Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Uite aici http://www.adelaida....oducts_id=16518 sau vezi in aria Vanzari, ca exista cativa colegi care vand. Pana o rezolvi, scoate becul din usa...si incuie masina cu cheia, din butucul yalei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o poti inchide pentru ca usa nu intra in modul safe din cauza switchului defect. Uita-te in sectiunea cu anunturi,sunt multi care vand switchuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, cine ma poate ajuta contracost daca ma deplasez cu masina la cineva dntr-o localitate apropiata de Zalau, preferabil Ardeal cu urmatoarea problema. ?

Becurile in usa pe spate nu mi se aprind deloc, nici stanga nici dreapta. Nu am dat deocamdata cu spray pe-acolo nu am de gand sa stric ceva. In fata mi se aprind, iar daca las farurile aprinse si scot cheia imi bazaie bordul. Din cate am inteles poate fi problema de la switch, numai ciudat sa nu mearga asa ambele pe spate.

Nu-mi dau seama ce poate fi, switchul, contactele in broasca, becuri arse si am inteles ca e mult de desfacut, pe cine am intrebat pe-aici nu prea se baga fiind mult de desfacut, ma si storc de bani la operatiunea asta. Masina se inchide ok din cheie si telecomanda, pe toate 4 usi, doar becurile nu functioneaza. Se poate sa fie doar de forma? eu neavand boxe in spate si nici fire pe care sa le vad acolo prin gaura din locul boxei.

Intrebare : daca uit usile deschise ar trebui sa se auda avertizorul sonor?

Modificat de JuiCe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai becuri in usile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt puse de forma. De unde stii chestia asta? E ceva clasic la masinile cu dotari standard ? in cazul meu Leon Stella, adica un minim necesar pentru un om normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

de ceva zile am vazut ca becul rosu din portiera sofer nu se mai stinge. (asta fura curent si imi descarca bateria).

au aparut probleme si cu deschiderea usilor de la portbagaj.

am deschidere numai cu cheie.

mentionez ca am schimbat swichul de 2 luni, buzerul merge la deshiderea usii cu semnalizare, bec aprins...

ce sa fie ?

Modificat de comy73de
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot switchul.

Deci sunt puse de forma. De unde stii chestia asta? E ceva clasic la masinile cu dotari standard ? in cazul meu Leon Stella, adica un minim necesar pentru un om normal.

Nici cele mai dotate nu au lumini in portietrele spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e tot switchul o sa-l schimb.

dar ma ingrijoreaza faptul ca nu mai lucreaza nici inchiderea de la haion, nici de la usa dreapta.

nu are vreo legatura cu calculatorul masinii ?

mersi oricum, revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui, nu ar trebui sa aiba legatura cu modulul. daca spui ca lampa din usa soferului ramane aprinsa, e clar switch-ul blocat pe inchis si transmite semnal ca portiera soferului e deschisa si de aceea nu da voie sa se incuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da asa e !

azi am verificat din nou si am constatat ca switchul nou era defect. l-am schimbat si ... e ok: buzer. lumini interior. inchidere centralizata ... OK !!!

mersi AlBundy si kelu pt.sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am problema inversa.La mine, desi inchid usile ramane aprins martorul.De mentionat ca a avut un accident masina.Golf 4 diesel ALH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramane si un bec de pe portierele fata aprins ? Daca ramane aprins problema e de la switch-ul de la acea usa, daca nu problema e de la un switch de pe usile din spate , parerea mea .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA o diaqgnoza, in blocurile de masura de pe convenience se vede care portiera ramane deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze - Bad post........

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu cu succes switch-ul buclucas - multumesc pentru sfaturi. Am desfacut si yala ca sa refac lipiturile, tot ca urmare a recomandarilor primite pe forum, dar spre surprinderea mea, pe toata suprafata placutei unde erau lipiturile, era un strat galben-transparent, ca un fel de sacâz sau rășina. Asa ca i-am dat pace si am montat la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasina aceea este aplicata pentru protectie.sunt broaste care au acea pelicula, si altele care nu o au. nu spun ca e cazul tau, insa se poate intampla ca pelicula sa fie ok si sub ea sa fie crapata lipitura. in momentul in care se pune cald pe placa pelicula se topeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Rasina aia e pusa pe yalele mai noi....cred ca dupa 2001-2002....daca am fost suficient de atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e, masina e din 2002.

@kelu - m-am uitat cu foarte mare atentie, totul pare ok, cred ca rasina asta e o solutie f buna pentru protectia lipiturilor. Am schimbat doar "palaria" de la switch si totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, trebuiau refacute, daca tot ai umblat acolo. Acum, asta e .... in caz de face figuri, in timp, stii unde sa umblii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un passat b6, ce e de facut cand nu se mai inchide usa stanga spate?......se inchide numai cu cheita de plastic....desi se aude clanc cand o inchizi din cheie doar ca nu se incuie......se poate repara......? sau se schimba yala cu totul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat B6 nu prea ai ce repara la broaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cineva din constanta sau braila cu o cheie xzn ca sa dau broastele de la usi jos. Sau sa imi spuna unde as putea gasi ceva de genu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!