Jump to content

Helppppp Vreau Cp


Kam3l3on_Jetta I
 Share

Postare recomandată

Kam3l3on_Jetta I

Cine stie cum pot aduce o masina de 50CP din 84 1.6,s-o aduc undeva la 100 si ceva CP?

Mi-a zis cineva ca sa-mi iau un alternator mai mare si o turbine de 2.4 benzina,si mi-a zis ca o aduc undeva la 110CP!este posibil?

IMI DA SI MIE CINEVA SUGESTI???????????

Modificat de Kam3l3on_Jetta I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un alternator mai mare inseamna ca incurca putin motoru in sensul ca se opune mai tare punerii in miscare... diferenta fiind totusi destul de mica... si cu cat e excitatia mai mare cu atat se invarte mai greu... adica cu cat e mai mare consumul de curent cu atat se invarte mai greu... depinde la ce folosesti surplusul de curent... daca pui compresor pentru a suplimenta turbina la turatii mici poate fi benefic...oricum ca sa faci dintr-un motor aspirat unul turbo ai destul de mult de lucru la admisie... si risti sa distrugi motorul daca nu iti face interventia cineva cu experienta... ca sa ridici atat de mult puterea motorului intr-adevar cred ca ai nevoie de toate trucurile posibile... injectie sau carburatie marita, turbina care sa bage o presiune serioasa (la cifrele care vrei tu cred ca turbina tre sa ajunga pana la 3-3.5-4 bari), sa maresti avansu, sa ai aprindere electroinica bine pusa la punct, compresie marita, volant si ax cu came usoare, si ca sa pun capac la toate vibrochenul are niste contragreutati ca sa aiba rotatie echilibrata... date jos se castiga foarte mult dar asta inseamna ca motoru nu mai e stabil la ralanti deci trebuie avans de turatie relativ mare. sincer mai bine pui un alt motor... sugerez un KR.... iesi mai ieftin si ai un motor bun si stabil

poate este cineva mai in masura sa ma contrazica dar dupa mine cam asta ar fi de facut la motorul ce-l ai acum

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca niste buji cu iridiu ar merge beton :D)

Initiatorului topicului ii spun atit: NU se poate!!!!

Cauta un motor JR sau SB si rezolvi problema mult mai elegant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ales un alt carburator pe Diesel te va ajuta.

Pacat de bascalia de prost gust....

Se putea spune simplu, NU SE POATE, DAR NOI ASTIA MICII, UNEORI MAI CREDEM PE CEI MAI VECHI (si ce daca nu ne invatam niciodata), pacat xanu ca te crezi mai bun decat cei mici....

TI-erea greu sa spui ca nu se poate, sau sa fii sincer , precum ceilalti, si sa sugerezi schimbarea motorului in locul muncii de sisif.... si a unui rezultat indoielnic....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cum pot aduce o masina de 50CP din 84 1.6,s-o aduc undeva la 100 si ceva CP?

Din pacate nu se poate asa ceva. Nici cu un chip-tuning nu ai scoate mare lucru din acest motor, cel mult cativa cai. Poate combinat si cu unele modificari hard ai putea simti ceva, dar in nici un caz 100 CP. Despre posibilele modificari hard asteptam colegii care se pricep mai bine, poate ne dau unele sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kam3l3on_Jetta I

Multumesc pt sugesti,da am aflat ca cateva ore dupa ce am postat ca nu se poate,si ca ar fi o munca in zadar,ma orientat sa-mi iau un motor SB....acum sa vad de unde il iau:(

Multumesc SRDJaN

pt sfaturele care mi le-ai dat pe mess

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kam3l3on_Jetta I' daca ai fii cautat pe forum ai fii vazut ca au mai intrebat si altii acelasi lucru.

Motor SB este foarte scump insa, cel mai bine este sa-l iei de pe Passat sau AUDI 80 si vezi sa-l iei cu toate accesoriile adica si cu IC si filtru de aer .

