Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Pai si daca ai schimbat switch-ul si ai refacut lipiturile...s-a remediat problema, sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema cu switch-ul din usa soferului. Daca apas odata pe deschiderea din telecomanda mi se deschide doar usa pasagerului(am doua usi); la a doua apasare se deschide si usa soferului(nu e activ selective lock/unlock). Mentionez ca daca o deschid manual cu cheia in yala se deschid ambele odata din prima. Nu am nici o eroare, presupun ca e ceva mecanic. Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme cu broasca din usa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dau fata de usa jos si sa scot broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanel2fast

Trebuie sa dai fata de usa jos odata . Dupa aceea deconectezi cablurile mufele ce maine acolo . Pe tabla din interior o sa vezi 2 gauri acoperite cu capace de cauciuc desfaci capacele si cobori geamul pana prin orificii vezi surubele de la geam . Desfaci acele surube si scoti geamul afara . Dupa aceea desaci tabla o scoti cu grija afara ai grija la macaraua geamului. Dupa aceea scoti butucul unde bago cheia sa inchizi manual este un surub pe marginea usii apoi eliberezi broasca de pe manerul de deschidere exterior si abea apoi ai acces la broasca . E putin mai complicat dar cu putina atentie iasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tabla se scoate cu tot cu broasca. Terminati cu ruperea niturilor e pe suport si sa contosrionati toate cele. Dupa ce se elibereaza geamul de pe macara, se scot suruburile macaralei/tablei, cele 2 suruburi de pe cant( cu M8), se scoate butucul slabind surubul de pe cant cu torx 20, se elibereaza shufa de pe maner, si apoi tabla afara cu tot cu broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar daca de exemplu a fost nevoie sa schimbi numai clemele la geam, cu siguranta s-au rupt niturile...

 

nu ar avea rost sa dai si broasca jos ca sa schimbi niste cleme.. cel putin ca timp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca timp da, mai sunt 3 suruburi in plus, insa tre sa sucesti tabla, si sunt.riscuri sa rupi urechea de plastic care tine tija broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot lasat-o asa....iar acum nu se mai inchide deloc ,si tb sa blochez usile manual.Maine merg la cineva sa-mi monteze o inchidere si sa vada ce probleme sunt acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balazsfiviorel

Salutare, 

Aceiasi problema cu microcontactul o am si eu.

Este vb de un Lupo, am demontat, fata de usa, butucul, broasca, microcontactul functioneaza dar nu mai are acea lamela metalica si a frecat in invelisul acela de cauciuc pana a facut ca un sant. 

Se mai poate face ceva ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da schimbat microcontactul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca switch-ul functioneaza corect si e ok, poti sa pui o lamela de pe alt switch. 

Chiar pentru Lupo ai un DIY foarte detaliat, facut de colegul lupo_bv.

http://vwforum.ro/topic/102379-diy-reparare%C3%AEnlocuire-switch-portier%C4%83/#entry2121890

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balazsfiviorel

Multumesc, 

 

Am mai facut o greseala ieri, cand am scos butucul am scos surubul de tot, acum nu mai pot scoate butucul afara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa strangi surubul inapoi, apoi desfaci tot cate putin si tragi de butuc, daca nu iasa iar mai desfaci putin  si tot asa.

Cand tragi de butuc sa tragi si de manerul de deschidere usa.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balazsfiviorel

Multumesc frumos  :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cine ma poate ajuta cu un switch sau cate trebuie pt usa din partea stanga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am si eu nevoie de doua microswitchuri unul pentru haion si unu la usa stanga fata.. @kelu ai pm :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La usa de la sofer cateodata inchid cu cheia si nu se mai inchid celelalte usi....

Sa fie vreo lipitura de vina sau vreun contact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

A venit vremea sa schimb si eu switch-ul de la usa stanga fata.

Dupa indelungi cautari prin Targoviste unde nu am gasit dupa serie am comandat unul cu pretul de 12 lei + curierat 23.Dupa ce am intrat in posesia lui am luat iar la mana magazinele din Targoviste si am gasit un microintrerupator aproape la fel dar verde care m-a costat 4 lei.Bineinteles ca o sa il montez pe cel saia burges dar am o nelamurire .Pe nici un topic nu este specificat unde vin lipite pe switch acele doua fire din broasca(rosu si albastru parca)acesta avand trei picioruse.Asa ca va rog daca poate sa ma ajute cineva cu aceasta informatie

Modificat de matei stelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba numai partea superioara, de obicei se toceste butonul, dar mecanismul interior rezista mult si bine.. daca nu oxideaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun o sa incerc asa dar daca acel switch este distrus nu trebuie inlocuit?

Modificat de matei stelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce imi aduc aminte, cele doua fire se lipesc pe piciorusele mai indepartate. Cel din mijloc si apoi pe piciorusul cel mai indepartat.

Ps: trebuie sa functioneze in asa fel incat circuitul electric sa fie inchis in momentul in care butonasul/ lamela switch-ului nu sunt actionate/apasate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, pe cele mai distantate, fata de cel din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sigur o sa incerc cu un bec la baterie

Cand apas butonasul becul trebuie sa se aprinda cand nu e apasat trebuie sa stea stins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!