Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

gasesti fie la magazinele mari de bricolaj&co, gen bricostore etc etc sau la "rusi", poti comanda online

uite ce iti trebuie

post-11532-0-18672700-1321038369_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bricostore la braila nu am gasit nimic o sa incerc prin constanta ... online ma costa mai mult transportul decat bit-urile xzn ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in constanta, e o piata de rusi undeva langa un cimitir.gasesti acolo cu sigranta.am vazut si eu in vara chiar la intrare pe dreapta la un pret derizoriu,gen 10 lei 5 biti cu adaptor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca stiu unde este ... o sa incerc si acolo ... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

De ceva timp experimentez si eu cateva probleme cu passatul meu; simptomele sunt urmatoarele :

- computerul de bord nu imi detecteaza usa soferului deschisa, deci implicit nu imi aprinde lumina plafonierei din fata atunci cand deschid usa;

- iluminatul din partea inferioara a usii (stanga-fata) nu functioneaza, desi becul este in regula;

- de cele mai multe ori, atunci cand deschid masina, se deschid toate usile in afara de cea a soferului, fiind nevoie sa mai actionez inca o data butonul de deschidere usi de pe telecomanda;

- buzzerul de lumini aprinse a functionat de doua ori de cand am masina (aproximativ 2 luni) si atunci numai cand deschideam usa dreapta fata; insa functioneaza intotdeauna cand se deschide portbagajul;

- cam de o luna (dupa o ploaie puternica) atunci cand inchid masina, ledul de pe usa soferului nu se mai aprinde deloc; mentionez ca inainte functiona perfect;

- cand sunt in masina si se inchide una dintre usi (in afara de cea a soferului), se aude un zgomot electric, infundat, ca de motoras, din partea din spate a autovehiculului, pentru aproximativ 2-3 secunde;

Trebuie sa va mai fac urmatoarele precizari :

- masina se incuie perfect, atat din telecomanda cat si din comanda de pe usa soferului;

- daca ploua, sau spal masina, pentru o scurta perioada, atunci cand am iluminatul de bord aprins, lumina de la climatronic se stinge, apoi se aprinde singura, si tot asa pana isi revine;

- am gasit apa in portbagaj in partea din dreapta (in locasul special amenajat pentru diverse obiecte) insa nu imi explic pe unde intra apa - am verificat si nu chederul este de vina, si nici spatiul dintre caroserie si stopul de pe dreapta-spate;

- am verificat computerul de confort, insa l-am gasit perfect uscat, si fara fire oxidate, ca iesit din fabrica.

Chiar mi se pare ca problemele astea sunt asimptomatice fata de ceea ce am gasit aici pe forum, si de aceea apelez la experienta voastra.

Va multumesc.

Modificat de gabitzu8400
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch si lipituri reci pe usa de la sofer. Motoras care necesita curatare, la usa spate - daca tot desfaci, sa refaci si lipiturile.

Nu numai ca se incuie masina din telecomanda.....dar se poate incuia si cu cheile in masina........ai grija, dupa ce o descui, mereu sa pui contactul. Daca nu, se va incuia automat, ca nu iti vede usa deschisa.

Climatronicul - cred ca e problema distincta. Iluminatul la tine vine pe CAN, numai cu contactul pus - deci nicio legatura cu modulul confort,

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc si eu microswitch pentru yala din haion ?

am demontat yala mam uitat la microswitch e ars cam totul pe acolo nu se mai intelege nimic.din 3 pini mai il am pe ala doar din mijloc.

se gaseste yala cu tot cu microswitch sau si microswitchuk separat.niste preturi va rog si de unde pot sa cumpar si eu.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general e yala cu tot cu microswitch. Cauta ceva sa adaptezi, la magazinele de pe Maica Domnului. mai era o varianta cu switch de seat ibiza parca....dar e vreo 20 de euro switch-ul si nici nu stiu daca merge pe yala ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reparat yala.

M-am dus pe maica domnului am gasit un switch.L-am adaptat in yala.Merge ok.Acum am lumina in portbagaj.:).

Iar la luneta am refacut lipiturile.Mi-a mai ramas de reparat becul din usa , dar o las pentru la primavara .

Multumesc Florin pentru indicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,brusc azi cred ca s a stricat si intrerupatorul meu din usa fata pasager,nu se mai aprinde plafoniera,becul din usa iar daca nu deschid alta usa masina se inchide singura ,m ar interesa daca ma poate ajuta cineva din Brasov sa rezolv problema,tin sa precizez ca fata de usa si blindajul de tabla pot sa l desfac,m ar interesa procurarea contactului si manopera schimbarii lui,posed un golf 4 din 2001,1,4 axp,140000km reali,luat de mine acum o luna din germania.

