Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Daca se cojeste limba (plasticul) care actioneaza switch-ul, acesta se poate monta si cu lamela de metal care sa-l actioneze.....si atunci chiar nu mai are moarte.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Eu nu am reusit sa le comand de la TME.EU pe persoana fizica. Chiar le-am trimis email si mi-au zis ca numai din luna iulie se pot comanda si pe persoane fizice. In schimb pretul este cam mare fata de cel de la ADELAIDA.

Chiar acum am comandat 4 microintrerupatoare de aici:

http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=16518

Acelasi produs mai ieftin ;) Astept sa-mi vina si sa ma apuc de treaba ca m-a mancat acest switch :(

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e foarte ok , poti schimba doar partea superioara a switch-ului daca partea inferioara e buna la switch-ul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Pai da, dar numai sa le desfac sa ma uit. Este foarte costisitor sa dai toate alea jos de la usa, mai ales daca nu sti ce si pe unde sa desfaci :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce spui ca este costisitor? te duci la reprezentanta? daca alegi sa faci tu si ai sculele necesare si indemanare ai pe topic tutoriale cu ce trebuie desfacut si cum. nu este greu, dar trebuie atentie sa desfaci totul in ordine astfel incat sa nu strici nimic. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

si daca tot desfaci, demonteaza yala si refa si lipiturile de pe placa de baza, sa nu mai desfaci alta data .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Nu este vorba de scule. Am personal tot ce-mi trebuie, dar o sa ma duc la service la cumnata-miu ca mi-a zis ca a mai desfacut.

O nelamurire am. Acesta este microswitchul care aprinde becul in plafoniera sau mai este si altul ?

De ce intreb?

La mine cand se deschide usa soferului, sau toate usile pe rand, se aprinde becul in plafoniera si cele din interior de deasupra usilor, dar nu se aprinde becul din usa soferului :( Cel din usa pasagerului se aprinde.

Dar, fiind in masina, daca trag mai tare de manerul din interior al usii soferului se aprinde si acel bec din usa si automat se aude si buzzerul. Am intampinat cateva probleme cand am intrat in masina, am tras de usa soferului si am inchis-o si dupa un timp, din senin, mi s-au inchis toate usile si a inceput masina sa claxoneze de nebuna.

Tot de atatea ori am avut norocul ca nu am inchis usa soferului si cheia sa fi fost pe scaun undeva....

Eu am setat din VAG-COM cand dupa fiecare inchidere sa imi claxoneze odata. Dimineata, tot timpul imi claxoneaza, poate cu mici exceptii, dar pe zi cand e mai cald, nici vorba... :blink:

De aceea va intreb ca nu stiu daca acest microswitch ar trebuie sa aprinda si becul rosu cu alb din usa soferului... sau e activat de un altul ?

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

switch-ul e de vina - el gestioneaza si aprinderea plafonierei si a lampii de pe usa. E pe duca, dar in anumite pozitii poate functiona....gen usa deschisa la prima treapta, la actionarea mai puternica a manerului de deschidere....etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Am inteles Florine. Deci nici nu ma mai gandesc la altceva, decat astept odata comanda facuta azi si ma apuc sa il schimb cand o fi vremea ma buna.

Mai erau momente cand inchideam masina din butonul cheii, imi claxona oadata, veneam peste cateva minute si deschideam doar usa din dreapta spate sa mai iau ceva bagaje din masina. La plecare iar inchideam masina din butonul cheii si ca de obicei astept secunda in care claxoneaza odata. Nici gand. :blink:

Din vibratii sa nu mai faca contact acest switch de la usa soferului, sau acelasi switch se gaseste si la usile din spate? Teoretic da, cand deschid o usa din spate se aprinde becul in plafoniera :)

Mai debvreme am discutat cu cumnata-miu si mi-a zis ca majoritatea ca vor sa scape de problema asta, comanda broasca cu totul de la dezmembrari ale masinilor aduse din Anglia. Ei avand volan pe dreapta, e normal ca usa pasagerului nu e asa de folosita ca usa soferului de la noi :))

Iti multumesc pentru promptitudine Florine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

din pacate yala de stanga de la masina de anglia nu merge, ca nu are melcul de actionare pt butucul cheii.....

Daca tot schimbi switch-ul sa refaci si lipiturile de pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Nu te contrazic, eu ti-am spus ce mi-a zis.... Ca a luat butucul, yala sau partea completa unde se gaseste acest switch, de pe un alt Golf din Anglia, la pretul de 100 RON si numai are nici o problema, dupa ce l-a schimbat.

Am sa refac si lipiturile. Din filmuletul tau am inteles cum se desface partea superioara a acestui microswitch, dar nu stiu daca acest microswitch seamana cu cel original din punct de vedere fizic (latime, lungime, aceleasi pozitii ale lamelelor).

Si asa m-au dezamagit astia cu comanda... pleaca de la ei, abia pe 20.05.2011.

Pana sapt. viitoare, slabe sanse sa ajunga mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba fara probleme partea superioara , se potriveste perfect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

probabil recolteaza partea mecanica care contine si switch-ul, de pe yalele de stanga fata,de anglia. In rest nu are ce sa mute. E ok si asa....numai ca fiind sh, switch-ul nu poti stii cat te mai tine.....unul nou, e unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt vag-uri care au butuc pe ambele portiere fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

aha....doar cele mai vechi...cum e si a mea. Dupa 2000, nu s-au mai facut asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fosta mea masina, O1 din 2004 are butuc si pe stanga si pe dreapta si la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asa e - la Tour 2006 nu mai are decat la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apelez la cunostiintele colegilor si intreb daca acelasi tip de switch V4NCT7 Microintrerupator 5A/250V SAIA-BURGESS

se regaseste si pe T5 construit in 12.2003

si la usa de la sofer, si o usa din spate sunt duse switch-urile de multa vreme, vreau sa ma ocup vara asta dar macar sa stiu ca e acelasi switch, sa nu desfac degeaba usile :)

a cumparat cineva de aici ?

http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=16518

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la usile din fata, sigur merge. O sa ma uit daca si la cele din spate e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

@soila, da eu am cumparat, dar inca nu mi-a venit comanda. De abia maine pleaca de la ei si e data de 3 zile...

Abia astept sa-mi vina si la le montez, urmarind filmuletul postat de Florin ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu un feedback de la tine :D

multumesc florin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am demontat portiera la un t5 multivan 2007 si am aruncat un ochi si la usa din spate-este switch ca la golf4 si bora variant, deci merge adaptat cel pentru portiere. acum nu stiu daca si la alte variante e la fel.dar la multivan 2007 sigur e acelasi switch cu adaptare(trebuie lamela)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata niste poze cu schimbarea switch-ului (de pe vwvortex)

Jetta-Door2003_800x600.jpg

Jetta-Door2010_800x600.jpg

Jetta-Door2022_800x600.jpg

Jetta-Door2034_800x600.jpg

Jetta-Door2036_800x600.jpg

Jetta-Door2039_800x600.jpg

Jetta-Door2045_800x600.jpg

Jetta-Door2050_800x600.jpg

Jetta-Door027_800x600.jpg

Jetta-Door2053_800x600.jpg

Jetta-Door2057_800x600.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok pozele dar eu unul nu sunt adeptul suruburilor si papuceii aceia uriasi sunt deosebiti

bine...la urma urmei ideea e ca e si asta o solutie la fel ca si celelalte

tu te-ai apucat de treaba???? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

E o solutie. De fixat, e bine fixat, dar puteai lega direct firele si asigurate si izolate cu termocontractibil.

Bravo ca ai facut si poze, pt cei care o sa aiba nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!