@Alex la un motor din 84 diesel nu se poate vorbi de chiptuning, nici macar din 1.9 SDI din 04 nu poti scoate nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok de lamurit vad ca omul e lamurit ca nu se poate .. dar inainte sa te gandesti sa faci un transplant cu un motor mai puternic gandeste-te daca ai frane pentru asa ceva , poate si ceva suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kam3l3on_Jetta I
Ok de lamurit vad ca omul e lamurit ca nu se poate .. dar inainte sa te gandesti sa faci un transplant cu un motor mai puternic gandeste-te daca ai frane pentru asa ceva , poate si ceva suspensie.
Sa vad eu ca alearga masina si dupa aia vb si de frane:),cel mai probabil o sa am frane cu au espero dupa ce ai depasit 100 Km ai nevoi sa te apesi cu 2 picioare pe pedela de frana....pacat ca nu se poate:)stiti cumva de pe unde as putea lua motoarele respective?Aveti niste ideei?Problema ar mai fi ca nici nu vreau sa renunt la diesel,si pe langa asta masina mea din 84 este dotata cu AC,nu stiu daca este un plus sau un minus,nu stiu daca are vreo problema daca vreau sa schimb motorul,plus de asta este modelul american cu bara lata,iar nu stiu da este o problema.....:D:(:(nu stiu ajutatima cu sugestistiti cumva de pe unde as putea lua motoarele respective?Aveti niste ideei?Problema ar mai fi ca nici nu vreau sa renunt la diesel,si pe langa asta masina mea din 84 este dotata cu AC,nu stiu daca este un plus sau un minus,nu stiu daca are vreo problema daca vreau sa schimb motorul,plus de asta este modelul american cu bara lata,iar nu stiu da este o problema.....:):(:(nu stiu,ajutati-ma cu sugesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici plus nici minus... poti sa schimbi motoru si sa ramai cu toate accesoriile care le ai acuma pe masina (bari, masti, farur)... nu au legatura... merg pe orice model... eventual difera traversa frontala metalica... dar si alea se potrivesc intre ele... la fel de bine poti sa pui pe alt motor si clima... doar ca o sa ai nevoie de alta curea ca sa satisfaca lungimea adaugarii compresorului... si evident sa ai suficient spatiu in compartimentul motor...

dintr-un diesel poti oricand sa scoti niste cai in plus facand debitare... daca ajungi meserias in asa ceva... reglezi debitul cand ai nevoie de el... dar sa nu treci prin fata pe la rar cu masina ca te impusca... o sa scoti un fum si un zgomot de o sa creada lumea ca ne ataca talibanii... la un sb eu cred ca poti sa castigi niste cai frumosi si poate sa-l duci pana in 100 cu injectoarele+pompa si turbina marite... (dar evident poti sa ai si probleme cum ar fi sa cedeze tuburile si radiatorul de la IC, scazi durata de viata a motorului, crapi pistoane, biele, chiulasa, indoi tacheti... etc) practic faci mecanic ce ar face un chiptuning... diferenta e ca e mai mult de lucru... acolo incarci harta de admisie si evacuare cum o vrei si ai rezolvat problema... e nevoie de mesterit doar la turbina si injectoare... in schimb tu ai reglaje multe de facut si nu e o munca usoara

oricum... ia-ti gandul... pt viata de zi cu zi un JR sau SB e satisfacator... pana si JP-ul isi face treaba... cu depasirile e mai greu

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ales un alt carburator pe Diesel te va ajuta.

omu a zis ca are motor de 1,6 50HP... nu a zis ca are diesel sau benzinar... dupa mine nu exista vag 1,6 50HP... eu i-am zis doar din ce poate castiga cai la un motor fara electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electronica nu are pe 1,6d ... si 2 la mana stiam la cineva un golf2 1,6 td cu ic (sb) din 91 in 2 usi impecabil la 900 eur. doar ca trebuia mers dupa el in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai pe PM un numar de telefon??? B) eu am gasit un boboc la 1550 si sunt dispus sa-l iau... dar avand in vedere diferenta mare de pret... trebie sa vad cum arata si ce spui tu

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SRDJan nu ai nevoie de nici o turbina marita sau altceva, pur si simplu trebuie sa reglezi pompa de injectie sa montezi un IC si sa astupi BOWul (asta la JR) . De asemenea este foarte important sa monitorizezi presiunea turbo cu un indicator de presiune .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!