Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

cel mai bine pregatesti vreo 2mil pentru o alta incuietoare si o dai jos, in cazul fericit poate e doar vreun picior dezlipit si rezolvi repede daca nu, o schimbi. nu e placut sa desfaci usa de 2x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca ai bc-ul acela mic.nu stiu de la ce ar putea sa fie,dar o parere ar fi ca poate e un contact imperfect,poate nu se alimenteaza corespunzator..chiar nu stiu de la ce ar putea fi

Becul in timp se innegreste si poate din acesta cauza a scazut intensitatea. Nu mai are viata lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djhojd.broasca este vreo 450 lei ,nicidecum 200 lei.mai bine schimba omul switch-ul decat sa cumpere alta broasca care nu se justifica :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu toate ca nu posed Golf, dar conduc un VW , speram sa scap de problema switch-ului.

Insa, acum vreo 2 zile mi-a facut surpriza portiera stanga.

Dupa ce am cautat pe forum ore in sir( stat si citit toate topicurile referitoare la aceasta problema), mers la un en-gros, cumparat un "LUBRITALL", apoi dat juma' de spray in incuietoare....astept un pic.....si.........dupa 2 zile( azi ) vine si surpriza:

SI-A REVENIT !!!

Incercati si voi. Spray-ul costa 12 RON.

BAFTA si sa auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur.dar la fel ca si wd-40 face minuni,insa doar o perioada.garnitura care tine tija si implicit arcul care o actioneaza se incarca cu mizerie si se blocheaza.dand cu solutie,se degripeaza,insa dupa o vreme garnitura va crapa si switch-ul va face"poc".nu spun asta in scopul de a imi face clienti,insa stiu ca la fel am patit si eu la masina si experienta la masinile celorlalti forumisti carea au apelat la mine am observat ca lubrifiantii nu sunt decat solutie de moment,si dupa o vreme va face si mai rau switch-ului pentru ca mizeria va adera mult mai bine pe switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme si la mine cu switch-ul numai ca daca apas la iala spre inchis se aprinde becul din usa sa fie ceva blocat din cauza frigului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pe duca.de la frig se intampla insa frigul ii pune capac,nu isi revine cand da caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as demonta capitonajul si tot ce trebuie pe acolo nu sar putea salva ? el se aude cind cupleaza si decupleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ai ce sa-i faci.el cupleaza si decupleaza pentru ca inca se mai tine tija in locasul ei acolo.nu ai ce sa reglezi la el sau ce sa repari pentru ca el este nituit in plastic acolo pe broasca si nu poti sa zici k il ridici mai sus.lasa-l sa pice de tot si apoi apuca-te de treaba daca stii ce este acolo :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Kelu esti un baiat dragut ,mai scutit de o munca in plus mai ales ca nu am demontat niciodata asa ceva . Te contactez spre primavara cind o sa imi trebuiasca switch-ul ca acum e frig si nu sunt fonduri suplimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai poate ma ajutati si pe mine. Usei din dreapta nu ii functioneaza swich-ul. Bun. Nu ma deranjeaza. Dar cand las farurile aprinse, si deschid usa din stanga, care imi arata ca o deschid, de ce nu urla?:icon_thumright: Unde se afla buzzer-ul ala de ar trebui sa zbierle?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa lasi semnalizarea stg sau dr si sa deschizi usa stg ,binenteles fara cheie in contact si vezi. daca nu face zgomot sigur e din buzzer . Din cite stiu eu e undeva linga tabloul de sigurante, sper sa nu gresasc . O sa il ascult miine si iti spun cu precizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate cheia din contact si va bazai cu lumini aprinse si usa de la sofer deschisa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge! Imi arata ca am usa deschisa, dar nu bazaie. Poate imi spuneti exact unde este plasat, ca sa vad care este treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea!!! Sunt nou pe aici si am o mare problema pentru care va solicit ajutorul. Ieri am luat o groapa mai tare si mi s-a aprins in bord senzoru de usi , ca si cum o usa ar fi fost deschisa si a disparut imediat. Peste cateva ore a inceput alarma sau imobilizatoru sau cum s-o numi sa sune ( adica sa claxonezew singura masina si sa se aprinda avariile). Nu are regularitate , pur si simplu o apuca cand nu te astepti , chiar si noaptea si ziua si nu o atiinge nimeni. Am fost si am pus-o pe tester si mi-a dat o eroare la imobilizator pe care a sters-o , dar suna in continuare. Va rog frumos daca aveti vreo idee ceva ce sa-i fac ca m-a enervat in ultimu hal. Eu sunt din Turnu Severin si ma gandeam s-o duc saptamana viitoare la reprezentanta in Craiova ca altceva nu stiu ce sa-i fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.

