Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

ar trebui sa verifici lipiturile de pe placa pt orice eventualitate,si eventual sa dai cu niste spray de contacte in mufa motorasului.la fel am patit la un golfIV,si dupa un jet in mufa si-a revenit. insa este posibil sa ai probleme cu modulul de confort. la masina din semnatura mi s-a defectat modulul de confort si acesta era simptomul,cel cu plafoniera aprinsa 2 secunde,si nu am mai putut face nimic cu el,a trebuit schimbat.o scanare totusi nu ar strica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde este placa si cum se desface ? am dat cu spray de contacte in gaura cheii si la inchizatoarea usii dar nimic, o sa incerc ce mi-ai spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placa se afla in broasca propriu-zisa.trebuie sa desfaci fata de usa.apoi vei vedea ca ai o mufa mare situata pe motorasul geamului.un jet mic de spray acolo si asteapta un minut si apoi cupleaza si vezi daca mai face figuri.daca tot face,desfaci si kit-ul de macara,demontezi broasca de pe fata de usa si apoi desfaci broasca(partea mecanica de partea cu circuite).apoi desfaci toate suruburile de pe partea cu circuitele(cu mufa)si te uiti foarte atent la toate lipiturile.stiu,este usor de scris dar mai complicat de facut.cu putina rabdare si atentie te descurci.exista si un diy pe aria golf cu demontatul usii.si dac nici dupa asta nu se intampla nimic in sensul sa isi revina,trebuie sa iti indrepti atentia spre modulul de confort.dar cel mai bine ar fi sa incerci o scanare intai si intai.tine-ne la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa deschis alt topic .... La mine imi ramane becu` din portiera aprins mereu , nu se mai stuinge si nu imi merge centralozatoru` presupun k din cauza k vede usa deschisa ;) la un service mi-au spus sa comand piesa de centralizare respectiv motorasu` su tooate acareturile..Ceea ce m-a deranjat e k nu a desfacut usa k sa vada exact .... mi-a zis numa sa comand ..Are vro cineva idee ..e cumva senzoru` din yala ?

Salut

Odata cu primul inghet am patit si eu ca becul din portiera soferului sa-mi ramana aprins. Cel mai enervant era ca nu imi mergea inchiderea centralizata. Dupa vreo dupa zile si-a dat duhul de tot. Insa cu ajutorul lui Kelu mi-am rezolvat problema. La mine a fost doar de schimbat switchul. Insa se poate sa fie pbma si la altceva, posibil vreo dioda. Apeleaza cu incredere la Kelu, este super meserias si foarte priceput.

Pentru mai multe detalii intra aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=36136

Pe aceasta cale ii si multumesc pentru profesionalismul de care a dat dovada.

Sa ne traiesti Kelule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi. o sa caut o zi cu soare si rabdare.ceva experienta am , am schimbat clemele si cablul de la geam. o sa te tin la curent cu problema mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fuga am dat jos fata de usa si am dat spray la mufa motorasului dar nimic sub soare. asteptam o alta zi si o alta incercare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...sunt si eu nou pe acest forum...am un golf 4 1.9tdi cu 116cp din 1999 si am o problema la el: becul din portiera sofer (cel de jos) si lampa de citit nu se aprinde cand portiera este deschisa, si nici semnalul sonor nu se aude. are momente cand se aprinde si imi merge si semnalul, asta s-a intamplat o data sau de doua ori in 3 saptamani de cand am masina. cine ma poate ajuta???? ms fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni un mester din arad care schimba switch`uri ?am fost la unu si mi la stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Problema mea este clasica, in ton cu ce se posteaza aici. Nu se mai inchide din cheie decat uşa şoferului (asta in mare, ca in urma unei tentative de forţare recente, s-a rupt şi piesa aia de legatura intre butuc şi incuietoare, am comandat-o şi aştept sa-mi vina). Am dat jos faţa de uşa, interiorul şi ce se mai afla pe acolo, am desfacut incuietoarea şi am masurat switch-urile cu multimetrul. Este dus ala angrenat de rotiţa butucului, atunci cand inchizi. Totul clar pana aici. (eu speram sa fie vorba de o lipitura rece, conf. celor descrise mai sus. Deci trebuie altu.) Nelamurirea mea e alta: ce rol are cel de-al patrulea switch, aflat tot pe placa cu electronice, şi care e inchis / deschis printr-un sistem de parghii tot de la rotiţa de plastic, angrenata la butuc. Toate descrierile de aici fac referire la 3 Switch-uri pe placa şi ala de la partea mecanică. Poate apar 4 şi mi-o fi scapat mie. Inclusiv pe topicul ala de pe VWvortex, cu poze cu tot, apar tot 3. Multumesc anticipat. Acum mai trebuie sa vad de unde fac rost de unul din ala. Pe aici prin zona magazinele de electronice sunt sublime, adica deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Sunt 4 microswitch-uri, 2 una langa alta care iti sesiseaza pozitia cheii in broasca(pt inchiderea si deschiderea centralizata) ,1 mai jos care iti spune daca usa este descuiata sau nu.inca unul in partea mecanica care iti spune daca usa este deshisa si iti aprinde lumilile interioare.deobidei asta ultimul se duce k e cam expus la mizerie si tot felul de porcarii pe care altii si le baga prin broasca crezand ca ii face bine.

