Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

dragoshdiaconu

deci am desfacut astazi usa si nu am reusit sa pun swichul nou efectiv solutia cu lipitu nu merge,pt ca imi dadea erori vazand usa care era inchisa tot deschisa .am incercat cu asta http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=84_302_396&products_id=9021.stie cineva un model mai reusit? va rog ajutati-ma pt ca la mn e stricat decat butonu mecanismul si cu tija merg perfect si cred ca daca as schimba decat partea superioara ar fi ok.astept sugestile voastre

ar fi mai bun asta?http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=84_302_396&products_id=8501

Modificat de dragoshdiaconu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de AICI le iau si schimb doar partea superioara daca nu sunt si alte probleme . Sunt foarte multumit de ele , Saia Burgess, cod V4NCT7

Am pus multe switchuri mult mai proaste (de 2 lei) decat cu care ai incercat tu si au functionat si inca functioneaza si le-am lipit pe toate cu picatura . De ceva vreme am trecut pe astea negre si pot sa spun ca sunt OK .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti schimba si numai bumbul de deasupra. switch-ul de pe broasca il desfaci cu grija, iar de la cel cumparat iei bumbul si garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de AICI le iau si schimb doar partea superioara daca nu sunt si alte probleme . Sunt foarte multumit de ele , Saia Burgess, cod V4NCT7

Am pus multe switchuri mult mai proaste (de 2 lei) decat cu care ai incercat tu si au functionat si inca functioneaza si le-am lipit pe toate cu picatura . De ceva vreme am trecut pe astea negre si pot sa spun ca sunt OK .

Mai, mai.....si cand ma gandesc ce v-am mai batut la cap cu V4NC.....

Normal ca sunt mai bune, ca doar sunt facute de o firma cu renume, aceeasi care le-a produs si pe cele care vin in echiparea originala a VAG-urilor.

Plus ca, daca mecanismul e ok, schimbi doar partea superioara - doar v-am facut si un tutorial care sa va ajute

Daca mecanismul nu e ok, trebuie inlocuit switch-ul. Daca nu ati gasit alta solutie de fixare, lipiti-le (dupa ce ati slefuit tabla neagra si ati degresat-o). Incercati si solutii care nu sunt asa de casante ca picatura.

dragoshdiaconu, probabil nu ai pozitionat bine switch-ul cand l-ai lipit sau a ajuns adeziv pe el.

P.S. - Paste fericit si la multi ani tuturor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

o sa incerc sa fac rost de swichul recomandat de aurelian08,la mn decat partea superioara trebuie inlocuita,ai cumva florin asa ceva de vanzare? daca as schimba decat partea superioara nu ar mai fi asa de greu de lipit,cel original are nituri pe care le-am pastrat. nu a intrat lipici dar pur si simplu nu tinea cand lovea broasca in el il misca. stiti pe cineva aproape de craiova care m-ar putea ajuta pt ca nu am timp momentan sa merg la bucuresti,desi cred ca acolo o sa ajung.multumesc mult pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand comand, pot sa comand si pentru tine, daca nu o rezolvi pana atunci. Trebuie pus milimetric - tu l-ai pus prea jos, de aia lovea limba yalei in el. Cel mai curat asa e - schimbarea partii superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

pai da vreau.cand poti sa mi-l trimiti?si cat face? vreau din ala sa ii schimb decat partea superioara.da-mi raspuns si cu nr de tel sa te sun sa vb cum facem sa mi-l trimiti,te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florine , multumim ca ne-ai batut la cap dar cel mai mult a facut filmuletul postat de tine :) .

