Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

zilele trecute, am constatat cu stupoare, ca atunci când am scos cheia din contact, la usa pasagerului fata, nu s-a mai

ridicat tumburusul de blocare si nu am putut dechide usa din afara, ca sa iau un bagaj de pe scaun.

La celelalte usi tumburusurile s-au ridicat normal.

M-am intors in masina si am ridicat tumburusul tragând de mânerul de deschidere interior. Apoi usa s-a deschis normal si pâna acum fenomenul nu s-a mai repetat.

Am spus mai sus cu stupoare fiindca in urma cu mai putin de un an, la aceeasi usa am avut acelasi defect, in urma caruia am intervenit si am refacut temeinic lipiturile, am curatat colectorul motorasului si am inlocuit switch-ul, fiind convins ca aceasta usa nu-mi va mai face probleme. Lipiturile le -am refacut chiar intarindu-le pe fiecare in parte cu o sârmulita cositorita pe fiecare dintre piciorulele mufei si pe cablaj. 

 

Acum am gasit urmatoarul mesaj de eroare:

 

1Fault Found:

 

00929 - Locking Module for Central Locking Front Passenger Side (F221)

              27-10 - Inplausible Signal - Intermitent.

 

Acum as dori sa-i intreb pe colegii mai experimentati in astfel de probleme, având in vedere ca imi vine greu sa cred ca iar 

au cedat lipiturile dupa un timp asa de scurt ce alt motiv ar putea exista pentru problema expusa.

Ma gândesc aici la fire rupte in mansonul din stâlp, mufa incuietoare oxidata, desi arata excelent când am desfacut-o, etc.

Fiindca este un volum destul de mare de munca la aceasta operatie as dori sa stiu bine ce sa urmaresc daca tot ma mai incumet sa o desfac.

Multumesc anticipat.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai verificat cablaj, eroarea este de lipituri - poate e veche, inainte sa refaci lipiturile.

 

daca nu lucreaza si lipiturile sunt ok, atunci trebuie curatat colectorul de la motoras.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva ca lasurubul cu torx care tine butucul din spate sa se strice si sa nu il poata scoate? Puteti da vreo metoda? (se invarte in gol torxul, nu mai prinde deloc)...la un prieten de.al meu am desfacut impreuna usa din spate pentru ca la comanda de inchidere a usilor se inchidea si imediat se si deschidea, vinovatul l.am gasit este acel arculet mic rotund, a cazut pe jos si e rupt dar nu il poate schimba pentru ca nu iese butucul ca sa scoata sufa ce vine la maner. Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos fata de usa de pe interior si o sa ai acces la partea interioara a manerului - impingi cu surubelnita semicercul de fixare a butucului si-l poti scoate afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referire la postul nr. 3426

daca ai verificat cablaj, eroarea este de lipituri - poate e veche, inainte sa refaci lipiturile.

 

daca nu lucreaza si lipiturile sunt ok, atunci trebuie curatat colectorul de la motoras.

Nu Florin, eroarea nu este veche, este noua, aparuta in urma cu câteva zile, atunci când usa a dat rateul povestit mai sus.

Am Vag-com si mai verific periodic erorile si inainte de asta când am reparat-o in urma cu 1 an, am sters eroarea ce aparuse atunci si intre timp nu am avut erori pe modulele de comanda ale usilor.

 

In alta ordine de idei, din raspunsul  tau, inteleg ca eroarea de mai sus nu poate fi cauzata decât de lipituri rupte sau eventual de motorasul ce nu se invârte din cauza colectorului murdar. Am inteles bine sau nu?

Fiindca eu cred ca am executat foarte bine reparatia lipiturilor, precum si curatarea colectorului motorasului, voiam sa stiu ce anume ar mai putea genera aceasta defectiune si ce sa mai verific.

Ati intâlnit vreodata ca vreunul dintre celelalte 2 sau 3 switch-uri din incuietoare sa fie defecte sau sa genereze

un astfel de defect?

Cum as putea verifica cablajul de exemplu?

Sa curat pinii mufei incuietorii, cu ceva smirghel foarte fin? Sau ce altceva sa mai fac?

Multumesc anticipat.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles. Multumesc....si pentru pus inapoi tot asa se face?sau se impinge si clampeaza semicercul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos yala si cureti colectorul la motoras, zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza sa vad si eu ce trebuie curatat la moturas? Cel putin la mine e foarte curat motorasul si am suflat in el si nu a iesit nici o particula de praf/carbune. Ms florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il desfaci, cureti cu hartie abraziva fina, speli cu alcool izopropilic, montezi la loc.

