Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

V4NST7UL (alb) dar e capsulat si nu poti scoate doar partea de sus

V4NST7UL (negru) la asta merge desfacuta partea de sus

OMRON toata gama waterproof cu tablita si cu fire trase din el

..la asta ai avantajul ca lipesti firele pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai calitative decat cele de la SAIA ?

 

gabi da-mi te rog un cod sau un link pentru cele OMRON cu fire, m-ar incanta mai mult decat sa schimb numai partea superioara..

 

in general daca schimbi partea superioara.. cat mai tine si partea inferioara ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, eu nu m-as complica sa schimb doar partea de sus. Le schimb cu totul si lipesc firele pe pinii switch-ului dupa care am un hot glue gun cu care izolez lipiturule facute cu un plastic moale, cald care atunci se raceste ramane perfecta izolatia. Si nu corodeaza precum siliconul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai simplu si mai elegant sa schimbi doar partea de sus, pt ca doar aia se toceste.

cea de jos merge 1mil de click-uri sau ceva de ordinul asta, adica masina va fi fier vechi pana alea mai merg.

 

LE: am facut o poza macro unde se vad clemele mici care detaseaza partea de sus

post-34985-0-30909000-1423242292_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush daca sunt mai bune decat saia.

La mine sunt montate de 6 luni si nu am avut probleme.

Ca masura de precautie am prins switch-ul cu un surubel cu piulita dupa ce am dat o gaurica mica in broasca.....pentru ca nu am avut un adeziv bun la indemana.

@soila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai faceti afirmatii ca e mai simplu si elegant sa schimbi doar capacul. Da! E mai simplu dar sansele sa iti dublezi munca sunt 99%. Am un flux de reparatii suficient de mare incat pot sa afirm cu toata raspunderea ca e indicat sa se schimbe TOT switch ul nu doar capacul. Tija celui nou este mai lunga si apasa mai ferm pe arculetul vechi. Nu de putine ori s au intors la mine masini cu martor in bord aprins in permanenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Prefer sa merg pe principiul "Better safe than sorry". Nu de alta, dar daca desfac usa...si broasca, nu mai vreau sa mai umblu inca o data acolo. Prefer sa dau 2 gauri in yala si sa prind switch-ul cu doua surubele decat sa ajung dupaia sa mai desfac inca o data. Acum, fiecare cum prefera ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am observat ca switch-ul sta prins cu o clema pe broasca, la masina mea.. fabricata in 11.2002

 

adica nu e cu acele nituri de plastic care trebuie sa le strici si sa inventezi surubele, ci dai clema jos, si scoti switch-ul..

cel putin asta am gasit la broasca dreapta spate, ca aia mi-a dat de furca cativa ani

 

eu as vrea sa schimb tot switch-ul.. merge pe mana lui kelu :D

 

am SAIA luate vreo 10 bucati acum cativa ani, am schimbat deja la T5, si am pus numai partea de sus a switch-ului... dar acolo e usor de desfacut, geamul e manual.. e ditamai portiera si sunt 2-3 surubele, restul numai clipsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca au gasit clema pe switch nu e un statement general. Sunt yake care au switch ul prins in nituri ambutisate la cald, alteke cu clema de metal si mai sunt si fara clema si neambutisate, doar prinse in urechi laterale existente pe aripioarele care l protejeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ati putea pune vreo poza sau o schita ceva de unde sa ne putem da seama unde e sigur sa dam gaura? Sau nu ajunge daca lipim cu ceva gen bison... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lipici foarte puternic e bun. Cum e cel de la bison din 2 tuburi. Merge foarte bine si Epoxy metal, ca sa se lipeasca pe yala metalica si plasticul sigur e sustinut foarte bine. Singura problema e ca ...24 ore trebuie sa se usuce :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2007 le.lipesc EXCLUSIV cu Picatura si tin foarte bine. Ca idee, am lipit o data un switch aiurea si apoi l am desfacut de acolo bucatibucati asa de bine facuse priza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu la cativa oameni operatiunea, am pus swith nou, lipit. Aici am citit ca se poate schimba doar capacul, dar nu am facut asta niciodata, insa pe hartie suna bine. Nu stiam ca e mai lung butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai cautat si eu..am remarcat ca originalul care sta la baza switch-ului original de vag ...este

SAIA-BURGESS V4NC4SET9-NI1

Din pacate costa 50 lei bucata.

 

post-64586-0-22728800-1423295518_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic daca pui un switch cu buton normal (nu ip67) ce sanse sunt sa intre apa acolo si sa crape dupa 1-2 ani ? :) eu sincer numai la atat ma gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 1-2 ani nu cred ca o sa crape, dar n-o sa mai tina 14 ani cum o tinut originalul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2007 le.lipesc EXCLUSIV cu Picatura si tin foarte bine. Ca idee, am lipit o data un switch aiurea si apoi l am desfacut de acolo bucatibucati asa de bine facuse prize

 

Si cum le lipesti? Pui doar in cateva puncte sau pui picatura pe toata suprafata switch-ului? Si inainte cureti cu ceva degresant materialul din metal sau asa cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fixezi switch ul pe pozitie(impins in inel) si apoi Picatura prin gaurile celor doua foste nituri ale switch-ului si pe margini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inpins in inel? Exista ceva inel pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inel = limba care il actioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah... :-) Astai alta mancare de peste. Asa mai inteleg, si inca o intrebare... limba trebuie sa fie in pozitie inchis sau deschis si butonul switch-ului trebuie sa fie apasat sau liber? Nu de alta dar sa stiu in ce ordine sa le Montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limba deschisa trebuie sa fie si switch ul impins in inel pana face "TZAC". Adica limba deschisa si switch actiionat, apasat, inchis:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc de invatatura :-D Sa aveti o duminica placuta in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!