Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Trebuie desfacuta yala, refacute lipiturile si poti curata si colectorul motorasului de inchidere.

Modificat de Andrei18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Andrei ,pana la urma nu se dechide din inchidere centralizata,(adevaru e ca si in vara trebuia uneori sa apas de 2 ori pe butonu de dechidere de pe cheie ca sa se ridice de tot acel declansator de pe interior ) dar ma intreb de ce nu se dechide de pe interior cand trag de maner ?? ma gandesc sa fie mai degraba un defect mecanic de pe yala decat un defect electric !? Oricum multumesc de sfat o sa tin cont de sfatul tau , astept si alte indrumari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eroarea de mai jos, tine tot de switch-urile din portiere?

 

Control Module Part Number: 1J0 959 799 AH 

  Component and/or Version: 2K Zentral-SG Komf. 0001

           Software Coding: 04097

            Work Shop Code: WSC 01317

           Additional Info: 1J1959801C  2K Tõrsteuerger. FS0002r

           Additional Info: 1J1959802D  2K Tõrsteuerger. BF0002r

           Additional Info: 1J4959811C  2K Tõrsteuerger. HL0002r

           Additional Info: 1J4959812C  2K Tõrsteuerger. HR0002r

1 Fault Found:

00953 - Interior Light Time limit

        25-10 - Unknown Switch Condition - Intermittent

 

Edit: cum dau fata de usa jos? M-am cam chinuit azi, si dupa ce am scos cele 4 suruburi si am inghetat afara, m-am lasat pagubas, ca mi-era teama sa nu trag prea tare de ea si sa rup ceva. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jangabriel.drind

Revin cu problema mea

Am schimbat switch-ul(doar capacul)din yala sofer si nu mai sunt probleme.

Este ceva munca, cam 2 ore dar cu rabdare se rezolva

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarianCatalinViorel

stiti cumva ce marime (dimensiune, de cat ii) are surubelnita sau capatul de surubelnita torx sau cum se numeste, steluta cu 12 colturi de la broasca de inchidere la usa, la golf 4?  

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o alta problema, in vara ma busit un tip si am fost nevoit sa imi inlocuiasca haionu, dupa ce am scos masina din service in momentu cand deschid haionu se aude un carait  de la tijea  de inchidere ,motoras nu stiu sigur . La fiecare inchidere  a haionului, daca nu las circa 5 secunde sa isi faca cursa nu mi se inchide ., cea ce inainte de a ma busi nu aveam acesta problema , nu se auzea sunete prin ea la deschidere/inchidere  nici asteptari de 5 secunde sa inchid usa , tampitii de la service din Ploiesti au spus ca asa e normal ! Partea nasola este ca in momentu cand ies de la munca agentii de paza  imi verifica masina si  nu stiu cum sa o inchida si cobor eu sa astept 5 secunde ,mecanici romani vai mama lor . Cine are cunostiinte si am poate ajuta cu un sfat ?

 

 ** si multumesc pentru sfaturi in postarea precedenta sper sa ies din iarna sa ma apuc de yala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat capitonajul dela hayon si vazutce este in neregula acolo.Poate fi obturat traseul tijei motorasului, strambat ceva sau chiar rupta tija motorasului.e repara sau se schimba motorasul dupa caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva ce marime (dimensiune, de cat ii) are surubelnita sau capatul de surubelnita torx sau cum se numeste, steluta cu 12 colturi de la broasca de inchidere la usa, la golf 4?  

Multumesc frumos!

 

 

M8 daca nu ma insel.

 

da, M8 pe lateralul usii - cele doua suruburi de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit  in problema mea cu inchiderea hayonului , spuneam ca imi ia circa 5 secunde  sa se inchida . Am dat jos capitonaju azi si am depistat ce anume se auzea ca un carait acestea se auzea de la motoras ,nu sunt indoite parghiile , sa va spun exact ce se intampla:

  - la momentul cand apas butonul de dechidere acesta (motorasul impinge parghiile normal si se deschide) , in momentul cand iau mana de pe inchizatoare motorasul revine in pozitia normal in circa 5 secunde si scoate un sunet ciudat mai exact un carait .,am incercat sa scos mufele de alimentare cu ,curent  ce intra in motoras si atunci acesta revine brusc la pozitie fara sa mai astept  5 secunde ! Am rugamintea sa-mi spuneti cunoscatorii in cauza , este normal ca acel piston de la motoras sa revina asa greu inapoi ? practic de acea nu se inchide usa pana nu elibereaza parghiile motorasu . trebuie sa iau alt motoras ? ma repet in momentu cand suntej curentu din motoras atunci revine brusc in pozitia de inchidere .