 

nu cred ca am facut poze cu colectoarele, din pacate. Cu prima ocazie, fac si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...multumesc. Poate gasesti tu pe google o poza..eu am cautat...dar daca nu stiu ce sa caut exact degeaba ma uit pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, poate fi si switch interior defect, dar daca nu se ridica tamburusul este din motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cumva ala pe care ating carbunii? Daca da stiu despre ce este vorba. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La el este in felul urmator...se inchide cu toate usile dar aceasta se deschide imediat...daca da de doua ori consecutiv de cheie ramane si aceasta incuiata si avand in vedere ca am gasit arculetul pe jos cu un piciorus rupt mai mult ca sigur de acolo este. Multumesc tuturor pentru ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.am sunat acum si a zis ca mai nou ia comenzile invers cand ii dai sa se inchida din telecomanda(are cheie normala cu doua butoane pe ea) sau din butuc la sofer usa din spate se deschide si cand da sa deschida masina usa aia se inchide....doar daca da de doua ori repede face cum trebuie.

Tumburusul lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Sunt proaspat posesor de g4 1.6 16v, brec, 2002

Tot citind aici pe forum, am constatat ca am alarma pe masina (alarma ce nu merge) si ca am niste nereguli la masina

1. Daca uit luminile aprinse si deschid usa sofer nu se aude buzzerul, am mers si cu frana de mana trasa putin si ma avertizeaza doar pe afisaj, nu se aude nimic.

2. Cautand lumina din portbagaj am constatat ca este pe mijlocul plafonului in spate. Cand deschid hayonul becul nu se aprinde. Cand deschid o alta usa sau scot cheia din contact, ori cand descui masina restul se aprind, fara cel de la hayon.

3. Este normal cand descui masina,si deschid o portiera (chiar si a soferului), si in 20 secunde sa se blocheze toate usile fara cea deschisa?

Am tot citit pe forum si cred ca este legat de aceste Microintrerupatoare, dar nu sunt sigur.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99,9 ele sunt, impreuna cu lipiturile reci de pe placa(din broasca) 


Da se incuie singura pentru ca ea nu vede ca ai intrat in masina(nefunctionand acel switch) si crede ca ai deschis.o accidental 


Iar de buzzer las colegii experimentati sa vorbeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de rapiditatea raspunsului.

Pot fi toate defecte? Sau doar cel de la hayon, ca lumina de acolo nu se aprinde?

Cum te contactez pe PM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In constanta nu stiu sa.ti recomand pe cineva care sa ti le schimbe(ultima data gasisem pe cineva care voia 100 lei doar pentru schimbat switch, fara sa refaca si lipiturile) 100 lei cu piesa mea....si in consecinta am desfacut.o singur si am reusit...si cu ocazia asta le multumesc si colegilor de aici care m.au ajutat.


Dar daca gasesti pe cineva cu 50 lei doar manopera, merita sa dai acei bani. Mai mult nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa-mi iau concediu si ma apuc de treaba.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pontilius:

1.Posibil(99,99%) buzzer defect,il poti testa cu VCDS pe Instruments la Output Test, se poate inlocui,exista informatii pe forum.

2.Becul l-ai verificat,sau daca ai tensiune la mufa,si acolo posibil switch defect.

3.switch usa defect.

Inainte sa-ti iei concediu si sa te apuci de treaba studiaza acest topic si pe forum ca se gasesc informatii enorm de multe si de bine explicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Citesc de ceva zile acest forum, dar nu am dat de problemele care le am. Adica sa aibe cineva acelaeasi probleme la un loc. Becul l-am schimbat de la hayon. Ramane sa masor daca vine curent. Cred ca azi o sa dau fata la haion jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Sunt proaspat posesor de g4 1.6 16v, brec, 2002

Tot citind aici pe forum, am constatat ca am alarma pe masina (alarma ce nu merge) si ca am niste nereguli la masina

1. Daca uit luminile aprinse si deschid usa sofer nu se aude buzzerul, am mers si cu frana de mana trasa putin si ma avertizeaza doar pe afisaj, nu se aude nimic.

2. Cautand lumina din portbagaj am constatat ca este pe mijlocul plafonului in spate. Cand deschid hayonul becul nu se aprinde. Cand deschid o alta usa sau scot cheia din contact, ori cand descui masina restul se aprind, fara cel de la hayon.

3. Este normal cand descui masina,si deschid o portiera (chiar si a soferului), si in 20 secunde sa se blocheze toate usile fara cea deschisa?

Am tot citit pe forum si cred ca este legat de aceste Microintrerupatoare, dar nu sunt sigur.

Multumesc

 

salut si bine ai venit !

 

vezi ca probleme similare s-au dezbatut de sute de ori, deci foloseste functia Search si vei afla ce e de facut.

 

la tine trebuie reconditionata yala de la sofer - switch schimbat, refacut lipituri, curatat colector - la portbagaj - cel mai probabil inlocuit switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am dat cu search, dar cred ca nu cu, cuvintele care trebuie.

Care este acel colector

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colectorul este in motorasul din broasca. Pe el " patineaza" periile motorasului. Daca te uiti in urma pe topic sunt fotografii postate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!