Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Pentru a demonta yala ai nevoie de un cap torx 25 ,o tubulata de 10 si un bit split de m8 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea a inceput sa-mi faca figuri electromagnetul care inchide/deschide portiera de la sofer.

Cateodata nu inchide, cateodata nu deschide...am inchidere din telecomanda originala de fabrica pe chei + alarma originala.

Normal, cand nu inchide, nu se aprind becurile de avarie o data (marcand inchidere si armare alarma)

Cand nu deschide se aprind becurile de 2 ori marcand dezarmare dar usa soferului ramane inchisa.

 

Am fost nevoit sa dau din cheie de vreo 3-4 ori.

Sa fie vorba de oxidarea contactelor electrice sau altceva ?

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai lipituri crapate pe placa insa as miza pe motoras imbacsit. Da jos broasca, refa lipiturile, curata colectorul motorasukui si schimba si switch ul daca tot umbli. Mai e varianta sa fie duse switch urile antrenate de butuc insa f rar se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pb cu intrerupatorul ala nenorocit am tot avut, vezi ca ai PM.

Am mai curatat, si-a mai revenit, s-a imbacsit la loc, acu pe frig se pare ca are baiuri din nou...

O tin sub observatie pana mi se pune pata odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ramai cu ea blocata pe incuiat si atunci sa vezi distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschid din cheie, nu-i bai.

Restul usilor + hayon percuteaza si din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

am inlocuit switchul broastei, am curatat colectorul motorasului si am refacut toate lipiturile din yala pasgerului fata, la masina din semnatura. defectul pentru care am desfacut incuietoarea a fost provocat de lipituri rupte pe placa.

 

Vreau sa intreb, care este pozitia corecta a arcului spiral din imaginile de mai jos ?

Ca in imaginea din stânga, rezemat de carcasa neagra sau ca in imaginea din dreapta cu capatul stâng, introdus in fanta pârghiutei ce se leaga la mânerul exterior ? Daca-l asez ca in aceasta imagine, nu pot actiona pârghiuta de legatura cu mânerul exterior !

 

 post-17663-0-48453300-1416862910_thumb.j                                     post-17663-0-36303500-1416862974_thumb.j

 

Când am scos incuietoarea, arcul era ca in poza din stânga. dar fiindca am uitat sa declipsez sufa mica din mânerul exterior la demontare, am cam tras ceva de tabla cu macaraua si cu incuietoarea si mi-e teama ca arcul sa nu-si fi schimbat pozitia.

 

Totusi ce rol are acest arc fiindca eu nu-i gasesc vreunul mai ales daca pozitia corecta de montaj este ca in imaginea stânga.

Va rog daca puteti, sa-mi raspundeti cât mai repede fiindca mâine as dori sa montez incuietoarea si vreau sa fiu sigur ca este montata corect.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia corecta e cea din poza din stanga.Daca incerci sa-l pui ca in poza din dreapta,cand vei trage de sufa el va sari de acolo in pozitia lui,deci corect e cum e in poza din stanga.Fa cateva probe cu yala demontata sa fi sigur ca ai asamblat-o corect.Cu o surubelnita actionezi limba yalei sa o inchizi si apoi tragi de cele doua parghii unde vin cablurile,unul de la manerul exterior si celalalt de la manerul exterior,la ambele yala trebuie sa se deschida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rolul acelui arc este sa asigure fixarea celor doua parti - mecanica si electrica - alaturi de celelalte doua suruburi de fixare si cleme.

 

si da, pozitia lui este ca in poza din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici o serie de tutoriale video despre demontarea broastei, repararea switch-ului si repararea butucului. Am zis sa fac un mic efort ca sa nu mai stea toata lumea sa caute. Nu sunt toate in engleza, dar e de ajuns sa te uiti.

 

https://www.youtube.com/watch?v=jf4uLb2IZiU

 

PS: la unul dintre tutoriale, dupa ce a montat un switch nou, a dat cu silicon peste el si peste lipituri. E recomandat?

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m am uitat pe tutorial sa vad ce silicon a folosit insa nu e bine sa folosesti deoerece contine acid acetic care oxideaza cam tot ce emetal in raza de actiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa te complici cand poti cumpara cu 30 lei un hot Glue gun si sa acoperi contactele cu acela? Adica e moale, lipeste bine si nu corodeaza . se si raceste repede :) Eu am mai folosit asa ceva si e foarte ok produsul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca eu atunci când am inlocuit switch-ul din incuietoarea usii pasagerului fata, nu am acoperit pinii switch-ului acolo unde am lipit firele cu nimic, doar am tras peste lipituri o bucata de varnis termocontractabil, am gresit mult ?

 

Nu de alta, insa, nu as mai desface iar usa doar ca sa pun acolo acea pasta de etansare. Am folosit switch SAIA-BURGESS V4NST7UL, protejat la umezeala si am cositorit firele de terminalele lui.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce probleme se ai daca ai folosit tub termocontractibil. Mai exista si varianta papuceilor in pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu probleme cu switch-ul din portiera soferului si vreau sa va intreb daca pot sa ajung la switch/broasca fara sa dau jos iala din cauza ca nu pot desface surubul din care se scoate afara iala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum. Presupun ca ai bagat torx in loc de m8 in unul din cele doua suruburi care tin broasca. mergi la un atelier de sudura sa iti sudeze o piulita sau surub peste surubul tau si-l desfaci asa.mai ai varianta cu extractoarele dar trebuie sa ai spiral bun, bormasina buna si extractoarele sa fie de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele doua suruburi de la broasca nu le-am atins,doar surubul de la iala unde bag cheia de langa maner nu pot sal desfac am incercart cu un imbus aiurea (china) si a scapat , nici nu stiu ce chei imi trebuie pentru a desface acel surub si cele doaua de la broasca . E vorba de golf 4 variant .daca poti sa ma ajuti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo nu e hexagon!!! Iti trebuie cap torx20. Poate fi data broasca jos si fara butuc scos insa e ceva de munca si nu recomand celor csre nu stiu ce este acolo, de ce trebuie tras/tinut. E riscul foarte mare sa rupi tija butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva ,la ce le 2 suruburi de la broasca ce cheie imi trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!