Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

ms mult kelu! asa cred si eu ptr ca daca invart la maxim parghia broastei functioneaza dar nu aia este pozitia de lucru. in pozitie normala parghia probabil nu mai ajunge sa actioneze. tot la demontare ajung si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la un magazin de specialitate exista microcontact cu rola pe pirghia lui si il poti adapta ,trebuie prelungita partea metalica prin sudura cu co2 cu atit cu cat sa-l poti monta mai jos cu aprox. 25-30mm decit este acuma montat,ca sa incapa rola switch ului nou.Ii pui un pic de vaselina si rola merge si pe suprafata de pe care sa decojit plasticul,chirar il poti taia daca agata cu un catter,eu am facut cateva si functioneaza. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si o problema cin deschid usa sa aprind becurile dar nu si ala din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cand deschizi portbagajul se aprinde vre-un martor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc la toti de sfaturi! chiar ajuta. cand deschid portbagaj se aprinde becul de acolo deci nu are legatura cu fata stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si o problema cin deschid usa sa aprind becurile dar nu si ala din bord

Probalil ai CB care nu iti arata numai portbagajul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, nu mai inteleg nimic. Pina acuma switch-ul din usa nu functiona decit in treapta 1 la inchidere, asta datorita faptului ca rola se invirtea intr-un sens si ne reusind sa se agate in treapta 2 la inchidere isi schimba sensul si se pozitiona in treapta 1. Aceasta opratie verificat si rotind rola cu mina, schimbind sensul de rotatie un pic se aprindea becul de la portiera.

Problema asta persista de vreo luna si jumate.

Bun azi mi-am achizitionat doua switchuri, poimaine mi-am programat demontarea usi. Supriza. Asta seara functioneaza impecabil, verificat rotind rola cu mina, impecabil, chiar se aude cum face click. Nu mai inteleg nimic. Mai are rost s-o demontezi? Ca e munca multa pina ajungi la ea. Si sincer cred ca nu swichul este de vina, pina acum asa credeam. Nu vreau sa o demontezi si sa-mi dau seama ca este altceva dupa care o montezi la loc pina fac rost de piesa respectiva dupa care iar demontat.

Daca are careva vreo ideie este binevenita.

Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog de unde ai gasit swich-urile ca si eu am probleme la usile din fata si cat de curand ajung si eu la desfacerea lor si as vrea sa am swich de rezerva sa nu lucru de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat este switch-ul insa isi da ultima suflare,care poate tine o zi sau un an.nu are sens sa mai demontezi acum daca si-a revenit.e posibil sa fi avut praf cu unsoare depusa si din cauza ca l-ai tot "agitat" sa isi fi revenit.clar este switch-ul,la aceste simptome nu poate fi altceva.tine switch-urile in buzunar pana pica,si abia apoi demonteaza.oricum tot acolo se va ajunge mai devreme sau mai tarziu,dar macar sa fie cald afara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, oricum o demontam inauntru :icon_thumright:

La orice magazin de electronice. Exista cu lamela si fara. Oricum lamela se poate indeparta.

Dupa cite am inteles pe rola exista un strat de plastic. Nu poate fi de la el, problema mea?

post-10843-1235078000_thumb.jpg

Modificat de stabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu mai face absolut nimic. Nu se mai aprinde deloc . In decembrie cand au fost - 17 grade s-a aprins cel de la sofer. A functionat 5 minute, timp in care am observat ca indica usa deschisa si pe bord si imi suna si daca lasam pozitia aprinsa . In schimb pe dreapta daca las usa deschisa si inchid din cheie masina incepe sa sune si se aprinde becul de pe usa.

Cine imi zice si mie daca sunt swichurile sau altceva .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cite am inteles pe rola exista un strat de plastic. Nu poate fi de la el, problema mea?

Daca acel strat de cauciuc este rupt, mai bine il dai jos de tot si pozitionezi noul switch cu 0.5 mm mai sus fata de cum il puneai daca lasai acel strat de plasti. Acesta se rupe dupa ce se blocheaza switchul original si tamburusul este mic in sectiune si taie stratul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelian08-sunt sigur switch-urile la tine.cel din dreapta a decedat si cel de la sofer mai are o perioada de viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, tocmai de aia am cumparat switch cu lamela. M-am gindit sa compesezi plasticul cu lamela pe care pot s-o indoi in functie de de diferenta de grosime a plasticului, pe care automat il dau jos. Frecarea facinduse intre tambur si lamela uzura in timp este nesemnificativa, insemnind problema rezolvata definitiv. Ideal ar fi fost cu rola, dar rola asa de mica nu exista. :blah_:

Ce zici, idea este buna?

Modificat de stabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuria a durat jumat de zi, a inceput sa faca figuri, cind merge cind nu merge :)

Il schimb miine, dar am o intrebare.

