Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

inca o chestiune,

Cum verific daca merge actuatorul - la mine nu da nici un semn - nu se aude nimic. Cauze posibile: fir intrerupt sau actuator mort.

Ca sa nu caut eu firul as vrea sa alimentez actuatorul de la o baterie sa vad daca functioneaza, 9V - ce ziceti este plauzibil?.

O alta varianta sa verific cu aparatul de masura - insa nu ma priep :)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu aparatul de masura, verifici daca iti vine curent, cai ii dai comanda.

Alimenteaza direct cu 12v ( o priza de bricheta si doua fire) si vezi daca percuteaza.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la 9v ar trebui sa se invarta motorasul,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da merge - am pus o baterie de 9 volti si merge; deci e firul intrerupt - dar unde?!

apropo nici lampa din portbagaj nu merge.

o sa caut unde e firul intrerupt - revin cu feedback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mansonul dintre caroserie si haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, acolo este firul intrerupt - de fapt mai toate sunt pleznite - nu imi pot insa imagina.

Urmeaza sa cositoresc, problema este ca e locu stramt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le cositorii....ca se vor rupe lipiturile in timp.

Baga tub termocontractibil pe fir, leaga bine firele, trage termocontractibilul peste legatura, incalzeste-l si gata treaba. Ceva izolatie buna peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu innadi firul acolo in manson. baga un fir dintr-o parte in alta a mansonului, trage capetele firului rupt din instalatia masinii afara din manson si leaga-l cu capetele celui introdus nou si izoleaza bione cu varnish si bahda, astfel ac innaditurile sa fie in afara mansonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am un golf 4 an 2001 1.4 16 v, am cheie briceag si de 2 zile cand inchid de la telecomanda nu se aprind becurile de la semnalizare , dar cand deschis palpaie becurile de 2 ori , iar cand inchideam trebuia sa palpaie o singura data , dar acum nu mai se aprind la inchidere...... si cand inchid de la broasaca se inchide doar usa de la sofer si nu toate cele 4 plus haion spate, iar cand dau de la telecomanda se inchid toate dar nu clipeste semnalizarea.

va rog poate ma poate ajuta careva cu un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa broasca de la sofer si verifica lipiturile de pe placa cat si switch-ul de pe placa care e antrenat de melcul in care intra cheia.la portbagaj verifica firele in mansonul de cauciuc dintre caroserie si hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,

acum cateva zile am observat cand am descuiat masina din telecomanda si sotia s-a urcat in dreapta, eu intarziind cateva secunde bune pana sa deschid usa soferului, masina s-a incuiat din nou.

m-am uitat daca becul din portiera dreapta se aprinde cand aceasta este deschisa si surpriza: nu se mai aprindea!

am lovit cu pumnul panoul portierei si becul s-a aprins.

daca inchizi si deschizi usa becul poate fi aprins sau poate fi sins si de atunci cand merge cand nu merge.

dupa parerea mea becul nu are nimic, atunci ce poate fi? lipituri crapate sau switch-ul trebuie schimbat?

daca supar pe cineva imi cer scuze dar topicul a devenit unul foarte stufos si nu mai am rabdare sa-l citesc in intrgime si sa aflu parerilre voastre!

mersi mult pt intelegere si astept sfaturile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simptoma de switch defect dar daca tot se da jos broasca si se schimba switch-ul ar fi bine sa se refaca si lipiturile din broasca , cel putin eu asa fac pentru a nu avea surprize .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult aurelian pentru sfat,

mai am o intrebare cam cat ar costa switch-ul cu tot cu manopera schimbat?

daca este cineva din pitesti care face asa ceva ar fi super, astept si eu rasp voastre!

numai bne!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cine iti face lucrarea . Poti pune switch care costa pana in 2 lei sau poti pune unul saia burges care costa cam 15 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari ! M-am apucat sa schimb si eu switch-urile. Problema e ca nu stiu cum sa leg firele si nici cum sa il pozitionez, adica, broasca trebuie sa fie pe inchis sau deschis si "tumburusul" trebue sa fie presat sau liber in momentul cand il lipesc. Sunt sigur ca deja au fost date raspunsurile in topic dar stau cu usa legata cu sfoara si nu am timp sa caut. Swich am saia v4nst7ul.

v4nst7ul.jpg

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca trebuie sa fie deschisa , switch-ul il pozitionezi in asa fel incat tamburusul sa fie apasat. Nu am lucrat cu tipul asta de switch dar poti vedea cu un aparat de masura, in momentul in care este apasat tamburusul vezi pe ce picioruse ai continuitate si pe alea doua lipesti firele .( cred ca piciorusul 3 si 2 este dar mai bine faci proba) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri . Culoarea firelol nu conteaza pe care dintre picioruse sunt lipite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

cu ce sa prind swichu pe broasca,cu o clema tare pt hartie ma gandeam?,gaurile nu se nimeresc iar lipici nu merge ca e din tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o intrebare : pe cele doua fire trebuie sa fie tensiune? La mine nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai lipit firele pe switch si nu merge ? Fa o proba , poate ai si lipituri reci in broasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge, dar nu sunt sigur daca am facut totul corect, eu asa am luat masina si nu stiu daca a mai umblat cineva pe acolo si de aia am intrebat daca trebuie sa fie tensiune in cele doua fire, oricum multumesc pentru lamuriri, mai desfac inca o data saptamana viitoare. Paste fericit la toti de pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu broasca legata la masina , mufa de la motorasul electric de la geam bagata , atingi cele doua fire si urmaresti daca se aprinde plafoniera , becul din partea de jos a usii . Daca nu merge inseamna ca ai probleme cu lipiturile pe placa electronica din broasca . Trebuie sa desfaci broasca si sa le refaci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!