Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Exact, mult mai elegant...dar Oricum, incepand cu Passat B6 au schimbat designul yalelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin in cazul golfului, mai mult i-au interesat sa nu rugineasca niciodata, de aceea tabla e super tratata, e unsa cu tot felul de materiale prin toate gaurelele pe unde ar intra apa :) si apoi s-au gandit sa fie cat mai usoara, de aceea au pus cablaje si daca nu ma insel a fost primul vw in 1997 care avea sistem de raportare la ecu prin CAN BUS, astfel eliminand nevoia multor fire catre fiecare senzor separat

totusi un neamtz tine masina maxim 4-5 ani, iar peste 40% o schimba imediat ce apare un model mai nou

nu ca noi care le cumparam second, adica cu 5 ani vechime, si le mai lungim si calarim pe drumuri proaste inca 5 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta si pe mine?

am probleme cu usa stanga spate,

cand inchid masina din cheie, usa din spate se deschide. unde sa fie problema?

am incercat si eu toate solutiile. pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai probleme cu lipiturile de pe placa broastei de la portiera stanga spate.trebuie demontata broasca, refacute lipiturile si daca tot desfaci, nu strica sa schimbi si switch-ul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se desface broasca de la usa spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, cauta si tu ca avem o gramada de DIY-uri si posturi, in acest sens.

In principal, se demonteaza fata de usa de pe interior, se scoate nut-ul de la clema care tine geamul, se ridica geamul - se separa de macara, se demonteaza fata de usa de metal - cea care are macaraua fixata pe ea, se scoate butucul exterior de la maner, se elibereaza cablul mic si se desfac cele doua M-uri care tin broasca.

Dupa aia se desface broasca si se repara lipiturile.

se remonteaza si gata treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pana la cele 2 M am ajuns, dar nu pot sa le desfac? cu ce? am incercat cu torx dar nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-urile se desfac cu M-uri.....parca e de 8 acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offf, again. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite asta trebuie sa cauti pentru acele suruburi, adica M-uri-acestea sunt

nu incerca sa desfaci acele 2 suruburi cu altceva, gen imbus, torx sau surubelnita dreapta, pentru ca le strici si trebuie apoi sa bati cu dalta sa le dai jos

post-11532-0-22771100-1308121109_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce surubelnite sa cer? cum se cheama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ceri surubelnite.....ci iti cumperi M-uri. Ori la trusa, asa cum ti-a aratat kelu, ori la bucata - doar M8-ul - depinde cum gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am citit cam jumatate din acest topic pentru ca am o problema la usa dreapta fata (nu se aprind lampa din portiera, plafoniera si martorul din bord cand e deschisa). As vrea sa incerc o metoda mai simpla inainte de schimbarea acestui switch buclucas - un spray degresant. Nu m-am lamurit din multele poze pe care le-am vazut unde este acest switch; in partea superioara sau inferioara a broastei?

Sa stiu unde insist cu spray-ul. WD40 e bun sau sa incerc altceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca eu am incercat cu 2 feluri de "spray-uri de curatare" + cu WD40, fara nici un rezultat.

Tot inlocuirea mi-a rezolvat problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am probleme cu usa soferului.

Daca deschid usa si aprind pozitiil nu mai canta... Si se inchide masina dupa 30 de secunde chiar daca deschid usa soferului (daca deschid alta usa, nu mai am probleme, nu se mai inchide pana nu inchid eu). Si nu mai merge nici lumina de la usa.

Ma gandesc ca toate astea sunt de la switchul ala, nu? Sau mai am si alte probleme pe acolo?