Niturile sint din plastic dupa cite am inteles. Intrebarea mea este daca au acelasi diametru pe suport ca si pe switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15a91c2fb3a142902c32d490fec6.jpg

Al Bundy, tocmai de aia am cumparat switch cu lamela. M-am gindit sa compesezi plasticul cu lamela pe care pot s-o indoi in functie de de diferenta de grosime a plasticului, pe care automat il dau jos. Frecarea facinduse intre tambur si lamela uzura in timp este nesemnificativa, insemnind problema rezolvata definitiv. Ideal ar fi fost cu rola, dar rola asa de mica nu exista. :offtopic:

Ce zici, idea este buna?

Vezi ca mi-ai furat ideea care am postato deja :study: post 502

Modificat de lxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu a fost cu intentie. Ca idee m-am referit cu varianta prin frecare, nu varianta prin rola, care este profesionala fata de varianta mea, dar insa cere o modificare a pozitiei switchului. Sper ca nu mai esti nervos. :D

Si poate raspunzi la intrebarea mea de sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca mi-a trecut :icon_thumright se sudeaza cu Co2 o bucata de metal cam cat este suprafata switch ului,pt. a-l putea monta mai in jos fata de pozitia celui orig.sa fie loc pt. rola.Pirghia cu rola se indoaie in forma de S ca rola sa fie aprox. deasupra timburusului. Am sa incerc sa postez si un desen,poze nu am cum fiindca nu am masina demontata acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai complicati. Switchurile din magazin au tamburusul mai mare in sectiune decat originalul asa ca nu mai apar probleme de frecare. Si se lipeste cu picatura sau alt glue si tine foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

In primu rand va multumesc la toti pentru materialele postate,pe forum mi-au fost de mare ajutor.In al doilea rand am si eu o mica problema cu un Seat.Am alarma la el,si de ceva vreme daca dau sa inchid masina din butonu de alarma,nu se inchide nici o usa.Daca fac in felulul urmator:

-bag cheia in usa de la sofer,si dau DREAPTA,se inchide decat usa de la sofer,nu si celalalte usi.

-bag cheia in usa de la sofer,si dau STANGA,se deschid toate usile.

-bag cheia in usa dreapta fata,dau STANGA sa inchid,mi se inchid toate usile.

-bag cheia in usa dreapta fata,dau DREAPTA,se deschid toate usile(ultimile doua idei normale).

Uneori cand bag cheia in usa dreapta fata si invart spre stanga,ca sa deschid toate usile,se deschid toate,apoi se inchid.

Problema principala ma gandesc ca ar fi usa soferului,de la microswitchu-l de inchis,decat la acest microswitch.

Am si eu niste intrebari daca vreti sa imi raspundeti va rog:

1)Oare de la microswitchu de inchis de la usa soferului nu pot inchide masina din butonul de alarma?(eu zic ca din cauza aceasta)

2)Cum sa verific daca un microswitch este bun?(eu stiu ca el are 3 "borne" gen " | | | ".Am pus cu aparatul de masura (el fiind pus pe continuitate,si anume face beep,cand se ating firele de "-","+") pe bornele 1 si 3 si au continuitate mereu,iar pe bornele 2 si 3 au continuitate doar cand se apasa butonul de la switch.

Gresesc sau metoda mea de verificare e buna?

Mai demult am desfacut broasca si m-am uitat la contacte si erau intacte,dar n-am stiut sa masor,desi am un aparat de masura.Astazi am fost si am luat 2 microswitch-uri(au codul 5A20VAC,cel din poza),preventiv ca n-as vrea sa mai desfac de 10x fata usii,etc.Pentru ce-i ce sunt din Constanta microswitch-urile le-am cumparat de la magazinul "Dioda"de pe bvd Ferdinand(nu o luati in nume de reclama,ma gandesc ca poate cineva are nevoie).

Maine am sa incerc sa fac o scanare cu VAG-COM sa vad ce erori imi apar.

Va multumesc mult,sanatate. :icon_thumright:

post-9811-1235160918_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de curand vreau sa trec si eu la demontarea broastei masinii pentru a remedia problema cu microswitch -urile . Acum sunt in faza de documentare. Am gasit aceste microswitch-uri pe net, sunt bune pentru problema pe care o am eu ? Se pot monta in locul celor vechi?

post-27958-1235196106_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelian08.nu folosi asa ceva.cu cateva posturi mai in urma sunt niste poze puse de lxl daca nu ma insel.acelea sunt cele potrivite

si exact cum spune si al bundy.nu va complicati cu sudura in co2 si alte complicatii.picatura sau un glue mai de calitate este suficient.procedez asa de doi ani si nu s-a intamplat la nimeni sa se dezlipeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!