Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Poate ai arsa vreo siguranta sau ceva, ledul ala se aprinde dupa ce se armeaza usa de 2 ori.Poti incerca asa sa vezi daca e sau nu defect: deschizi geamu soferului, incui usa si incerci sa o deschizi dinauntru din masina, daca se deschide inseamna ca nu se armeaza de 2 ori si de aia nu se aprinde ledul acela rosu, la mine nu se aprindea ca nu era legat bine casetofonu si era luat un + care nu trebuia la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tutor ce au explicat problema....maine ma duc la un "mester" sa o repare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledul mai poate sa nu functioneze si daca ai o usa intredeschisa sau un geam la fel intredeschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu probleme. Mi s-a spus sa schimb broasca ca ea e defecta.. zis si facut, am schimbat-o. Bun, apoi , nefiind broasca, mi s-a spus ca e modulul ala de inchidere centralizata aflat pe motorasul de la geamurile electrice. Am facut un efort si l-am cumparat si pe ala, astazi (multumesc DraqosR), am dat jos fata de usa si am inlocuit motorasul (ma rog, l-am probat asa) .. surpriza, NU MERGE !!!

Defectul este urmatorul: Nu se apinde becul din usa, nu merge buzzerul de la lumini, nu merge plafoniera. O vede "inchisa" tot timpul.. Are careva idee ce se intampla ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat firele de ies din usa ? Acolo la stalp. Eu am avut unul rupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat.. urmeaza sa fac asta. M-am uitat asa pe fuga dar nu am observat nimic. AM 2 fire in plus, trase pentru alarma. dar nu sunt alea de vina. Oricum, interesant de tot !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul?l-ai verificat?ca sunt exact simptomele de switch.daca switch-ul lucreaza(face tzac tzac)e lipitura rece pe broasca.am mai vb noi parca :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul e in broasca, asa ca a fost schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci eu raman la parerea ca are lipitura rece la unul din pinii mufei dupa broasca.am patit si eu la un passat.pana am gasit ce are mai aveam putin si innebuneam :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am uitat intr-o seara semnalizarea pusa si a stat pana dimineata aprins becul de semnalizare.In urma acestei prostii , nu se mai aprinde becul din portiera(doar la sofer , ala din dreapta se aprinde) - o fi ars ?

2.Nu mai am avertizarea sonora cand deschid usile cu lumina aprina sau pozitiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu: Faza e ca si la broasca asta si la cealalta face la fel .. Mentionez ca "noua" broasca este perfect functionala ! De altundeva este problema.. UNDE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redfighter-e clar atunci ca broastele sunt bune:).vagu`ce zice?eu nu stiu....doar am auzit la diversi-am inteles ca undeva sub scaun exista un modul al calculatorului central.cel putin asa este la passat(din ce am auzit).eu spun cu mana pe inima ca nu m-am intalnit cu asa ceva la cele cateva zeci de masini care mi-au trecut prin mana.incearca sa iei firele din aproape in aproape,vezi daca este vreunul intrerupt,si daca dai de modul sub scaun,am inteles ca oxideaza contactele acolo si daca se curata se rezolva.si daca dai de acest modul,da-mi si mie de veste,ca pana la urma imi demontez eu scaunul sa vad daca exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms kelu-le. Asta urma sa fac, sa verific firele.. E ceva de munca dar.. ce sa fac ? :huh: .. Cat despre modul, nu stiu nimic , nici nu am auzit si tare mi-e s anu ma fac cu o eroare de air-bag.. Dar e ceva in usa aia, stiu sigur asta. Trebuie sa verific mai atent sa vad..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa va ajute cu ceva... in stg. este Golful, in dr. este Passatul

post-3949-1207743941_thumb.jpg

post-3949-1207743954_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah io ti-am zis ca e pb din fire mai ales dupa ce am vazut "lucratura" celui care a montat alarma; fa rost de un aparat de masura, tipareste undeva paginile cu inchiderea centralizata si o dibuim noi cumva

din pozele lui xxnelu inteleg ca la golf e in bord acel calculator nicidecum sub scaun asa ca scapi usor cu demontatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine Dragos. Fac rostd e aparat de la Mircea si cand e timp , ne apucam !

On topic: ms mult xxnelu pt poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RedFighter, uite o schema electrica:

post-314-1207769708_thumb.jpg post-314-1207769737_thumb.jpg

Sper sa te ajute!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.. Dragos, sper ca intelegi ceva de aoclo si impreuna o scoatem la capete :cheers: ...

Ma apuc si incerc fiecare legatura si vad io unde ii buba

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am citit intreg topicul si tot nu am gasit rezolvare la problema mea. Merg toate (led portiera, plafoniera, etc), doar buzzerul nu merge. Si stiu, buzzerul tipa doar daca am farurile aprinse, opresc motorul, scot cheia, deschid usa. Am facut scanare cu VAG COM si la IC cand ajunge sa testeze buzzerul e liniste totala. Ca sa nu va intreb cum il schimb sau ce sa-i fac (ca am inteles ca trebuie dat tot IC-ul jos si plus de asta nu se comanda separat doar buzzerul) va intreb : prin montarea unei alarme as putea obtine cumva un semnal acustic pentru "faruri aprinse"? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu alarma nu rezolvi nimic.sunt ceva montaje pentru faruri aprinse aftermarket care se mot monta ca sa iti tiuie dar daca dai jos combina si desfaci capacul se poate schimba foarte usor buzerul care daca cauti in magazine de specialitate ai toate sansele sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva vreo poza cu buzzerul? ca sa vad cam cum arata si sa cumpar unul. Banuiesc ca operatiunea de schimbare nu ar trebui sa fie ceva de speriat, doar un electronist priceput pentru a dezlipi contactele si sa conecteze buzerul cel nou. Am gasit ceva dar nu asa de concludent.

P.S. pentru cei care doresc un tabel cu toate sigurantele si marimea lor aveti aici:

tabel.sigurante.doc

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si imaginea unde este amplasat buzzerul - pe spatele IC-ului (scuze de posturi repetate).

post-18905-1212171312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul se numeste (si trateaza problema) "Switch usa - probleme".

Sigurantele au topic separat.

La fel si buzerul, a carui problema poate fi tratata in topicul despre IC .

Va rog sa ramaneti ON TOPIC pentru a nu face topicul stufos si greu de citit !

Multumesc pentru intelegere ! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu becul rosu din portiera stanga? De cateva zile nu se mai aprinde, nu am dat importanta prea mare crezand ca e becul ars, dar astazi am inversat lampile intre ele (stanga dreapa) si am constatat ca nu e becul. Becurile in interior se aprind cand deschid usa, totul normal.

Multumesc anticiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!