Rog moderatorii sa imi spuna cum fac si eu sa uploadez un pdf (de 2 mega)cu care sa ii ajut pe domnii doritori sa afle marca mocroswitch-ului, poate ma ajutati si pe mine de unde sa-l comand.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce spui, dar revin. Nu sunt 3 + ala de pe broasca mecanica, sunt 4 plus ala de pe broasca mecanica. Cel de-al patrulea este situat intermediar, intre cele de sus, angrenate de butucul de plastic in care intra axul de la butucul cu cheie si cel de jos, care sesizeaza pozitia mecanismului de inchidere centralizata. Ce rol are ala al patrulea? o sa revin cu poza maine, nu am camera foto aici. Acum al doilea switch, ala care inchide toata centralizata cand incui din cheie l-am rezolvat. Am pus unul de la un Mouse, are aproximativ aceleasi dimensiuni, doar ca a trebuit sa prelungesc contactele lui cu niste fire, dupa care, cu toate piesele la locul lor, am pus o picatura de Poxipol sub el si l-am pozitionat, rotind de butucul de plastic, in in asa fel incat excentricul ala din plastic de pe butuc sa-l actioneze la rasucirea in pozitia "inchis". L-am ansamblat , fuga la garaj şi l-am cuplat la mufa coresunzatoare. Rotind cu surubelnita in fanta in pozitia "Inchis", lucreaza. OK. pana aici totul clar. Problema e alta, butucul de plastic alb, cu fanta pe exterior in care intra axul metalic, are mai multe excentricitati,dintre care la mine s-au rupt. Una din aceste excentricitati, cea mai mare, are rol si de opritor in partea superioara, iar daca se rupe, butucul se rasuceste prea mult iar excentricul de jos, cel care actioneaza cel de-al doilea switch(inchiderea centralizata pe inchis) depaseste marginea varfului switch-ului, iar la cursa "de intoarcere" ii va rupe varful. Asa ca cei care mai aveti pb. pe linia asta, daca tot desfaceti corpul aruncati un ochi si la piesele alea de doi bani. Revin la durerea mea. Aceea excentricitate, cu rol de opritor in partea superioara, actioneaza, prin intermediul unor parghii, o piesa mobila care apasa pe cel de-al 4-lea switch, ala de nu stiu ce rol are. Iar la mine chestia aia excentrica e rupta,deci tot ansamblul e blocat. Need Help!nNu se poate lipi, am incercat si cedeaza la 2-3 cicluri inchis/deschis. Are cineva acea mica piesa de doi bani, si chiar de doi bani? Pe aici nu e nici un centru de dezmembrari, pe o raza de cel putin 70 km, iar masina sta pe dreapta in garaj, cu usa desfacuta si geamu prins cu scoci. Si ca sa revin la chestia asta, ati remarcat ca, in conformitate cu ce scria moderatorul forumului ala din USA, unde se trateaza problema asta si remediul (desfacere usa, demontare broasca si schimbare switch-uri)? Tipul, moderatorul, e ceva reprezentant VW pe acolo pe la ei si zicea ca piesa e prost conceputa si predispusa la defectiuni, de aceea Vw USA ar fi prelungit garantia la aceste incuietori la 8 (OPT) ani. Nu stiu daca a fost o propunere, folclor sau realitate, dar