multumesc mult anticipat,si multe drumuri fara incidente rutiere.o zii buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca te descurci sa da jos panoul si macaraua, te descurci mai mult ca sigur sa schimbi singur si micro contactul.switch gasesti aici:

http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=84_302_396&products_id=16518

de schimbat mai mult ca sigur vei avea nevoie doar de parte superioara cu tija deci nu ai de facut decat sa tai cele doua nituri ale celui original, il desprinzi din locas, scoti capacul uzat, il pui pe cel nou si gata treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabitzu8400-nu ma refer la niciun motoras. eu doar explicam procedura de schimbare a switch-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea era pentru Florin, care scrisese : .... "Motoras care necesita curatare", si nu inteleg la ce se referea

Modificat de gabitzu8400
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa tata, ca nu am inteles....era prea sus postul. O yala care nu actioneaza deloc, poate sa aibe probleme si la motoras. Dupa ce o desfaci, refaci lipiturile, daca tot face figuri, se desface motorasul si se curata colectorul lui si periile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am si eu o problema, de cateva zile nu mi se mai aprinde becul in plafoniera si becul din usa soferului la deschiderea acesteia, si nici nu ma mai atentioneaza buzzerul pentru faruri aprinse! Banuiesc ca si la mine este acel microswitch de care se vorbeste pe aici nu ? Si inca ceva, masina o am de aproximativ un an, este un golf 4 din 2001 si din cate stiu eu am martor doar pentru haion deschis, imi arata in bord cand este deschis haionul, dar azi mi-a deschis cineva usa pasagerului si am observat ca s-a aprins in bord martorul care se aprinde la haion, dar nu avea aceeasi luminozitate, era putin mai slab, si am inchis usa si am deschis-o si aceeasi treaba, iar cand am ajuns acasa si am incercat din nou nu sa mai aprins. Treaba asta am mai observat-o si acum cateva luni dar nu i-am dat importanta. Mentionez ca nici daca deschid usile din spate nu mi se aprinde nici un martor in bord. Care ar putea fi problema, sa am oare martor si pentru usi si sa am ceva defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur in poertiera este vorba despre switch care trebuie schimbat, iar daca tot vei desface sa-l schimbi,refa si lipiturile pe placa broastei.faptul ca ti se aprinde la o intensitate mai mica martorul de hayon cand deschizi portiera dreapta fata nu arata ca ai martor de bord pentru usa deschisa. tu mai mult ca sigur ai doar martor pentru hayon si cam atat. verifica firele din mansonul care face legatura intre hayon si caroserie,sa nu fie rupte si sa faca atingere intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva LED-uri la plafoniera? Daca nu, verifica daca nu-ti intra apa in hayon fie de la spalator fie de la ploaie, si verifica si ce a spus Kelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Cred ca am si eu o problema cu switch-urile,dar nu stiu exact ce anume.Simptomele sunt urmatoarele: luminile din portierele fata nu functioneaza si dupa ce urc in masina si inchid usa de la sofer se blocheaza usile de pe partea dreapta.Cateodata se blocheaza si se deblocheaza imediat(uneori chiar si in mers).As aprecia enorm daca este cineva(sau daca stiti pe cineva) in Brasov care m-ar putea ajuta cu schimbarea switch-urilor si refacerea lipiturilor sau rezolvarea problemei, oricare ar fi ea.Precizez ca este vorba despre un Golf 4.Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intuit bine ca ai probleme la nivelul switch-urilor si lipiturilor de pe placile broastelor. Ia legatura cu userul Hremus, este din Brasov si poate te ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Eu nu stiu unde sa clasific problema mea cu centralizarea.Am cumparat masina cu problema asta acum un an,la inceput nu m-a deranjat dar acum incepe si va spun de ce:pt.ca eu nu pot deschide sau inchide usile toate decat de la porbagaj sau usa din dreapta.Daca inchid la usa din stanga se inchide doar aceea(mentionez ca nu am telecomanda).Mai mare problema este ca de la un timp in timpul mersului usile se inchid sau deschid singure de zici ca-s posedate parca este un scurt circuit nu stiu care ar fi problema sincer.Poate aveti niste opinii si pt.mine.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza trebuie demontata broasca de la sofer si refacute lipiturile de pe placa broastei. De aici e problema ta legata de faptul ca nu se incuie decat usa stanga cand bagi cheia in butucul ei. Usile care spui ca se descuie/incuie singure, o fac in acelasi timp toate sau selectiv?

in foto de mai jos ai incercuite lipiturile care trebuie refacute. Nu ai nevoie decat de cositor si pistol de lipit. Si daca tot desfaci, schimba si switch-ul preventiv

post-11532-0-51444100-1330023042_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am si eu o problema cu inchiderea centralizata.Am chie tip briceag cu telecomanda si in momentul cand apas butonul de inchidere,se inchid toate usile in afara de usa la sofer,pe care tre sa o incui cu cheia.La deschidere aceeasi problema,se deschid toate,doar cea de la sofer ramane inchisa.Sunt si momente cand functioneaza toate,da' rare....Am desfacut portiera,broasca,m-am uitat inauntru si se pare ca totul e ok.Ce ar trebui sa fac?E oare switchu' de vina,trebuie schimbat?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipiturile de pe placa broastei le-ai verificat? celelate comenzi iti merg de pe usa?pictogramele la butoanele pentru geamuri se aprind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!