Mentionez ca usa nici la mine nu sta prea bine, adica se misca putin, si trebuie sa trantesc putin mai tare sa se inchida... Daca stie cineva de unde pot sa cumpar balama (de sus si de jos) si daca se POATE efectua schimbarea, sa ma anunte. - as vrea sa schimb ptr ca am vazut eu ca balamalele de acolo sunt putin uzate, si deja gaura e ovala. + ca nu stiam si nici acum nu stiu ce trebuie sa strangi sa ridici usa putin mai sus (usa sofer - partea de sus ar trebui sa fie mai spre motor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur trebuie sa umbli la balamale-ia legatura cu un tinichigiu bun, caci iti poate spune daca mai merge reglata sau trebuie schimbate balamalele

iar simptomele pe care le descrii vizavi de usa soferului, sunt legate intr-adevar de switch. e clar din ce spui ca este dus switch-ul si trebuie schimbat.insa daca tot vei umbla la switch, umbla si pe placa broastei si intareste-i lipiturile de la pinii mufei, caci e pacat.te trezesti ca ai schimbat switch-ul si apoi te lasa lipiturile :icon_thumright:

@CristianH- switch-ul este in partea inferioara a broastei, are doua fire(albastru/rosu in general sau galben si verde la unele loturi de octavia tour). e clar ca si la tine e dus switch-ul si trebuie schimbat.poate foto de jos te ajuta sa te lamuresti exact unde e switch-ul pozitionat(ce e incercuit cu galben). daca vrei sa dai cu spray, ed de ajuns sa actionezi tu cu cheia sau cu o surubelnita melcul broastei(sa-l inchizi) si pulverizezi apoi sub melc caci acolo e switch-ul :icon_thumright:

post-11532-0-84277100-1308567498_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms ptr raspuns. Numa sa gasesc o tinichigerie buna in Timisoara (am mai cautat odata ptr indreptare aripa, dar nu am primit raspuns, si am zis ca o las balat. Dar ma documentez din nou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat din greu cu WD40. Dupa 3 ore a venit un raspuns afirmativ-la deschiderea portierei clipocea lampa din ea. Conluzie clara-trebuie sa schimb switch-ul. Verificat celelalte portiere plus porbagaj si functioneaza normal.

Ma gandesc sa nu aiba nevasta-mea ceva energii negative :( .

Multumesc de raspuns. Sa vedem in cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai usor la octavia tour de demontat fata de usa si broasca decat la celelalte vag-uri. daca nu te descurci la demontat/montat, posteaza aici si te ajutam cu ce putem :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram curios este mult de desfacut pana se ajunge la lipiturile cu probleme din broasca ca am si eu 2 usi cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, mult mai elegant...dar Oricum, incepand cu Passat B6 au schimbat designul yalelor.

NU au schimbat mai nimic, doar passatul B6 are broastele diferite de celelalte masini, si de asta B6 nu are probklema cu switchurile. Octavia mea 2009 are aceeasi broasca, la fel si una din 2011.

eu pana la cele 2 M am ajuns, dar nu pot sa le desfac? cu ce? am incercat cu torx dar nu merge.

SE numeste triple square M8.

Eram curios este mult de desfacut pana se ajunge la lipiturile cu probleme din broasca ca am si eu 2 usi cu probleme.

Urmareste tutorialul de aici si spune-ne daca e mult de desfacut:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1542461-MKIV-door-locks-explained-why-you-re-having-problems!!!-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da - la Passat B6 e alta ...nu m-am referit ca la toate masinile VAG....

Octavia2 are yala tot cu switch normal - care cad destul de repede - am schimbat si la 2008. Golf 5, tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indeajuns cat pentru o zi de distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costin_silviu

Salut

treaba switch se rezolva usor, cel mai greu e sa ajungi la broasca, e tare pacatoasa de demontat. Oricum ar fi va recomand sa nu va apucati singuri decat daca sunteti mari surubaciosi pentru ca sunt niste suporti de plastic intre macara si broasca destul de sensibili. Va spun asta pentru ca eu acum am venit de la o astfel de actiune. oricum daca tot desfaceti broasca demontati si motorul de la inchidere si curatati si ungeti tot ce se poate pe acolo.

Si un sfat un pic off topic: daca vedeti ca va da rateuri la deschidere vro usa nu o lasati pana nu se mai desface deloc,eu azi am reusit dupa 2 luni sa descui usa spate stanga si sper sa nu mai ramana inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa primesc 2 switchuri, si ma apuc de treaba (si cand zic "ma apuc" ma refer la "se apuca mecanicul" - inca nu am intrat pe acolo si nu vreau sa rup ceva. mai bine las pe cineva cine stie.)

O sa ung si cu WD40 ce pot, si am vb si cu un tinichigiu, dar trebuie sa ma duc la el sa vada de balama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!