Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti. Exista vreo posibilitate de a verifica daca partea inferioara e buna sau nu in caz ca yala e luata jos? ( intentionez sa iau una si sa-l desfac, pus capac nou pe switch, refacut lipiturile)

Si asi vrea sa aflu daca mai merge partea inferioara sau trebuie schimbat switch-ul cu totul.

Ca nu mi-ar cadea bine daca al pun si D Fereste nu face contact si iar trebuie sa-l desfac :pale:  :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate verifica.

 

In primul rand vizual: vezi daca contactul din partea de jos mai este intreg. Daca e intreg, dai un pic cu cutterul pe el ca sa iei mizeria de acolo apoi masori continuitatea cu un aparat de masura dupa ce apesi butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns, o sa sune c-am stupid dar masurarea continuitatii cum se face?

Sunt c-am afon in ceea ce priveste masurarea... :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai pe cea mai mica treapta de rezistenta (daca nu e cu autoscalare multimetrul), pui firele multimetrului pe firele switch-ului (sau pe placa din yala) si apesi butonul de pe switch. Daca se modifica valoarea de pe multimetru, e ok switch-ul. Daca nu, nu.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand schimbaea totala a switch-ului deoarece capacul nou are tija mai lunga evident decat cea veche si am patit de cateva ori sa cedeze arcul care tine lamela, motiv pentru care semnaliza mereu usa deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Si daca eventual nu se lipeste exact acolo unde era cel vechi ce se intampla?

Imi dau seama ca butonasul switch-ului are 1-2mm , si ma gandesc ca daca nu e pus la mm nu mai face contact cum trebuie.

Am vazut ca switch-urile S.B. nu au acele 2 pini care intra in gaurile din yala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul rosu il atasezi pinului de sub buton si cel albastru pe care vrei tu. Ei atasez pe minloc. Broasca in pozitie deschis si impingi switch ul pana face tzac pe limba broastei, si apoi il lioesti cu loctite sau picatura, and it's done

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sfat. O sa incerc cu o alta broasca stricata. :-) L-am luat pentru practica dar l-am desfacut intr-un hal ca nu l-am mai putut pune inapoi ... :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Studiind acest topic in limita tipului disponibil doresc sa ma lamuresc cu ajutorul unor pareri avizate, despre problema aparuta la al meu vw bora. Cand descui si incui usa semnalizarile functioneaza corespunzator, insa la descuiat, cand apas o sg data luminile interioare nu se aprind. La a doua apasare ele se aprind. Dupa ce bag cheia in contact luminile se sting dintr.o data si nu treptat. De asemenea, cand deschid usa soferului becul din portiera sta stins.

La blocarea usilor de pe panoul de comanda tija de la usa soferului se ridica inapoi.

Eu consider ca am lipituri reci in yala, insa cum am mentionat astept pareri avizate din partea dvs. In plus este cineva din sv care ma poate ajuta cu asta? Evident contra cost.

Avand in vedre ca la a doua apasare a telecomenzii se aprind luminile, poate fi si o problema don modulul confort?

Mentionez ca nici buzzerul nu functioneaza decat ocazional.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEsfa broasca usii de la sofer si repar-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, multumesc de raspuns, deci asta ar fi ? Cum am mai spus rog daca e cineva din sv sa ma ajute, evident contra cost. Eu recunosc nu am inclinatie spre mecanica si nu vreau sa risc sa raman cu portiera demontata tocmai pe vremea asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta atunci in aria Prestari servicii si vezi ce coleg care se pricepe, este in apropierea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarianCatalinViorel

Ma puteti ajuta si pe mine, daca va rog, sa demontez usa din spate stanga, nu imi dau seama cum sa dau macaraua de geam jos, sa schimb switch-ul 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cobori geamul la maxim, prin gura de vizitare vei vedea doua stifturi de plastic concentrice. Cu un holzsurub potrivit pe gaura il infiletezi in stiftul interior 2-3 ture, tragi holzsurubul cu tot cu stift. Stiftul excentric fie il tragi un shpitz fie il impingi cu o surubelnita si-l recuperezi ulterior din usa. Dupa ce ai scos cele doua stifturi ridici de geam sus maxim si desfaci suruburile de la tabla macarelei si ai rezolvat. Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai mult de atat ca sa ajungi la broasca.

trebuie dat jos si sina/despartitorul metalic dintre cele 2 geamuri. se prinde cu un surub(M6) la care ajungi pe tocul usii, are un capac mare de plastic si unu pe usa, exact unde intra sina in usa, are un dop de plastic.

scoti chederul din sina si o scoti afara din usa.

daca nu faci asta nu poti scoate broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius- am luat in calcul ca a citit pe topic si nu era necesar sa i raspund decat strict la intrebarea lui. Ca deja fiecare din noi facem nu dublu post ci milionpost pe tema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....mergi la cineva care ,,stie joaca''....e foarte greu de scos broasca din spate comparativ cu broasca de fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e necesar sa demontezi acea sina dintre geamuri, iese si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti surubul de pe lateral.. se afla sub cheder

 

dupa ce il scoti, poti da deoparte sina in interior cat sa scoti broasca, si asta cu geamul montat pe usa, dar prins in partea de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa faci asta, scoti si cele doua suruburi care fixeaza sina - unul pe lateralul usii, sub un capac de plastic, unul pe interiorul usii, tot sub un capacel de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vad ca se poarta in pereche, mie mi-au cedat ambele switch-uri in iarna asta..

 

switch-ul de la sofer face figuri de prin noiembrie, aseara observ ca nici portiera de la pasager nu mai are lumina, si nici martor in bord :)

 

ce-i drept e timpul dupa 12 ani de folosire sa crape, acum astept caldura sa vina, sa ma apuc de desfacut usile, oricum ii fac o mentenanta completa la fiecare broasca, sa nu mai desfac vreodata usile astea,

 

oricum stiu sa le desfac cu ochii inchisi, la sofer am desfacut usa de vreo 4 ori din cauza clemelor de la geam :D (cleme rupte, cleme schimbate, melc schimbat, sine schimbate, iar melc schimbat.. si intr-un final schimbata toata tabla interioara, de la atata abuz, era stramba)

 

am schimbat si la T5 switch-urile.. la sofer, si la usa culisanta.. sunt fix acelasi model de la SAIA, numai ca au acea garnitura pe buton... eu acum am switch-uri cu buton normal fara acea garnitura

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bucuresti la un magazin de electronice de pe Calea Grivitei ( aproape de intersectie cu Bd Dacia) am gasit si switch-uri din acelea cu garnitura ( IP 67 parca). Nu stiam ca sunt si dinalea ca as fi luat de la inceput. Dar nah. Poate, pana vine caldura ma gandesc sa cumpar dinalea cu garnitura si gata.

Daca are nevoie careva si il ajuta varianta asta, trec pe acolo si le iau pt el si le pun la posta, cu tot cu bonul fiscal etc. Fara comisioane, ca oricum am drumuri pe acolo.

Sau, se mai fasesc pe tme.ro, numai ca transportul e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat e un switch cu garnitura ? sincer nu as vrea sa desfac mereu portierele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!