Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

cine isi desface masina si ramane in pana de idei.....poate sa puna mana pe telefon si rezolvam "live" problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD-40 face minuni pe moment, insa tot la schimbarea switch-ului se ajunge...broasca ca la passat b6 s-a pus si pe seat leon din 2007-2008 incoace, iar procentul de switch-uri cazute este considerabil mai mic fata de broasca care o stim cu totii. eu am intalnit una singura in toti acesti ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un pas inainte. Dupa tratamentul de ieri cu WD40, instalatia portierei din dreapta fata se comporta in felul urmator:

- cu portiera inchisa nu este aprins nimic

- cu portiera deschisa nu se aprind lampile si martorul din bord.

- cu portiera incuiata pe jumatate (neinchisa complet,)daca misc de ea, se aude cum lucreaza microintrerupatorul si se aprind/sting lampa din portiera, plafoniera si martorul din bord in functie de miscare.

Asta ma duce cu gandul ca switch-ul s-a slabit in prinderea lui sau ceva s-a ros pe acolo.

Voi cauta un switch si cheia M8 si poate reusesc ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar tocita tija switch-ului, pentru ca la prima cursa(usa intredeschisa) melcul broastei e mai cocosat si apasa mai adanc pe switch deci exclus sa fie ceva slabit.switch-ul fie e nituit in plastic, fie are 2 picioruse si o siguranta de metal peste, deci nu are cum sa joace. atasez inca o data setul de"M"-uri pentru a sti ce sa cauti

iar in cealalta foto ai switch-ul care ti-ar trebui, astfel incat sa iti fie mai usor in sensul ca la tine este vorba de uzura tijei si nicidecum de contactele din interior, asa ca daca iti cumperi acest switch faci transplant numai de partea superioara cu tija alba, nu schimbi totul.

si daca tot demontezi, refa si lipiturile in broasca pentru ca mai devreme sau mai tarziu asta urmeaza sa faca figuri

post-11532-0-74768300-1308643919_thumb.j

post-11532-0-15569600-1308643953_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"e clar tocita tija switch-ului..." - asa este. Ieri am manevrat cu mana de "n" ori limba broastei (in pozitia semi-inchis), aprinzand si stingand lampa. Daca tija switch-ului ar fi fost intepenita, sigur isi dadea drumul. Multumesc pentru informatiile din acest topic - sa vad cand am chef de surubarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand il schimbi, sa nu uiti sa aplici ceva lubrifiant (pt angrenaje de plastic), pe limba broastei, ca altfel il paradeste rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Revin cu o problema mai veche si anume:in momentul de fata switchul de la usa soferului a decedat.Am cumparat switchul dar zilele urmatoare ma apuc sa il schimb dar vreau sa stiu ce sa verific in afara de switch de nu imi mai functioneaza lampa din portiera.Si plafoniera functioneaza la deschiderea usii,si de cand nu imi mai functioneaza lampa din portiera nu imi mai face figuri usile adica se inchideau aleatoriu.Astept niste opinii??BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

refa si lipiturile de placa yalei

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cele 68 de pagini dar nu am gasit nimic .....

Am si eu Golf 4 si ploblema cu swichurile dar nu le pot repara singur ca nu am scule necesare

Este cineva din bucuresti care are scule si ma poate ajuta eventual care a mai facut sau contra cost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costy_Nepotu

Poti vorbi cu Florin,Kelu sau Al Bundy,useri aici pe forum care sunt din Bucuresti.Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema la microintrerupatorul de la portiera soferului. Cineva care sa poata rezolva problema in Timisoara?

Ai rezolvat problema? M-ar interesa si pe mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3fredi-cauta in aria prestari servicii+oferte extinse si vei gasi pe cineva din timisoara care te poate ajuta.in mod sigur e cineva din timisoara(sau era)

