Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Vad ca toti cei care se confrunta cu astfel de probleme, nu citesc cele 28 de pagini cu posturile celorlalti in care s-au dat si solutiile.Cititi inainte cele 28 de pagini pana sa puneti aceeasi problema care exista de mai multe ori.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am reusit sa schimb acel microswitch. Am folosit unul recuperat dintr-un fotocopiator vechi, dar in orice caz se gasesc si la magazine de electronice. Singura problema a fost faptul ca prinderea de sasiul broasetei era facuta prin doua nituri termice (capul lor de plastic este deformat termic). Se demonteaza usor cel vechi/stricat si se lipeste folosind un adeziv A+B cel nou. Are peste un an de cand a fost schimbat si ince mai merge. Cred ca solutia poate fi aplicata la toata gama de masini echipate cu astfel de broaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ,inca un forumist fericit, merge Vag-ul si cu switchuri de Xerox.

Stima! :icon_thumright:

Avertisment

Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning.

Modificat de WNS
Astfel de posturi nu aduc nimic bun discutiei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solosebastian

salut tuturor am avut un mic accident in care am lovit capota si usa dr fatamasina a fost reparata in service de atunci noaptea incepe sa claxoneze intermitent cred ca e alarma din fabrica poate fi de la swiciul de la capota sau de la usa?

Modificat de solosebastian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, si eu am rezolvat problema switch broasca la portiera stanga fata, e de munca 3-4 ore. Am gasit microintrerupator aici http://www.tme.eu/ro/katalog/artykuly.phtm...266b28d04b889b7, l-am comandat la o firma din Pitesti care lucra cu ei. Multumesc tuturor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care l-ai comandat de acolo , te rog da-mi codul ca si eu vreau sa-mi comand ca am probleme cu usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@solosebastian-fa o scanare si vezi ce spune.este posibil ca la portiera sa iti faca figuri in sensul ca switch-ul poate fi busit si lamelele din el sa faca atingere si sa deschida circuitul pentru o fractiune de secunda chiar, si de aceea pleaca alarma.vezi daca si-a stocat vreo eroare, si daca da,posteaz-o aici sa vedem despre ce este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Burgess e si cel original ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am postat odata poza acest tip de intrerupator dar nu mai gasesc postul respectiv.

Sper sa va fie de ajutor :unsure:

post-37663-1236062979_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa ma apuc si eu de schimbat microswich-ul,sper sa si reusesc sa fac bucati usa.Dar pana acolo nu stiu care microswitch e bun.Sunt si dimensiuni,si caracteristici ale microintrerupatorului,dar cine se pricepe credeti.Atasez un link si poate are vreun priceput timp sa traga cu ochiul si sa ma lamureasca,am vazut ca sunt si de la firma burgess,de care zicea colegul mai sus,dar nu stiu care ar potrivi.

Va multumesc anticipat.Iacata si linkul,e si varianta si in engleza daca e greu cu "jermana"

http://www1.ch2.conrad.com/scripts/wgate/z..._max_results=25

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai citit si tu macar pagina din urma sa vezi poze ale switchurilor folosite de altii?

Linkul de mai sus nu arata nici un switch si cu germana e mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m-am trezit hotarat sa schimb switch-ul la usa soferului . Toate bune si frumoase doar ca am urmatoarea problema:

un surub(din cele doua ) de la broasca ( cele care se desfac cu surubelnita stea cu 12 colturi ) este uzat si nu am putut in nici un fel sa-l desfac .

Cine a mai patit asa il rog sa imi dea un sfat cum il pot desface . Multumesc

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai citit si tu macar pagina din urma sa vezi poze ale switchurilor folosite de altii?

Linkul de mai sus nu arata nici un switch si cu germana e mai greu.

Noa,vad ca nu merge linkul.Mea culpa.Apoi daca il cumpar dupa poze,pot cumpara vreo cateva.Merci oricum.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ aurelian08 Dai cu un punctator un punct exact in mijloc la surubul cu pricina, iei masina de gaurif si cu un burghiu de 8mm incepi sa gauresti pina i se rupe capul surubului conic.

atentie sa nu intri la filet, scoti broasca si cu un patent scoti surubul ,succes.

Modificat de lxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol moment ...cu dalta, surubul este scurt si cu gauritul ar fi ultima varianta

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic :

Am studiat problema si ma gandesc sa dau prima data gaura cu burghiu de 6 - 6,5 , chiar daca trece de capul surubului nu strica filetul interior al broastei . deocamdata am lasat-o asa ca nu am suruburi de schimb . Stiti unde gasesc astfel de suruburi sau se gasesc si altele care sa fie la fel chiar daca nu au capul ala in 12 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Decat sa dai gaura prin el,mai degraba te duci la o tinichigerie unde se sudeaza in argoon si sudezi ceva de surub si il scoti. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Dar inainte de a face oricare din operatiunile de mai sus comanda-ti unul nou de la reprezentanta ca dupaia cu de o mai prinzi.

+ N 908 005 01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestiunea asta cu surubul am patit-o si eu.....deh..cine a umblat acolo de cand au iesit de pe banda?

am rezolvat cu o daltita foarte ascutita( nu e recomandabila solutia cu sudatul de capul surubului) iar suruburi de schimb gasesti la dezmembrari....mie mi l-au dat gratis... :icon_thumleft: de regula se strica suruburile alea pentru ca folosim torxuri de 2 lei..... :wub:

in rest, numai de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-37663-1237792188_thumb.jpg

Poti incerca si cu sudura co2(argon este folosit la aluminiu) dar se arde vopseaua in jurul surubului,s-au dai gaura in surub si exista niste burghie de scos suruburi (poza),se infileteaza spre stinga in gaura data in surub.S-au incerci cum ti-am recomandat mai sus, este simplu, nu risti sa intri in filet, fiinca mergi cu 8mm si se rupe capul cind se apropie burghiul de zar.O poti rezolva si singur, nu necesita meserias. :P

Modificat de lxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii si indicatii . O sa ma apuc de treaba numai sa gasesc acele suruburi sa am cu ce le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina gasesti surub orig. poti pune surub cu cap negativ simplu hexagon, il strunjesti conic si tine pina ai altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
de regula se strica suruburile alea pentru ca folosim torxuri de 2 lei..... :angry:

in rest, numai de bine...

Uite, al meu nu s-a stricat ,pt ca stiu cum sa umblu cu finete,cateodata :D. In schimb un prieten de-al meu si-a sticat apropape surubul acela pt ca probabil nu era atent si i-a scapat(nu e asa adanc), si nu pt ca era triplu partat de cacao (proxxon industrial).

Deobicei cele de cacao sunt "moi", aia le caracrezizeaza si cedeaza ele mai repde ca surubul, in comparatie cu cele de calitate care sunt mult mai dure si rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aduc pe comanda la magazinele de piese auto import. eu am dat 2 gauri cu burghiu de 3 mm, pe diagonala capului surubului si apoi cu un patent cu cioc l-am desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!