Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

din informatiile dobandite de la alti protagonisti, am aflat ca cele doua fire sunt primii doi pini ai mufei din broasca, amandoua fire sunt cu tensiune (-),inchiderea si deschiderea circuitului e facuta de swici.

incet incet poate reusesc sa aflu si culorile firelor.

o metoda ar fi aceea de a depista cu ajutorul aparatului de masura si control care sunt firele cu tensiune (_) si cele cu (+), le dam pe cele cu (+) la o parte, iar cele cu tensiune negativa care raman , le luam pe rand si le punem la masa masinii, iar in momentul cand becul din usa sau plafoniera s-a aprins , am depistat si firul .

Ce nu inteleg eu, cum adica tensiune negativa? Fata de masa sau cum? Ca pe o masina toate tensiunile sunt pozitive fata de masa. Negativa fata de plus? Atunci toate tensiunile sunt negative fata de plus.

Cred ca vrei sa spui despre comanda anumitei functii ca e spre masa (minus) sau spre + (plus). Nu se practica comanda spre plus deoarece, daca, accidental se atinge firul la masa se produce scurtcircuit si ceva se va distruge, daca comanda e spre minus, la atingerea firului la masa nu se va produce decat activarea comenzii, nimic altceva.

Si Kelu are dreptate, e mai usor.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Kelu are dreptate, e mai usor.

@ florin_gti - Si eu sunt de aceeasi parere, nu are rost sa te apuci de improvizatii... ca sa montezi alte switch-uri prin stalpi sau alte locuri, pierzi destul timp cu tot felul de masuratori de tensiuni si alte... in 2 ore ti-ai montat switch in broasca si e ca noua. Daca mai ai si o alarma standard, e posibil sa nu iti mai functioneze, sau sa ai alte surprize... nu merita. Un switch e 1-2 lei + vreo doua ore pierdute in cazul in care ti-l schimbi singur... Eu am apelat la un Service de sisteme audio si alarme pentru ca nu stiam prea bine ce trebuie demontat si de unde sa iau switch... acum, ca am asistat la montaj si am gasit si switch-uri ma pot apuca singur in caz ca mai am probleme. M-a costat 60 ron.

Am vazut si topicul lui Kelu http://vwforum.ro/index.php?showtopic=36136

Nu ca as vrea sa fac reclama, dar chiar e binevenita o astfel de initiativa, mai ales pentru cei din Buc., sa fim seriosi, nu e o avere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi

cred ca in cele din urma o sa fac asa cum ma sfatuiti voi.

am facut si in usa din stanga operatiunea , cam de vreo doua sapt, dar acolo am avut noroc mare , nu a mai fost nevoie sa demontez si gemul cu macaraua si tot panoul metalic ptr ca acolo , in momentul cand am miscat de instalatia finala cea care duce spre broasca , fara sa-i fac nimic si-a revent pur-si -simplu.

aici nu a mai fost pomana asta.

cred ca mai intai ma duc pe maica domnului cumpar mai multe swiciuri si ma apuc de treba.

pentru cine a mai facut operatiunea:gemul poate ramane si pe portira prins in scoci dupa ce am decuplat panoul metalic cu macaraua?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul nu trebuie scos, se lasa doar vreo 5-10 cm in jos, pana ajung suruburile cu care e prins geamul in dreptul gaurilor, pentru a le putea desface, apoi ridici gemul cu mana si in prinzi cu banda adeziva. Vezi postul 72, pag. 4, pentru poze si alte detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema cu switch-ul ;)

In mod normal pe switch-ul original trebuie sa fie pe undeva scris un cod. Este posibil ca din cauza uzurii sa nu se vada f. bine. Poate il mai are cineva pe cel original ... sa se uite pe el cu atentie... as vrea sa-l gasesc pe cel bun inainte sa inprovizez ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesti switch original.originalul vine cu tot cu broasca si costa 200 euro.la toate masinile la care am montat switch-uri,am pus la aceleasi dimensiuni dimensiuni(altfel nu merg pentru ca este spatiu fix).se gasesc doar la magazinele de electronice de pe maica domnului,si costa 1 leu bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit aici (si am citit toata sectiunea) pana la urma probabil ca probabil ca o sa apelez la aceeasi solutie. dimensiunile le-am luat dintr-un post anterior. vreau sa vad ce variante gasesc :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost acolo si am gasit vreo 3 variante:un model cu lamela ci rola in cap dar nu mi-a convenit ca lamela era prinsa pe interior si nu putea fi scoasa,un model fara lamela dar mi s-a parut cam fragil,si al treile model pe care l-am si cumparat,cu lamela simpla dar prinsa pe dinafara si pot sa o scot fara sa periclitez rezistenta switch-ului.mai avea doar 11 pe care le-amsi luat cu promisiunea ca saptamana viitoare aduce din nou :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina pricepere si multa rabdare se poate inlocui microswitchul din broasca de la haion si cel din usa soferului cu unul din comert care costa 1 ron. Adaptarea inseamna alte gaurele de fixare a switchului. Eu folosesc masina in interes de servici personal si cam bat usile toata ziua. De sase luni merg ok.