vad ca problema mea e comuna pe aici..martor usi deschise stricat..sau ma rog..switch defect..

interesant este ca ...o perioada..nu mi-a mers nici pe stanga nici pe dreapta...acum vad ca pe partea dreapta si-a revenit..dar pe stanga nu merge...am dat si cu spray degresant...dar tot nu vrea....merge cateodata ...cam cat e un switch?...se poate repara?..sau trebuie altul?

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai scrie cu punctele alea intre propozitii! Ai citit si tu cele 15 pagini in care se vorbeste de switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Am si eu aceasi problema cu aprinderea becului de pe portiera cand deschid portiera de la sofer. La mine insa nu imi functioneaza nici inchiderea sau deschiderea geamurilor la masina cand tin cheia cateva secunde pe pozitia inchis sau deschis la portiera. aceasta problema o am doar la usa de la sofer. Cealalata portiera fuctioneaza fara probleme. De asemenea cand apas butonul de blocare a tuturor usilor (de pe consola de la bratul portierei) mi se blocheaza toate cu exceptia usii de la sofer. Credeti ca toate problemele sunt de la acel switch? sau ar trebui sa schimb toata incuietoarea? am dat deja jos fata de portiera si maine as vrea sa scot si incuietoarea. (noroc ca ma ajuta frate-miu - ca eu sunt antitalent :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul e raspunzator de toate cele.iar ca siguranta de la sofer nu percuteaza,este o lipitura rece pe placa broastei.nu are sens sa cumperi toata broasca.se pot remedia toate :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se numeste exact switch-ul ala si unde il gasesc? :) si normal cat mai costa?

si siguranta la sofer percuteaza cand apas pe butonul de inchidere, dar revine la pozitia deschis.

Modificat de Montatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! ma poate si pe mine sa ma sfatuiasca cu ceva.trebuie desfacuta broasca si la mine dat fiind faptul ca ma avertizeaza cand sunt aprinse farurile,imi merg becurile din usi,dar nu mi se aprind becurile din plafon cand cand dau butonul din plafon spre dreapta ,sa mi semnalizeze cand e deschisa usa,iar cand butonul din plafon e in pozitie neutra mi se aprinde lumina pe plafon in fata(oricare usa as deschide)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste oare schichul ala la broasca usi? ca si eu sunt interesat, mai ales ca am vazut ca nu sunt asa de scumpe, cred ca o sa cumpar si in plus ;) ca tare usor se defecteaza acele schichuri. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

aceeasi problema discutata pana acum .... usa dreapta fata -nu mai functioneaza avertizarea la coputerul de bord (usa deschisa) nu se mai aprind becurile cand se deschide usa.... ce pot sa fac ? am desfacut fata de usa si trebuie data macaraua jos sa ajung acolo. asa ca am bagat WD40 ... iar nu am facut nimic.... :)

gasesc pe cineva in Bucuresti sa ma ajute ? a rezolvat cineva ?

Modificat de B_85_DIZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma eu pea a mea am rezolvat-o foarte usor, adevarat cu ajutorul unui prieten mai priceput, asa inveti.Pai dai tot jos, fata de usa, geam, broasca usii, si acolo ai swichul.Il dai jos il cureti fain frumos si exista mai multe feluri de reparat in functie de defectul tau, la mine e fost foarte usor pur sisimplu arcul din interiorul swichului era sarit, dar daca nu prea ai rabdare nu are rost sa te apuci de treaba ca e cam migaloasa, dar decat sa iei o broasca noua care am auzit ca ar fi undeva la 500,600 RON, eu zic ca merita :scratch: .Poate trebuie sa mai ridic din mecanisc sa nu ajunge sau pui in capul lui o picatura de superglue, vezi si tu acolo in functie de defect. Spor la treaba. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu mai functioneaza ledul din usa st

Modificat de Alin Todoran
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!