Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Rog cei care a-ti demontat si cunoasteti mecanismul, confirmati daca teoria mea este buna sau proasta. Vreau sa-l demontezi si vreau sa stiu daca merita sa caut switch-ul respectiv sau nu, ca este foarte greu de gasit unul care sa tina, nu sa-l schimb peste citeva luni.

Gresit, in poza pusa de tine switch-ul e in pozitia inchis, broasca incuiata. La deschidere partea acea plata se roteste peste tamburusul switchului eliberandu-l. Intelegi acum?

Switch original nu gasesti, cumperi ceva asemanator si il lipesti in pozitia corecta in locul celui original.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca problema vine de la contactele oxidate, impuscate din microswitch. Adica e problema de contact imperfect. E normal sa fie nevoie de o apasare mai puternica pentru a face contact. Personal am desfacut un microswitch caruia i-am curatat contactele. A mers "ca uns" dupa. Trebuie doar sa ai degete finute deoarece e tare greu sa-l inchizi. E greu de asezat la loc lamela si arculetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ajungi la switch trebuie sa dezmembrezi cam toata portiera, nu ? Si geamul sa dai jos am inteles eu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.......mai raman doar balamalele si manerul :) e cam o faza de aia de sa iti tragi una cu barda......cu amandoua mainile......dar nu e imposibil si nici inginer de rachete nu tre sa fii.

acuma sa imi fac o zi libera si va povestesc io daca am refacut "bebelusha" sau am legat cu sarma la caruta lu' bunicu'.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut de cateva zile am si eu problema cu masina, nu se mai aude semnalul sonor daca las farurile aprinse si scot cheia, luminile din plafon merg ok, la fel cele din capitonajele de la usi, am tot citit pe aici si am vazut ca e un sw in usa...ok... dar ieri am sesizat ca la mine semnalu sonor a disparut la toate adica:

nu se mai aude semnalul cand se aprinde becul de benzina, nu se mai aude nici cand deschid portbagajul si nici cand scade temperatura de afara sub 4 grade :santa:. Acum intrebare toate astea sunt de la sw ala din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, in poza pusa de tine switch-ul e in pozitia inchis, broasca incuiata. La deschidere partea acea plata se roteste peste tamburusul switchului eliberandu-l. Intelegi acum?

Switch original nu gasesti, cumperi ceva asemanator si il lipesti in pozitia corecta in locul celui original.

Pai mai bagat in ceata. Cum sa fie inchis?

post-10843-1233695340_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, switchul este intr-adevar pe pozitia inchis, adica contact inchis dar broasca pe deshis. Se vad bine diferentele in poza asta din ultimul post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este clar. Dar nu inteleg fenomenul care se intimpla la mine.

Ma rog, trebuie sa fiu pregatit cu un switch. Altfel, provabil o demontez degeba. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut broasca de la haion ca nu se mai aprindea becul si vreau sa desfac switchul si sa il curat sau sa il inlocuiesc,dar este prins in nituri,daca scot acceste nituri mai pot sa il prind la loc cu surubele sau trebuie lipit(se poate repara)?Are cineva o poza cu switchul de la haion dar desfacut pe din doua.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai simpla metoda de reparat acel switch este sa indrepti tabla aia pe care este fixat si sa nu umbli la nituri deoarece nu prea mai ai cum sa il pui la loc.Prinzi cu un patent si indrepti tabla cu tot cu switch dar nu de tot ci cat sa ai loc sa umbli ca sa nu se rupa.

