Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Pai...nu conteaza ordinea? Eu stiam ca intai se blocheaza usile, apoi se inchid geamurile. Colegul a zis ca intai se inchid geamurile, apoi se blocheaza usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima rotire, trebuie sa descuie toata masina - trebuie verificat ce se intampla cu yala.

in rest, cu alarma - se comporta normal

Chiar și cu deschidere selectiva? Știu ca la mine se deschide doar ușă șofer și apoi restul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si la mine lafel, eu chiar asa am programat modulul sa se deschida doar a mea la prima "incercare". Poti sa recodezi CCM-ul sa le deschida pe toate din prima.

Alarma si la mine se dezarmeaza doar din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,la Bora mea închiderea pe telecomanda merge bine insa din cheie face figuri,lampa din portiera se aprinde din cand in cand cate o zi,buzzerul de asemenea din cand in cand merge,sa fie de la lipituri sau switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

posibil si una si alta, cel mai sigur te inarmezi cu un switch in prealabil.

La mine era de la lipituri de ex, dar lafel de bine poate sa fie de la switch. Nu vezi pana nu desfaci.

Eu miscam de mufa si era clar ca e de la lipituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca lovesc cu podul palmei in suruburile alea care prind broasca se aprinde pentru o secunda lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da jos yala, refa lipiturile de pe placa electrica, inlocuieste switch-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat să spun că la ambele uși față și pasager și sofer cănd deschid cu cheia, la prima rotire se dechide doar ușa respectivă (sofer sau pasager), la a doua rotire se dechid și restul. De asemeni la închidere dacă am geamuri deschise țin cheia răsucită pînă se închid geamurile și apoi se închid și ușile (manevră valabilă la ambele uși față).

Si pentru usi este corecta functionarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am desfacut toata fata de usa si nu pot da broasca jos,,nu stiu cum iese butucul  pentru ca mai tine doar intro sarmulita  si trebuie sa o dau jos pentru a ajunge la switz   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lateralul portierei ai un capacel de plastic. In spatele capacelului este un surub torx 20. Desfaci surubul ala, apoi scoti butucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am si eu o nelamurire la un golf din 2000 1.4 , dupa repararea switchului la pasager fata, am observant ca la usa deschisa sofer nu se incuie masina dar cu oricare alta (pasager fata, spate ambele) se incuie fara problem din telecomanda ca si cum as avea usa inchisa. Tin sa precizej ca celelalte switchuri sunt bune si pe vag-com si cu plafonierele. Asa este normal sa fie sau se intampla ceva de la ccm? Nu stiu nici cum fct inainte pentru ca nu am facut aceste teste. Multumesc

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu fii pus ceva gresit cind ai montat broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am pus nimic gresit ca am schimbat decat capacul switchului si am desfacut decat mufa de la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa de la sofer nu se incuie daca e deschisa, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la celelalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian_bln

covyone e foarte posibil sa fie switch-ul dar daca umbli in portiera, e pacat sa nu refaci si lipiturile pe placa si totodata sa cureti motorasul de la inchidere. Daca nu te descurci ori nu are cine sa te ajute, te ajut eu.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile de pe usi merg, plafoniera din mijloc fct ok la deschiderea usilor , si plafonierele de pe spate fct la deschiderea usilor + ca pe vag com switchurile sunt ok. Nelamurirea ramene cu fct inchideri daca usa este deschisa la usile dreapta fata si spate ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ovidiu-e normal sa fie asa. portiera soferului nu se incuie daca e deschisa, celelalte da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am demontat  am inlocuit scwitz portiera fata  dar nici o schimbare.Poate sa fie de la lipituri in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur ca da - cand demontezi yala ca sa ii schimbi switch-ul, cel mai sigur e sa o desfaci, sa refaci lipiturile si sa cureti colectorul la motoras - in felul asta, nu o sa mai fie probleme in viitorul apropiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am si eu o nelamurire la un golf din 2000 1.4 , dupa repararea switchului la pasager fata, am observant ca la usa deschisa sofer nu se incuie masina dar cu oricare alta (pasager fata, spate ambele) se incuie fara problem din telecomanda ca si cum as avea usa inchisa. Tin sa precizej ca celelalte switchuri sunt bune si pe vag-com si cu plafonierele. Asa este normal sa fie sau se intampla ceva de la ccm? Nu stiu nici cum fct inainte pentru ca nu am facut aceste teste. Multumesc

Perfect normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-am desfacut sambata ambele usi pe fata.. nu mai aveam switch-uri functionale din toamna...

 

in afara de switch inlocuit (butonul era ros pana la mansonul de cauciuc) am refacut si lipiturile de pe placa, desi pareau ok, dar am zis daca tot am desfacut tot..

 

cel mai nasol am gasit la motorase.. am desfacut si motorasele, si ambele erau aproape negre pe colectoare.. carbunii mai au viata, la fel si axul, nu erau roase aproape deloc.. dar foarte multa mizerie, ma mir cum de mai facea contact ca sa invarta motorasul... am curatat bine cu spray si apoi cu smilger foarte fin (de 2000) am readus cuprul la suprafata :)

 

combinat cu faptul ca am curatat si uns bine tot ce era de uns si pe partea mecanic.. acum se si aude ca se misca mai usor la inchidere/deschidere

imi este ciuda ca n-am avut timp si rabdare sa fac si poze..

 

deci va recomand la toti sa va luati timp.. la mine a durat 2 ore pe usa.. si sa faceti o mentenanta calumea la broaste.. nu veti  mai avea probleme cativa ani buni.. cel putin pana se roade iar butonul de la switch :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Bine ca ai refacut tot, ca sa nu mai ai treaba in viitor - cam o ora dureaza, de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a durat dublu pentru ca am luat fiecare piesa sa o curat si sa o ung :))

 

partea buna este ca am reusit sa reglez geamul dreapta fata pe cleme.. nu era fixat bine, si nu urca geamul singur la prima comanda.. am descoperit ca acum 2 ani cand am schimbat clemele nu am asezat bine geamul, si astfel freca mai mult spre maner decat spre oglinda.. si evident ca tinea mai greu

 

acum am re-asezat geamul pe cleme si sta ca din fabrica... aviz colegilor carora li se urca geamul greu.. desfaceti si asezati din nou geamul pe cleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchu de unde ii cumparati si ce model? eu am intrat cu un cod postat pe ceva pagini in urma si pe net nu am gasit. Ce surse aveti? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!