci yala. Motorasul il poti testa separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stevee - daca identifici ca ai motorasul defect si nu gasesti te pot ajuta eu , am doua broaste disponibile cu tot ce inseamna piese din ele .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am desfacuta-o de vreo 3 ori si nimic...nu am vazut nimic in neregula...Ce-i drept nu am verificat motorasul sa vad cum merge separat.

@aurelian08Trimiti si in Germania? :D

Daca as vrea sa cumpar o broasca intreaga(tot ansamblu' cu motoras si switch),trebuie sa schimb ceva,sa adaptez ceva pentru a functiona?E 25 de euro pe ebay.

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu astazi switchu de pe usa sofer

Era foarte uzat capatul de actionare si cand am pus mana pe fire cel rosu s-a rupt exact de la intrarea in switch, plus ca toate s-au dezmembrat

In consecinta a trebuit sa schimb tot switchu

A trebuit facute adaptari la gauri fiindca nu potriveau, si sa iau cu cutteru din cauciucul de pe tamburul de actionare

Maine o sa fac si poze cu adaptarile facute, fiindca nu am mai apucat sa le montez la loc, mi s-a blocat cheia in butuc si alta distractie a fost

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, switch-ul ti-a omorat cauciucul de pe limba de actionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchu si mecanicu din 2006 care a montat alarma

ca si atunci nu mergea buzzeru si lumina de pe portiera

si a pus intre switch si clema aia care e mai inafara placii un fel de plastic, mai degraba un invelis de pe un cablu mai gros, si l-a lipit cu lampa de gaz(din aia mica ce drept), topind cam tot ce era prin jur, fiindca avea joc switchu pe placa si sa stea apasat pe limba de actionare

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ati putea raspunde,va rog la intrebarea de mai sus?...E nevoie de vreo adaptare atunci cand schimb broasca intregral?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie facuta nici o modificare , doar se scoate cea veche si se monteaza noua broasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o intrebare poate cine va ma poate lamuri as fi recunoscator...Zilele trecute am dus masina la spalatorie,dupa spalare au inceput problemele dupa cum urmeaza nu se mai deschide din cheie - buton (beculetul rosu clipeste continuu fie ca masina este deschisa sau inchisa) pot sa o deschid doar normal cu cheia nu mai am nici o lumina in interior chiar daca apas pe buton sa aprind un bec interior fata spate nimic si nu mai functioneaza nici un geam nici din portiera soferului nici individual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele 6 si 14. Sigur ai una arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cum adaptarile facute

saiba aia e mai mare fiindca am largit gaura de pe placa pentru a putea misca in toate directiile switcu sa il reglez

post-9400-0-11078100-1330250818_thumb.jp

post-9400-0-49158700-1330250842_thumb.jp

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Florin ai avut dreptate era arsa siguranta 14(am rezolvat geamurile+lumina interioara) iar siguranta 6 nu o am deloc.Mi-a mai ramas inchiderea din cheie de rezolvat.Ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

va salut...

vreau si eu sa verific firele dintre swich-ul usa sofer si...ma gandesc modul confort?:)acestea in ce intra?

ce sa verific?

pana una alta...exista siguranta pentru buzzer? ca ma exaspereaza...la fiecare groapa...denivelare...etc...se aprind luminitele in masina...apare pe bord driver door open si beepuie asta:(

e stresant si pana rezolv switch-ul ma gandesc sa il anulex cumva sa nu mai tipe:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la switch intra in calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

deci...cum arata calculatoru...ca eu un usa nu am vazut decat motorasul de la geam...e adevarat ca intra o mufa gen multipin in el..sa fie in aceeasi carcasa si calculatorul si motorasul?o poza se poate?

nu repar swich-ul...ca nu am bani ...io ma pricep sa schimb swich-ul..dar mie frica de reglajul broastei...ala nu stiu sa il fac la loc:-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai ce sa reglezi la broasca

ai dat jos panoul de pe usa cel cu macaraua de geam si ai scos geamul?

broasca e prinsa de motoras si centralina cu surub

se pot desface una de alta

sa dai jos broasca trebuie prima data sa scoti butucul din usa si apoi ai cele 2 suruburi pe usa

dupa ce le desfaci iti iese tot ansamblul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...cum arata calculatoru...ca eu un usa nu am vazut decat motorasul de la geam...e adevarat ca intra o mufa gen multipin in el..sa fie in aceeasi carcasa si calculatorul si motorasul?o poza se poate?

nu repar swich-ul...ca nu am bani ...io ma pricep sa schimb swich-ul..dar mie frica de reglajul broastei...ala nu stiu sa il fac la loc:-(

Law, nu te mai complica cu verificatul... e switch-ul din usa, asa cum ti-au zis si colegii. Nu face alte improvizatii, sa tai firul sau altceva.... las-o asa, pana cand o sa-l repari.

Exact - nu ai ce sa reglezi la yala.

Calculatorul de usa - corp cumun cu motorasul de usa - e in partea neagra de plastic a acestuia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! am o intrebare: cele doua suruburi de pe lateralul usii ce tin broasca se desfac cu bit marimea m8, sau alta marime? pentru ca am observat ca au mai multi dinti si cu torx nu merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspunsul rapid! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se prezinta ambalate capetele M in cea mai simpla varianta in ideea unui cost redus la achizitie

post-11532-0-78238700-1330870784_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!