E posibil sa fi intrat apa inautru si sa fie contactele oxidate sau chiar sa nu mai fie (lamela de contact de pe tija care actioneaza switch-ul).In cazul meu acea lamela nu mai era asa ca am improvizat una din cupru(iei o lamela de la un releu si o indoi in forma de V) si am lipit-o cu pistolul de lipit pe plasticul de la tija.Inainte de a indoi la loc tabla de la incuietoare fa o proba ca sa vezi daca functioneza.La mine reparatia are mai bine de jumatate de an si functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema similara...cind deschideam usa soferului nu se aprindea becul din plafon, cel din usa si nici nu suna buzzerul daca erau luminile aprinse. Cei care nu vor sa desfaca broasca si sa repare senzorul respectiv si nu se ingrozesc la gindul de a da o gaura in tabla pot sa monteze un switch pe caroserie, la "incheietura" usii, linga balamalele in care e montata usa. Operatiunea a fost facut de electrician in cam 15-30 minute. Din cite stiu sistemul asta exista din fabrica pe alte marci/modele de masini. Butonul e negru, se vede doar cind e deschisa usa si doar daca te uiti dupa el. Poate fi taiat mai scurt daca vreti sa fie mai sensibil la deschiderea usii (cu cit e mai scurt cu atit e eliberat de apasarea usii mai rapid). Probabil nu va fi niciodata la fel de sensibil ca cel din broasca, dar eu nu aveam nici un chef de desfacut, reparat broasca veche si nici de cumparat una noua. In plus, am scapat rapid si ieftin(din punctul meu de vedere). Din cite mi-a spus electricianul, problema e destul de frecventa, majoritatea oamenilor accepta aceasta solutie si sint foarte multumiti. La fel sint si eu, foarte multumit. De asemenea, sistemul fiind mai simplu, mai "ciobanesc", sansele ca defectul sa se repete in viitor sint mai mici decit in cazul switch-ului din broasca. Daca sint interesati, pot sa fac o poza...

Modificat de Lucionix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si unde e legat switchul respectiv ? Nu inteleg...cel din broasca are legaturile lui, dar cel artizanal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e parerea ta. Eu chiar sint foarte tipicar ... unii spun ca fac parte dintre cei obsedati de curatenie, miros, luciu, defecte, revizii, gropi, trafic nenorocit,...de grija masinii in general. Eu ar trebui sa fiu primul care sa strimbe din nas la auzul solutiei cu butonul artizanal. Si totusi nu ma deranjeaza deloc. Ce i se pare unuia tiganie altuia i se pare ceva absolut normal. Mie de exemplu mi se par tiganesti odorizantele sau obiectele de orice fel spinzurate de oglinda(dar asta tine doar de "stolul" meu personal de pasarele, nu?).

Eu am expus o solutie alternativa pt cei dispusi sa o accepte(putini, multi, dar nu pentru toata lumea). Am mentionat asta inca de la inceput: "Cei care nu vor sa desfaca broasca si sa repare senzorul respectiv si nu se ingrozesc la gindul de a da o gaura in tabla pot sa monteze un switch pe caroserie"...pt acestia informatia expusa de mine poate constitui un ajutor.

Cit despre fire, acestea se aduc din usa, prin burduful de cauciuc de la balamale(burduful prin care trec toate firele). Banuiesc ca sint legate la firele care merg spre vechiul switch din broasca.

O sa fac cit de curind o poza edificatoare...

Modificat de Lucionix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stim despre ce este vorba.eu unul am mai vazut asa ceva.omul cand a vazut ca schimb asa ceva,a venit sa ii pun switch in broasca si sa-i scot butonul de pe stalp si sa pun un dop daca reusesc.am reusit sa fac rost si de dop.nu trebuie sa te simti jignit, insa e mult mai estetic sa ai stalpul fara butoane si sa pui piesa noua unde trebuie, nu in alta parte. daca era asa,puneau la vag-uri butoanele pe stalpi si terminau toata tarasenia.insa tocmai din considerente estetice au renuntat.desi au facut-o prost,pentru si la touareg exista aceleasi switch-uri.sunt curios la q7 cum este.am avut si dacie,si cielo cu butoane pe stalpi si tot timpul se buleau firele de la umezeala.mai des decat se duc switch-urile la vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E parerea unuia care a lucrat destul de multe instalatii electrice pe masini. Daca asa a conceput-o nemtul, stie el ce face. Ca switchul nu e de calitate , asta e alta treaba. Tamburusul acelui switch e subtire si a fost conceput pentru apasare pe cand acea parghie face o trenslatie peste switch si o apasare si mai e invelit in cauciuc. De aia se si duce tamburusul switchului. Cele care le folosesc eu pentru inlocuire au acel tamburus mai lat si e mai solid astfel ca nu mai apare acel fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de aceiasi parere ca alte butoane si "diverse" sunt urate de asta am si insitat sa desfac tot sa masor sa pun la punct cum era.

