Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

este asemanator cu fata - http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

 

 singurele diferente - 

 

1. geamul este fixat cu doua nituri de plastic - le extragi, ca sa poti detasa geamul de macara

2. surubul care trebuie slabit, ca sa scoti butucul de la maner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa dau fata interioara a portierei, desigur am renuntat la surubul de langa retrovizoare, am dat jos tabla, geamul, totul cu portiera inchisa. Yala nu a cedat decat fortata si deteriorata. Era blocata mecanic in interior. Noroc ca mecanicul, avand exemplu yala de schimb, si-a dat seama de problema si fortand cu o surubelnita a reusit sa ajunga in interiorul yalei, pe partea mecanica, si sa o deblocheze si sa deschida in sfarcit portiera. Acum totul este OK. Multumesc pentru sugestii.


Unde gasesc un topic despre camere auto? vreau sa iau una si nu ma pot decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut de inlocuit 3 broaste complete la un pasat si am observant ca pe switch-uri aveau un fel de siguranta de tabla care le tinea pe pozitie.Ati intanlit si voi, putem face rost de ele separat?Ar fi mana cereasca dat fiind faptul ca la inlocuira doar a partii superioare a switchului original se distrug niturile de plastic de fixare.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu se gasesc separat. Doar pe yalele le gasesti - in anumite perioade/anumite modele - au avut acel clips de fixare.

 

daca ai pe cineva in Bucuresti care poate sa vina dupa ele, iti pot da eu cateva bucati - gratis - daca ai nevoie pt masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 2002 am vazut ca au acele cleme care tin switch-urile... si la golf-ul meu si la T5 am intalnit aceste cleme, in loc de nituri pe gaurele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... pana in 2000 aveau cam toate.

 

dupa 2001 - nu prea... parca la Audi au ramas - la unele

 

dupa 2004-2005 - reapare la Golf 5, Octavia 2, s.a.m.d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

 

Aseara am facut o scanare cu Vag-Com-ul si switch-ul din partea pasager nu mi l-a dat ca eroare, a mai fost testat si nici atunci nu l-a aratat ca defect, desi switch-ul nu functioneaza ca nu se aprind nici becurile din interior si nici cel din usa.

Ar putea avea altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul nu da eroare, doar lipiturile crapate dau eroare.

 

Daca nu se aprind luminile, e clar switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Weekend placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa am switch defect dar sa nu apară la diagnoza? Nu se aprind luminile când deschid ușă, masina nu "simte" ușă deschisa și se armeaza automat.

Ce e ciudat e ca am reparat switch-uri în urma cu 2 ani cred.

L. E. Și la 2 minute după ce am postat citesc răspunsul lui MRC...

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile pe

Placa yalei au fost refacute ?

Posibil asta sa fie o cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, un switch defect nu da eroare , deoarece nu are cum sa fie verificat de calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce s-a reparat când făcea probleme. Am fost la Florin sau Al Bundy atunci.

Erau lipituri pt ca se incuia/descuia singura în mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da eroare , dar se poate verifica functionalitatea lui cu VCDS in Advanced Measuring Values , parca.

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică sa vad valori pe incuiat/descuiat? Și dacă e descuiat fizic dar în vag nu se modifica 1-0 (sau cum arata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, apare Open/Closed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apai daca nu se aprind luminile (la usa si la plafoniera) si nu apare martorul in BC... e clara treaba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa am switch defect dar sa nu apară la diagnoza? Nu se aprind luminile când deschid ușă, masina nu "simte" ușă deschisa și se armeaza automat.

Ce e ciudat e ca am reparat switch-uri în urma cu 2 ani cred.

L. E. Și la 2 minute după ce am postat citesc răspunsul lui MRC...

 

da, nu apare - trebuie verificat - se da jos, se verifica, se remediaza. 

 

Da, apare Open/Closed.

 

la cele mai noi, la modele mai vechi este cu 0 si 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are legatura cu switchul dar ...in continuare nu imi arata usi deschise sau hayon deschis.

 

Ce este ciudat: se aprinde ledul din usa, se aude sunetul de pozitie/faza scurta lasata aprinsa, se aprind luminile de interior,plafoniera...

am schimbat switchul cu unul nou..si aceleasi simptome.

 

Modul de confort e ok, nu are erori, de fapt am pus, de proba altul si la fel...

 

Chiar nu stiu ce sa fac...

 

Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul daca lucreaza sau nu, il verifici usor, in mufa calculatorului de usa, in mufa yalei, etc.

 

buzzerul de lumini aprinse merge ? 

 

daca masina este pana in 2001 - nu iti apare usa deschisa pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar apare portbagajul deschis, cel puțin la mine (mașină din2001)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portbagaj da, eu nu am zis decat de usi - ca totul pare sa fie ok la el, cel putin la usa.

 

la portbagaj - e posibil sa fie switch=ul defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzzerul e ok, își face treaba, switchul e nou, când am montat broasca am verificat daca face contact si era ok. La uși, am in amic cu un golf din 2000 si ii afișează perfect uși deschise. Am încercat si cu alta broasca, aceeași problema. Funcționează perfect ci excepția avertizării de uși deschise. Ciudat e ca uneori imi arată uși deschise la portiera stânga fata si spate. La hayon nu imi deschide nici lumina când deschid portbagajul. Se pot dezactiva cumva avertizările de uși deschise?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti , am o problema, de fapt mai mult e nelamurire decat problema.

Alaltaieri am desfacut cele 2 usi din fata , am schimbat switch-urile si am refacut lipiturile in yala.

Acum cand deschid usa din telecomanda (alarma A.M.) si nu deschid nici o usa n-ar trebui sa se autoarmeze dupa cateva minute?

Am incercat chestia asta si am stat vreo 15 min langa el, dar nu s-a intamplat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!