Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Acel cauciuc de pe limba yalei este supus uzuri?Si in cazul in care este uzat ce pot face?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superglue  calitate maxima,apoi pilit cu o pila mica sau ceva sa intre in locasul ala (dupa ce ai uniformizat si ai scos surplusul de cauciuc ramas) ...de asa natura incat sa fie neted si sa nu agate pintenul switch-ului.

Poti doar curata surplusul de material fara sa mai folosesti superglue,dar e posibil ca switch-ul sa aiba viata mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adoptat altă metodă (era un ditamai şanţul în suportul ăla de plastic, este şi acum că l-am lăsat aşa cum era), am luat lamela de la o chinezărie şi am adaptat-o la switch-ul SB. Am aproape 2 ani de când l-am schimbat şi coafura rezistă :)

 

72_zps323caecd.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa desfac broasca sa vad cum se prezinta,si pe urma sa vad ce rezolvare as putea face sa iasa o treaba calumea.

Nu cred ca de anul trecut din vara pana acum s-ar fi putut toci acel piciorus de la switch incat sa nu mai lucreze.

Daca era usa de la sofer mai ziceam ca este usa cea mai folosita dar la pasager nu este prea umblat pe acolo. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca face figuri la schimbari de temperatura, duce mai degraba spre lipituri crapate pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adoptat altă metodă (era un ditamai şanţul în suportul ăla de plastic, este şi acum că l-am lăsat aşa cum era), am luat lamela de la o chinezărie şi am adaptat-o la switch-ul SB. Am aproape 2 ani de când l-am schimbat şi coafura rezistă :)

 

72_zps323caecd.jpg

 

asa le mai fac si eu, daca este jale mare, la cauciucul de pe limba de actionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate acea rotita afara care apasa pe switch? Si eu am aceeasi problema dupa ce am schimbat switch, adica se aprinde cand vrea nu mereu, oricum difera daca o deschid din inauntru sau afara. Din afara nu prea se aprinde din inauntru se aprinde dar nu mereu, si dupa ce trag de cateva ori din inautru isi revine si de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa schimbi acea limba si nici cum sa o dai afara.Ori pui lamela la switch, ori o incalzesti/uniformizezi/lipesti sau varianta 2 sa iei din dezmembrari o yala cu inelul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca ai o alta yala defecta cu partea mecanica ok, poti schimba partea mecanica cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde as putea lua o lamela care sa se potrivesca ? Eu vroiam sa scot rotita sa o incarc cu poxipol si pe urma sa pilesc (netezesc) dar in pozitia unde e rotita nu prea ai cum

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamela fie o iei de la un alt switch alt model, fie comanzi un switch cu lamela direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce grup di 46-conv se verifica swichul si trebui neaparat in timp ce merge masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune decat contact si verifica pe campurile pana pe la 10 si o sa vezi (cam difera de la model la model)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am uitat pina la 30 , am desfacut si usile dar nu am reusit sa le identific ,daca poti sa imi zici denumirea lor pt ca pe vag im paranteza apare si denumirea lor(z21)

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa fie uitate cu atentie este ceva de genu 000 pe inchis si 111 pe deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc florin ....ma gandesc ca azi sa incerc sa schimb swichurile deoarece cred ca din cauza asta nu mi functioneaza cum trebui afisarea usi deschise in bord ....poate este coincidenta dar cind nu mai merge plafoniera nu mai merge nici in bord.....ori este de la modulul comfort?....se aude un clic ca de la un releu si ramine masina cu usa deschisa in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si vedem, din pacate nu iti pot spune din spatele tastaturii - pana nu verifici, nu putem spune cu exactitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună. Avertizarea sonoră pentru luminile lăsate aprinse, lucrează doar pentru ușa sofer sau ar trebui să lucreze pentru toate ușile, la un VW Passat B5. De ce la ușa față pasager dacă deblochez  cu cheia ușa , cînd o deschid sună alarma, dar dacă deblochez din telecomandă nu  mai sună alarma cînd o deschid. Se închide/deschide corect cu cheia, switch-ul de ușă este bun (se aprind luminile cu ușa deschisă inclusiv indicație în bord), se închid și geamurile cu cheia , doar că dacă o deblochez cu cheia  , cînd o deschid sună alarma ? Cu stimă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avertizarea sonoră pentru lumini lăsate aprinse functionează doar pentru ușa șofer.

 

Cand deschizi din telecomandă se dezarmează alarma - deaia nu sună, e normal.

 

Ai alarma aftermarket sau este originala a masinii?

Cand deschizi cu cheia usa față pasager se deschid toate ușile sau doar ușa aceea?

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma este originala. Cu cheia la pasager la prima rotire se dechide doar ea, la a doua rotire se deschid și restul. La inchidere dacă am geamuri rămase deschise țin cheia răsucită pînă se închid toate. Apropo, microswitch-ul de lîngă cel de ,,safe,, de pe plăcuța din yală (sunt yale cu acel switch și fără acel switch) ce rol are? (cel cu săgeată roșie)

post-124389-0-70707300-1430913944_thumb.

Modificat de Ovidiu1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la prima rotire, trebuie sa descuie toata masina - trebuie verificat ce se intampla cu yala.

 

in rest, cu alarma - se comporta normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat să spun că la ambele uși față și pasager și sofer cănd deschid cu cheia, la prima rotire se dechide doar ușa respectivă (sofer sau pasager), la a doua rotire se dechid și restul. De asemeni la închidere dacă am geamuri deschise țin cheia răsucită pînă se închid geamurile și apoi se închid și ușile (manevră valabilă la ambele uși față).

Modificat de Ovidiu1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ok, faza cu geamurile este corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!