dragoshdiaconu - am eu un switch ramas , daca nu ai rezolvat cu Florin te ajut eu . Da-mi un PM si vorbim .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca l-ai considerat util. E pacat sa poti face o inlocuire eleganta si curata (nu tai firele, nu lipesti - de fapt lipesti la loc cele 2 picioruse) si sa nu o faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. De ceva timp am observat ca switch- urile usilor din spate nu mai functioneaza . Este dificila operatiunea de schimbare ? Sau cunoasteti pe cinva care se ocupa in Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greu daca sti ce ai de facut . Vezi ca in Brasov e colegul Hremus care se ocupa cu unele chestii la masini , ia legatura cu el poate schimba si switch-uri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor, este cineva din Timisoara care stie sa schimbe/repare switch-urile ??? am si eu problema asta, mersi mult. ceau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, marturisesc ca este cam greu pe forum cu ifonu dar trebuie sa cer un sfat: de ceva timp am probleme cu broasca de la usa soferului,adica in 80.% din deschiderile usii,imi ramane blocat acel carlig care agata piesa de pe stalpul usii,astfel ca atunci cand dau sa inchid usa se izbeste direct in el.Sunt convins ca daca reusesc sa scot broasca de pe usa,o pot repara(probabil va ganditi cum o sa repare ceva daca nici nu poate desface 2 suruburi) acele 2 suruburi care se vad pe cantul usii au fost abuzate astfel ca nu mai merge nici imbus nici torx.Ce imi recomandati?

Eu ma gandeam sa sudez piulite in capul suruburilor si dupa ce le scot sa le inlocuiesc cu unele noi cu cap hex. Astept pareri si imi cer scuze daca exista solutia deja pe forum,dar cu telefonul este foarte dificil sa caut. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in primul rand broasca ta are o problema la acel carlig in sensul ca e "obosit" cauciucul de pe el si s-a umflat astfel incat undeva atinge si de aici blocajul. suruburile le poti desface fie cum spui tu cu piulite sudate in cap, fie cu extractor cumparat de "la rushi", sau o alta varianta cu daltitza si ciocan bat in sensul in care le desfiletezi. eu unul am folosit si extractor si daltitza, dar ca si timp, recomand daltitza si ciocan. extractorul se infileteaza in gaura data in prealabil in surub. si cu cat infiletezi, cu atat desfiletezi surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot cu daltita si ciocanul. Culmea, am intalnit suruburi gripate, la Octavia 2....au schimbat materialul si le-au facut mai lungi. Bucuria e ca la O2...sunt si "ingropate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu daltita si ciocanul si spre mirarea si indignarea mea, daltita a taiat din ciuperca surubului. Intrebarea mea este daca pot suda pe suruburi, adica daca materialul rezista la 2 aft-uri, si daca pot sa folosesc pe post de extractor un surub ordinar(eventual cu pas marunt) Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceiasi problema la masina mea . Eu am luat un burghiu , nu stiu exact de cat a fost , am gaurit pana ce capul surubului s-a rupt , restul surubului l-am scos ulterior cu un patent.

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai cum suda pe ele.....ca sunt un material ciudat. Poti incerca. Da gaura in ele si baga extractor.

Daca nu ai extractor, gaseste o solutie - vezi cum a facut Aurelian.

P.S. - deseori, capatul acestor suruburi, se strica deoarece nu se pune torx-ul drept pe surub iar materialul din care sunt facute, e destul de moale.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviucon- baga daltita mai adanc. asa am patit si eu pentru ca am tinut daltita cam paralela cu surubul. schimba unghiul si se va desfileta garantat. cu sudura nu recomand, pentru ca asa cum spune si florin sunt sanse f mari sa nu prinda si mai afumi si portiera in jurul suruburilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok voi incerca cu daltita la unghi mai mare, acum ce suruburi imi recomandati sa folosesc in schimbul celor vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a cedat si mie switch-ul din dreapta(pentru a doua oara).nu e nimeni din cluj care sa schimbe acest switch ca data trecuta ''meseriasii'' mi-au luat 150 de lei,si sincer singur nu m-as apuca(sa nu stric ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviucon-hexagonale sunt sfinte

@neag-cauta la prestari servicii, sigur e cineva din cluj

L.E.-am confundat, e cineva din timisoara care schimba switch-uri

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare si gata: ce metric au suruburile si ce pas au, normal sau marunt?

Vreau sa le iau inainte de demontare, sa nu merg cu usa tinuta cu mana.:)

Multumesc pentru sfaturi.

Modificat de liviucon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a cedat si mie switch-ul din dreapta(pentru a doua oara).nu e nimeni din cluj care sa schimbe acest switch ca data trecuta ''meseriasii'' mi-au luat 150 de lei,si sincer singur nu m-as apuca(sa nu stric ceva)

Din cate stiu eu tzaga face asa ceva si e din Cluj .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!