Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

am i eu o problema. cand deschid usa de la sofer nu mi se aprinde niciun bec(portiera, plafon), dar cand deschit usa din dreapta se aprind toate si cel din portiera de la sofer. care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are inchidere centralizata din fabrica? geamuri si oglinzi electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aveti idee daca gasesc doar switchu ala din broasca ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit si tu macar cateva pagini in urma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Am avut si eu problema asta enervanta cu switchul din usa. Am desfacut tot urmand instructiunile din acest topic. Switchul functiona bine,problema fiind o lipitura rece (vorbesc despre switchul situat inafara broastei), am refacut toate lipiturile sa fiu sigur si momentan merge....sa vedem cat :icon_thumright: PS grija cand desfaceti broasca e posibil sa cada ceva componente. succes

andrei 18 inainte sa cumperi swichul eu zic sa te asiguri ca nu ai o lipitura rece. Sunt destul de des intalnite astfel de lipituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu vesti. Se pare ca la mine problema era de la arcul acela care actioneaza carligul broastei,cel care agata cremaliera de pe stalp,avea un capat rupt.Bineinteles ca orice roman care se respecta am desfacut o spira si am refacut gheara aceea care agata carligul in cauza. Toate bune si frumoase, broasca functioneaza atat mecanic cat si electric, o montez pe masina ii mai fac 2-3 probe afara la rece, pun bateria pe masina verific daca merg swich-urile corect, si ma incumet sa inchid usa..............atat i-a trebuit, bineinteles ca se blocheaza. Urmeaza chin injuraturi etc,etc pana am ajuns la taiatul suruburilor cremalierei prin interiorul stalpului, dupa care am scos-o cu tot cu cremaliera. Apoi am desfacut-o iarasi, functiona perfect,ma invart de niste suruburi, rezolv cu cremaliera...ca noua. Montez iar broasca, iar inchid,iar se blocheaza numai ca acum se deschide....dar cum? Daca trag de maner nu vrea, in schimb daca scot tamburusul ala mic cu sufa metalica si trag separat de el, se deschide. Asta numai dupa ce am incuiat masina si vreau sa o descui, daca o las descuiata si vreau sa deschid usa,merge si din afara si din interior.

Rezolvare....alta broasca. SCuze de postul lung.

Modificat de liviucon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ai tensionat cam mult cablul care vine prins pe manerul exterior????daca spui ca pus pe maner nu actiona si individual da, de acolo era buba.ori l-ai intins prea mult, ori l-ai impins prea mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma,am incercat in oricare din pozitii, dar nu avea legatura cu el deoarece nu se deschidea nici din interior,iar sufa aceea mica nu are treaba cu mecanismul de deschidere din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e parerea ta. Daca o pui prea intinsa, nu se mai deschide din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa repet ce a scris mai sus al bundy ,insa daca spunem doi :lol: poate te convingi ca exact asta se intampla daca e tensionata, nu se mai deschide nici din exterior nici din interior.tija pe care sta shufa aceea mica, daca nu face cursa completa pe retur nu permite ghearei care declanseaza practic dechiderea, sa faca cursa completa, si de aici functionarea defectuoasa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deci si posibilitatea aceasta,totusi am o nelamurire, de ce cu broasca noua se deschide indiferent unde pun sufa pe lungimea sistemului de reglaj din maner?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poate ca nu ai mai tensionat-o asa tare....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog daca exista un coleg in Constanta care ma poate ajuta,indruma pentru problema switch defect pe dreapta fata. In iarna cand era ger a functionat,acum nu.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.. Este cineva din Galati care ma poate ajuta cu inlocuirea switch-urilor poriterei dreapta fata si portbagajului? Masina este un Golf 4 1.4.. Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

am rezolvat in sfarsit cu switchul,merge perfect.ms aurelian 08 si la toti de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bitanu daniel

Eu am rezolvat problema cu microcontactele mult mai simplu, mai durabil si mai ieftin, prin montarea in portiere a contactelor de Logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum ai facut? ai gaurit tabla si ai tras fire???????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

probabil. Am vazut si eu Passat cu gaura in stalp si bagat in ea un contactor de Dacie. Fiecare, dupa posibilitati.... Mie nu imi place, e pacat de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus si o repet, chiar daca unii nu sunt deacord: este tiganie ceea ce ai facut. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu asa ceva, insa omul avea o scuza ca a facut asta intr-un service in 2005 cand nu era nimeni care sa schimbe switch-ul iar reprezentanta nu era o varianta nici atunci si nu este nici acum avand in vedere preturile. insa in 2011 cand suntem atatia care schimbam, sunt atatea tutoriale mura-n gura iar switch se gaseste, mi se pare deplasat sa gauresti usa sau stalpul si sa-i"frigi" un buton de dacie ca pe vremuri cand spalam rulmentii-n benzina in spatele blocului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bitanu daniel

Tiganie??? :lol: :lol: :lol: Intrebare: ce microcontact sa-i mai pun sau cum sa-l ajustez, cand tumburusul vechiului contact a ros plasticul pe care aluneca? Mie unul mi s-a parut cea mai ieftina dar si cea mai durabila varianta, decat sa dau 60 ron pentru o lucrare la o singura portiera (microcontact+manopera)si fara garantie. De ce nu a construit neamtul asta o broasca cu microcontactul deasupra mecanismului de incuiere (situatie in care se uda si se murdareste destul de usor) si nu sub acesta.

De ce sunteti asa rai cu mine, de parca v-as lua clientii? :blah_: Eu doar am expus o alta varianta, care pe viitor daca m-i se va strica acest buton doar il voi scoate afara, fara a demonta intreaga portiera.

dsc00087bh.jpg

dsc00086pw.jpg

dsc00084c.jpg

Modificat de bitanu daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a cedat si mie switch-ul din dreapta(pentru a doua oara).nu e nimeni din cluj care sa schimbe acest switch ca data trecuta ''meseriasii'' mi-au luat 150 de lei,si sincer singur nu m-as apuca(sa nu stric ceva)

Din cate stiu eu tzaga face asa ceva si e din Cluj .

Rezolvat cu ajutorul colegului @tzaga. Multumiri! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiganie??? :lol: :lol: :lol: Intrebare: ce microcontact sa-i mai pun sau cum sa-l ajustez, cand tumburusul vechiului contact a ros plasticul pe care aluneca?

DA, nu retrag ce am spus.

Se poate inlatura acel plastic de pe parghie si se monteaza un switch nou. Nu cred ca cine face aceasta lucrare nu da 1 an garantie.

LE. Si de ce toata lumea crede ca ne e frica ca o sa ramanem fara clienti (scuzati cacofonia ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce spune al bundy-plasticul se poate inlatura unde este franjurat si switch-ul nou montat va lucra corespunzator

@daniel-- e vorba de a face lucrurile ca la carte si nu de da gauri in portiera. neamtul a pus acel switch in broasca din considerente estetice si nu numai

era mai simplu sa te interesezi aici cum si ce sa faci sa iti rezolvi problema decat sa dai gaura in portiera si sa tragi fire din instalatia masinii :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!