 

Atept indrumariile voastre u respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa actuatorul si verifica in ce stare se prezinta arcul elicoidal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate reconditioa ? , normal el trebuie sa sunteze curentul cand iau mana de pe butonu de inchidere pentru a reveni brusc ?ca asa am vazut ca asa se intampla daca ii scot mufa de curent . mai multe detalii imi sunt de folos mersi Florin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea mai ai ce sa reconditionezi. Fie iei din dezmembrari un actuator, cost aprox 50 ron, fie nou, aprox 100ron. Se uzeaza arcul elicoidal exact cum spune si Florin si fie ramane  tensionat, fie sare dupa axul de plastic

post-11532-0-32263400-1415015558_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca lipiturile de pe placa sau switch-ul din usa sa fie influentate de frig ? Imi face iar probleme si ma gandeam sa nu aibe legatura cu temperatura de afara. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, normal.... cand ai lipituri reci - in functie de cat se contracta materialul, poate ca yala sa  lucreaze sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc domnilor , apreciez sfatul vostru , deci actuatoru nu trebuie sa scoata vreun carait si nici sa astept 5 secunde pentru a face cursa pentru a reveni pe pozitie , va trebui unul nou .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un zgomot mic, face cand revine... dar nu tare... si revine de obicei, imediat dupa ce iei mana de pe clapa.... intr-o secunda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da inante sa imi schimbe haionu in service asa functiona cum spui ,dar acuma din pacate face ca un tractoras si mai si astept secunde sa se inchida ! ai vreo recondare de unde  sa cumpar online ?deci  fara dar si poate acesta trebuie schimbat !!?? sa nu ma trezesc ca ,cumpar piesa si acea face la fel :(


am gasit un link  pentru a vedea cum face actuatoru si la mine , din cate vad  sunt si alte autoturisme  cu actuator cu aceleasi simtome ,asa trebuie sa sune e normal deci nu mai trebuie sal schimb pe al meu  ?

Modificat de mariusbarnut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este 100 lei peste tot.... OEM sau Hella....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face la fel. In comparatie cu Sharanul, unde e acelasi siatem, al meu e foarte lent. Momentan nu il schimb ci o sa am rabdare cu el. Eventual imi fac de lucru la el ca tot am o gramada de arcuri la serviciu :)

App: acel bit M8 de unde il iau? In Dedeman nu este, deci, cred ca va trebui sa caut in locuri mai specializate pe scule pt industria auto?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ,simtomele sunt si la mine exact ca la cel din postarea  de mai sus cu video ,acelasi sunet tija revine greu ! deci raman la idea ca nu este un sunet normal si acesta trebui inlocuit ,poate reusesc sa-l probez cand il cumpar si daca are aceleasi comportari sa-l refuz sau ma impac cu idea ..

Modificat de mariusbarnut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , inainte sa comand actuatoru de care credeam ca e defect  l-am demontat de pe masina si l-am desfacut sa vad despre ce e vorba , acesta se prezinta in conditii foarte bune , eu ma gandesc sa fie alta problema rog cei care stiu sa ma corecteze , in momentu cand apas clapeta de deschide acesta actioneaza normal dar la retragerea cursei acesta revine greu  !!!!!

            ma gandesc in felu urmator si am si verificat treaba acesta, in momentu cand iau mana de pe clapeta de inchidere revine greu tija actuatorului ,dar daca eu scot mufa de la actuator acesta revine brusc !!!! concluzia dupa cunostiintele mele dupa eliberarea deschiderii calpetei haionului ramane inca energie (curent ) pe instalatie  de dechidere si de acea se delibereaza greu cu acel sunet de carait . altfel nu imi explic este  vreun modul de reglare a tensiunii, este clapeta de dechidere a usii defecta , nu pot sa imi explic cert este daca scot mufa actuatorului acesta revine in 1 secunda la pozitia normala !!!! cred ca ramane tensiune pe motoras si de acea revine greu tija actuatorului .  aveti sfaturii  ??

 

Multumesc  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica contactele de la switch- banuiesc ca acesta nu mai intrerupe cum trebuie curentul, deci iti furnizeaza ceva tensiune (mai slaba, ce-i drept) in motor. Alimenteaza-l cu 12 V si pune un intrerupator normal si vezi daca mai face asa sau functioneaza normal. Daca functioneaza, atunci inlocuieste acel switch care se apasa la actionarea manerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , mersi Emy

https://www.youtube.com/watch?v=tj-cU4haLnw&feature=youtu.be

am postat aci pentru a intelege exact ce se intampla daca scot mufa de la actuator nu se mai aude acel carait si cursa revine in 1 secunda . este exclus ca actuatoru sa fie defect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am inteles.

Ideea era ca as mai fi verificat inca o data motorasul, independent de imstalatia electrica a masinii sa fiu sigur ca e bun. Apoi as fi trecut la switch, pe care il banuiesc de ca a luat-o razna.

O alta problema ar putea fi niste contacte imperfecte, scurgeri de curent electric catre motor. In sensul acesta, as fi testat in felul urmator: as testa motorasul dat jos din suruburi si conectat la instalatua de pe masina si testat asa. Daca tot asa face, as masura tensiunile din mufa in momentul actionarii intrerupatorului si in momentul eliberarii lui. Si...uite asa incep sa izolez cauza.

Ps: si eu am aceeasi problema, dar mi-e lene :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!