Exact, microswitchul original are 2 nituri de plastic, se inlatura destructiv si se poate inlocui cu unul din comert cu adaptarea gaurilor de prindere, eu am folosit un suport flexibil intermediar. Dar, destul de slab conceptul si foarte multa munca pt inlocuirea microswitchului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am montat un switch la un forumist de-al nostru.are passat b5,1999-2000(fara face lift).spre uimirea mea,am verificat switch-ul vizual,si era ok.tija actiona normal dar in schimb nu se intampla nimik din ce ar trebui sa se intample :icon_bounce:.si am desfacut broasca cu totul,si m-am uitat daca are lipituri reci.nimik.si am facut punte cu alt switch nou,si a functionat.morala?chiar daca switch-ul pe afara se prezinta ok,se pare ca in interior poate avea bube fara semne exterioare.plus ca am observat ca la acea generatie de passat,switch-ul este nituit in plastic,si are si o clema de metal,iar la cele 2002 acea clema nu exista spre dezamagirea mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una dintre problemele constatate personal la schimbarea switch-ului este ca tija de actionare nu este protejata de praf, lichide, etc. precum la cel original (cazul meu). ar fi bine sa puneti ceva de pe o laterala pe alta a switch-ului astfel incit sa nu intre praf pe linga tija, altfel o sa faceti schimbarea de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asta este adevarat.dar am observat ca la switch-urile originale,acea garnitura se mananca cu timpul,si bucatile din ea culiseaza in acelasi timp cu tija si imping mizaria in switch si in acelasi timp fac joc la tija.la cele pe care le montez eu si de care am si la masina personala(din luna mai montate) nu exista garnitura de cauciuc iar spatiul este aproape inexistent intre tija si corpul switch-ului.exista cat sa culiseze tija.am mai scris unde aici ca de fapt la switch-urile care se gasesc acum,nu exista tija aceea.exista mai mult un dreptunghi cu culturile rotunjite si foarte robust.eu nu am interesul sa fac reclama la switch-uri pentru nu este marfa mea,este ceea ce gasesc pe piata,dar din punctul meu de vedere sunt mai bune pentru ca tija este mult mai robusta.eu inainte sa ma apuc sa montez switch-urile acestea si la alti membrii,am facut la masina mea sa vad daca este o solutie buna.se pare ca este ok,mai ales ca umblu cu masina foarte mult si usile sunt utilizate destul de des. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu imi merge lumina in portbagaj.becul bun,curent am ,deci nu imi vine masa de la intrerupatorul de la yala spate.ati avut pb cu asa cva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa-ti spun...nu am umblat la asa ceva.e posibil sa ai un fir impuscat pe undeva.o scanare ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu ,dar de exemplu cind deschid usile din telecomanda la portbagaj nu mi de deschide trebuie sa bag cheia sa rasucesc .asa ien normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu nu e normal asa.la mine la passat cel putin are mai multe moduri,in functie de cum las broasca rasucita :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine toate luminile/avertizarile sonore functioneaza corect, iar martorul se aprinde cand o usa este deschisa, doar ca a inceput sa palpaie si nu se mai stinge cand inchid usile. Prezinta simptomele astea de cand a inceput sa fie mai frig, de 2-3 zile.

Sa ma duc sa-mi caut WD40 sau microswitch? Sau ma ajuta cineva? Ca nu-mi place deloc ca-mi face figura asta. :(

Multumesc anticipat.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa-ti spun.ideea este ca problema e la una din usi. probabil din cauza frigului,garnitura de cauciuc din jurul tijei switch-ului s-a rigidizat si nu inchide circuitul cum trebuie.te rog sa verifici daca cumva atunci cand spui ca palpaie,daca nu cumva palpaie si lampa din usa.cand se incalzeste mai face figuri?sfatul meu este sa nu mai bagati wd-40 in broasca.la toti cei care au venit cu probleme la switch am gasit switch-ului baltind de wd-40,care ok...lubrifiaza,dar tine si mizeria.intr-adevar,e solutie de moment uneori sa dai cu wd-40 si switch-ul funxtioneaza,dar isi da duhul in cele din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc kelu pentru sfat.

Nu sunt sigur ca face si la (mai) cald. Verific exact cand ajung acasa si iti zic si de lumina din portiera.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu:

Vad ca n-a mai facut, mai astept cateva zile, daca face iar te sun sa vedem cum rezolvam.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....la toti cei care au venit cu probleme la switch am gasit switch-ului baltind de wd-40....

:blink: sa ma simt? :lol:

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ar cam trebui.pe toti i-am sfatuit sa dea cu vaselina daca cred ca sunt probleme cu butucul sau arcul.nu se scurge pana acolo la switch :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica problema... Nu am gasit subiectul care ma interesa pe forum si ca sa nu incep un topic nou, am scris in asta, desi e putin offtopic. Problema: am instalat la o firma de la noi din oras alarma pe masina din semnatura. Ulterior am vazut ca imi tot cadea partea alba de la luminatorul din portiera soferului. Ma gadesc ca au rupt ei ceva urechi pe acolo. Problema e alta, ca acum a cazut tot blocul in portiera. si nu mai vrea sa stea nici cum. Pot sa il pun inapoi fara sa desfac fata de usa? Am vazut ceva poze pe forum cum arata blocul respectiv, dar nu imi dau seama cum vine prins in fata de usa. Se prinde cu ajutorul sticlei ros-albe (cea care imi cade mie jos) ?? As vrea sa vad cum se poate remedia problema, inainte sa ma duc sa fac scandal la baietii care au montat alarma. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu cred ca au facut ceva cei de la alarma pe acolo. Si la mine a picat plasticul ala alb si rosu.

Daca te uiti atent la plasticul acela alb/rosu o sa vezi ca are niste picioruse cu care sta in portiera.

Se poate comanda plasticul ala de nou cred ca costa in jur de 30 de RON.

In prima faza poti sa incerci sa-l lipesti, eu asa am facut pe o parte si tine, pe celalata parte s-au rupt si din

piciorusele acelea si nu mai sta. Decomadata l-am scos pana ce ma hotaresc sa cumpar unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!