L.E.- userul danubius se baga la asa ceva in timisoara din ce am vazut :icon_thumright:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,! c-am de 2 saptamani martorul din bord ,cel cu usa ,a inceput sa faca figuri adica mi se aprinde plafoniera si becul red din bord ,am constatat ca este de la usa soferului,sau la gropi sau frane ,se aprinde se stinge ,plus ca tre sa trantesc usa ca sa faca contact,sau nush ce..asa zic eu ,ca sa pot inchide usile toate din telecomanda,as dori sa stu ce ar putea sa fie ?,din cate am vazut eu se specifica ca ar fi ba din switch ,ba din firele de la balamale,sau lipituri la rece ,rog recomandari sa pot remedia problema,de unde sa incep anume sa verific,sau un electrician bun,devine enervanta deja,treaba asta...multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul e de vina. Are tija tocita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am cumparat un switch SAIA BURGESS l-am desfacut si am vazut ca tija de la cel nou este mai scurta decat cea de la cel vechi care bineinteles este si originalul.E acum ma gandesc daca il pun pe cel nou cred ca in scurt timp va face figuri deci ce pot sa fac in situatia asta?Nu exista un swich cu acea tija mai lunga. :rolleyes:

post-46557-0-10068900-1310142620_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-l linistit si nu o sa ai treaba prea curand, pe acolo. Daca tot demontezi yala, sa refaci si lipiturile de pe placa de baza a yalei

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Azi m-am apucat sa schimb switchul,toate bune si frumoase pana am montat totul la loc si surpriza plafoniera nu functiona si nici becul din usa.Am verificat si lipiturile de pe placa si arata bine ba chiar le am verificat cu lupa si sunt ok.In situatia de fata ramane sa desfac iarasi usa luni si sa ma duc la un electronist sa imi refaca lipiturile ca eu unul nu ma bag la ele sa nu stric ceva mai rau.Ma inebunit usa asta cu tot cu broasca.Luni o sa vad dupa ce refac lipiturile cum se manifesta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa te intreb daca ai verificat si contactele din switch, caci ai schimbat doar partea superioara din ce mi-ai spus.chiar daca face"tzac-tzac" e posibil sa fie mizerie inauntru si sa nu faca contact cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa de yalei sau circuit intrerupt pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar tocita tija switch-ului, pentru ca la prima cursa(usa intredeschisa) melcul broastei e mai cocosat si apasa mai adanc pe switch deci exclus sa fie ceva slabit.switch-ul fie e nituit in plastic, fie are 2 picioruse si o siguranta de metal peste, deci nu are cum sa joace. atasez inca o data setul de"M"-uri pentru a sti ce sa cauti

iar in cealalta foto ai switch-ul care ti-ar trebui, astfel incat sa iti fie mai usor in sensul ca la tine este vorba de uzura tijei si nicidecum de contactele din interior, asa ca daca iti cumperi acest switch faci transplant numai de partea superioara cu tija alba, nu schimbi totul.

si daca tot demontezi, refa si lipiturile in broasca pentru ca mai devreme sau mai tarziu asta urmeaza sa faca figuri

Poti sa-mi spui ce cod are switch-ul? Am cautat pe tme.eu dar imi trebuie codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul este V4NCT7 si uite si fotografie cu el

post-11532-0-67709300-1310565662_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit originale aici:

http://cgi.ebay.at/Mikroschalter-Turschloss-VW-Golf-4-Bora-Passat-3B-Lupo-/220816385680?pt=DE_Autoteile&hash=item3369aea690

In this auction you purchase a micro-switch Hartmann corp. in German quality (Made in Germany). These are characterized by their durability and quality, partly due to the contacts based on silver (instead of copper as in many cheap products from Asia).

The micro switches are used to repair door locks / central locking / alarm systems and other contacts as hood, tailgate, etc. used in the automotive industry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale sunt fabricate de Saia Burgess. Ele te ajuta ca poti schimba numai partea superioara a lor, in caz ca nu ai stricate mecanismele celor existente pe masina.

Cele pe care le-ai pus tu, nu se pot desface - deci trebuie sa le inlocuiesti cu totul pe cele de pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit alt fenomen;culisa din broasca care actioneaza switch(are o imbrcaminte din plastic)se cam perpelise.Imracamintea de plastic se uzase nu mai apasa switch.Am intarit bine imbracamintea cu un lipici mai deosebit si apoi m-am chinuit cu smirghel sa o finisez de asa natura sa nu agate pintenul switch-ului si sa poata lucra corect.Nu aveam chef pt astfel de tampenie sa dau o gramada bani pe broasca.Si asa pt lumina din portbagaj am luat broasca noua 150 lei,broasca veche este perfect functionala dar sistemul care comanda lumina din portbagaj(ceva mai deosebit)se dusese si era irecuperabil.Am incercat sa-i adaptez un switch(aveam 3..4 modele prin casa),dar nu am reusit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!