de 2 zile ma "agit" pe langa usile unui prieten. nu se aprindea lumina la plafoniera, lumina din portiere si nici buzzerul nu tipa. din din 5 usi una era ok adica martorul de usa deschisa lumina si la deschiderea ei se aprindea plafoniera. azi am reusit sa inlocuiesc switch-ul din fata stg. cele de pe spate aveau fire "dubioase". am refacut tot si acum merg 3 din 5. usa de la portbagaj este ca si facuta ca e un singur switch si el e buba dar la cea din fata dr. am o nelamurire: de ce se aprinde lumina din usa dar martorul din bord nu se aprinde? (inca nu am desfacut usa din dr fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am gasit ceva link-uri cu schimbatul asta de switch-uri.poate ajuta pe cineva.

switch portbagaj:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=945378

switch usa:

http://www.dubdiy.net/interior/mm.html

le-am schimbat si eu si m-am cam incurcat in mecanismul ala electric.acolo la motorasu ala.rezolvat pana la urma :icon_thumright: bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu merge switch-ul cand deschid usa normal dar cand duc zavorul de la broasca cu degetul in sus pe o pozitie superioara fata de usa inchisa merge si iluminare usa si buzzer. stie cineva ? e defect iremediabil ? am bagat si pe yala si pe broasca wd 40 dar fara rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contact imperfect la switch. asa am si eu la usa soferului . astept caldura sa desfac usa sa vad ce este pe acolo . probabil lipiturile sunt crapate si nu mai este contact .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E parerea unuia care a lucrat destul de multe instalatii electrice pe masini. Daca asa a conceput-o nemtul, stie el ce face. Ca switchul nu e de calitate , asta e alta treaba. Tamburusul acelui switch e subtire si a fost conceput pentru apasare pe cand acea parghie face o trenslatie peste switch si o apasare si mai e invelit in cauciuc. De aia se si duce tamburusul switchului. Cele care le folosesc eu pentru inlocuire au acel tamburus mai lat si e mai solid astfel ca nu mai apare acel fenomen.

Asa e, s-a intamplat si la un coleg de-al meu, dupa ce am taiat jos switchul si ne pregateam sa-l punem(improvizam) pe cel de la Kelu, l-am desfacut pe cel vechi din curiozitate si nu parea nimic in neregula, l-am dat cu spray de contact pt siguranta si am masurat daca e bun si culmea ca era.

L-am montat la loc si am facut in test miscand de parghie si faza nasola era ca nu a mers, doar daca apasam eu pe el cu un capat de la surubeltina. Am stat vreo ora sa ne dam seama de ce nu merge pe usa si in mana mergea, am si desfacut de o mie de ori si am scapat arcul cu lamela, care e foarte greu de pus la loc(imposibil daca nu ai penseta) deci aveti grija.

Intr-un final mi-am dat seama ca defapt parghia era devina nu switchul. Ea are lipita dealungul o banda de cauciuc care se desprinsese pe margine si cum capatul acelui buton de microswitch e in forma de T isi facuse loc pe sub acea banda si nu se apasa indeajuns. Am lipit-o inapoi cu loctite, lafel si switchul si acum merge si buzzer si becul din portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag in discutie dar si eu am inlocuit cateva switch uri la fam vag si este in comert la magazine tip dioda niste microcontacte cu o rola mica pe parghia intrerupatorului am montat pe golf passat audi si sa stiti ca tine, este un pic de migala treuie si un pic de sudura cu co2 pt. switch ul after dar original nu l-am gasit nici afara,asa ca merita facut nu-i incotro.

Modificat de lxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct-19-tdy.la tine este problema la pargia switch-ului sau la invelisul de cauciuc al levierului broastei care-l actioneaza.daca vei demonta totul vei observa ca merge daca-l apesi cu degetul,insa pus la loc nu va merge in parametri.trebuie schimbat.lipiturile crapate se manifesta cu totul altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!