cert e ceva umbra de adevar in chestia asta. Si nu exista comparatie cu atitudinea fata de clientii lor din piata emergenta ( a se citi bananiera) numita Ro. Dupa ce masina a iesit din garantie, am trecut o singura data pe la reprezentanta, nu spui care, si dupa ce mi-au trantit o explicatie fantezista + un deviz estimativ aiuritor ptr. o chestie simpla, mi-am luat zboru. Intre timp ma mai prinsesem si eu cu ce se mananca chestiile altea. Please help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine usa de la sofer.Schimbat trantit de 4-5 ori si sa defectat.Cred ca so fi dezlipit un fir dp schalter.usa de la pasager tre sa umblu la clama de la usa ca sa mi se aprinda.nimeni din arad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poza. Asta e mecanismul, desfacut. Se vad clar cele 4 switch-uri interne precum şi modalitatea de inlocuire a celui de-al doilea. Cu micrometrul legat la capetele de pe mufa de intrare, mecanismul inchis (fara celelalte parghii& piesute din interior, ca sa nu se blocheze din nou), lucreaza, deci pare in regula. Se vede clar si cel de-al 4-lea microcontact, pe lateral, cel care e angrenat de tija aia verde din interior. Pe butucul de plastic alb, chestia aia care se vede albastra e excentricul, rupt in cazul meu, pe care am incercat sa-l lipesc şi nu tine. Şi revin si cu comentariile dezamagite. Nu mi se pare normal ca la o masina pe care dam 8-10- 20-50 mii de euroi (am inteles ca inclusiv la Touareguri, A6, samd. e acelasi tip de mecanism, mira-m-aş sa nu fie si la Bentley) sa stai cu ea pe dreapta din cauza acestor plastice si sau contacte ieftine, iar inlocuirea lor sa se faca numai cu tot cu broasca, la preturile si tarifele pe care le stim cu toti. Am cautat pe net de exemplu codul switch-ului ala pe care l-am improvizat si am gasit rezultate in mai toate limbile posibile, (inclusiv finlandeza, ca sa fiu putin ironic). Deci problema e universala. Macar sa faca un kit de reparatii, in urma feedback-ului cu posesorii de masini VAG. Cum au facut de exemplu la mecanismul de la geamurile electrice, inlocuind plasticele alea cu piese din metal. Pana una alta, voi da jos si mecanismul de la usa din dreapta. Desi piesa are un cod diferit sper sa nu fi dus pana acolo diferentierea incat sa foloseasca alt butuc de plastic. Sper ca diferentierea (in afara de pozitionarea "in oglindă") sa fie data doar de prezenta unui singur switch, ala de citeste starea de inchis/ deschis a broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...sunt si eu nou pe acest forum...am un golf 4 1.9tdi cu 116cp din 1999 si am o problema la el: becul din portiera sofer (cel de jos) si lampa de citit nu se aprinde cand portiera este deschisa, si nici semnalul sonor nu se aude. are momente cand se aprinde si imi merge si semnalul, asta s-a intamplat o data sau de doua ori in 3 saptamani de cand am masina. cine ma poate ajuta???? ms fain

Salut

Kelu te poate ajuta

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=36136

La fel am patit si eu cu switch-ul. Imi facea fite. Ba mergea ba nu. Pana mi-a picat de tot. S-a dovedit a fi switchul din portiera. Shimbat de Kelu si de atunci nici un fel de problema.

Succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema şi acum funcţioneaza perfect. Mulţumirile mele cele mai sincere pentru Kelu, care a raspuns extraordinar de prompt la mesajul meu de help. In 24 de ore am avut piesuta aia de plastic la uşa, prin curierat rapid. Plus sfaturile foarte competente privind anumite nuanţe ale montajului. Aşa cum i-am spus şi la telefon, in ultimul timp filosofia mea era ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsită. Cunoscand un astfel de OM, cred ca am sa-mi revizuiesc punctele de vedere. La mai mare, kelu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

recent mi-a aparut o problema la usa din spate dreapta: cand inchid usile din interior, din butonul de comanda de pe usa, se inchid toate usile, mai putin cea din dreapta spate. Usa initial se inchide odata cu celelalte insa la o secunda dupa mai face odata click si se ridica butonul. Din exterior daca actionez din telecomanda nu e nicio problema, totul se inchide normal. Stie cineva care-i problema?

Multumesc

sper ca am postat unde trebuie iar daca nu, scuzele de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie refacute 4 lipituri pe placa, si anume cele ce apartin mufei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu le rezolva pe toate...apelati cu incredere :) . E chiar asa cum scrie toata lumea: nu se da batut. Mersi Razvan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am si eu o problema cu usa stanga fata. Uneori se aprinde becul din usa cand o deschid iar uneori nu. La fel e si cu sunetul cand deschid usa si am farurile aprinse. Am si senzori de parcare, iar cu acestia am fost la un electrician. A desfacut bara , s-a uitat pe tester si a ajuns la concluzia ca 2 senzori sunt stricati si trebuie inlocuiti si i-am luat jos cei defecti. Insa am observat si aici ca sunt momente cand functioneaza senzorii si cand nu functioneaza. Stie cineva care ar fi problema??

Va multumesc mult!

Buna ziua! Am si eu o problema cu usa stanga fata. Uneori se aprinde becul din usa cand o deschid iar uneori nu. La fel e si cu sunetul cand deschid usa si am farurile aprinse. Am si senzori de parcare, iar cu acestia am fost la un electrician. A desfacut bara , s-a uitat pe tester si a ajuns la concluzia ca 2 senzori sunt stricati si trebuie inlocuiti si i-am luat jos cei defecti. Insa am observat si aici ca sunt momente cand functioneaza senzorii si cand nu functioneaza. Stie cineva care ar fi problema??

Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta tine de switchul din broasca usii. Necesita inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu problema de la usa. De o luna de zile nu mi se aprinde becul de la portiera si nici computerul de bord nu-mi indica deschiderea usi.

M-am uitat la broasca si rotind acea piesa rotativa simulind inchiderea, la un momendat a facut un klick si sa aprins becul din portiera. Am inchis usa sa vad daca se aprinde la inchiderea usi si nimic.

Am studiat pdf-ul pus de al Bundy si am dat cu presupusul ca switch-ul meu a iesit din nituri si provabil rotind acea piesa rotativa mai mult decit trebuie avind o ridicatura pe profil apasa switch-ul(vezi poza).

Rog cei care a-ti demontat si cunoasteti mecanismul, confirmati daca teoria mea este buna sau proasta. Vreau sa-l demontezi si vreau sa stiu daca merita sa caut switch-ul respectiv sau nu, ca este foarte greu de gasit unul care sa tina, nu sa-l schimb peste citeva luni.

post-10843-1233571857_thumb.jpg

Modificat de stabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cand credeam ca oricui i se poate intampla numai mie nu...........na!pe scurt. am ajuns acasa in seara asta, parcat corect si corespunzator si am urcat in casa ( eu stau la etajul 1).dupa un oarecare timp ....miau miau alarma.....cobor, ma uit, nimic deosebit.dau roata masinii,.....si incui inapoi si observ ca becul din portiera dreapta fata( care intre noi fie spus s-a stins definitiv asta vara) ...supriza!: aprins!

hmmmmm zic o fi switch ala buclucas si si-a dat drumul intre timp

luam WD40 din portbagaj, dam competent prin cele orificii ale broastei, interior-exterior, 10-20 inchideri deschideri, .............nimic

acuma am urcat sus si becul in portiera este aprins.mai mult ca sigur ca pina dimineata imi descarca bateria.

un sfat mai in fuga?

are cineva? ..............ca si io banuiesc tot nemernic ala de switch....... :icon_thumright:

Modificat de voolkh@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat pe fuga :icon_thumright:

Inchide-o cu cheia, nu din buton.

Daca nu-si taie singur alimentarea dupa ceva timp (ceea ce-ar fi normal), scoate-i becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!