Jump to content

Trepidatii La 85-90 Km/ora


rycco4u
 Share

Postare recomandată

in intervalul de viteze 85-90 km/ora imi apar unele trepidatii puternice, atat la accelerare cat si la deccelare. Am echilibrat rotile, am facut geometria, verificat directia, tot asa face... Care ar putea fi problema?! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    6

  • giony82

    6

  • rycco4u

    5

  • bogdan.bz

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate sunt discurile de frana ovalizate? Daca mergi cu 70 si pui frana usoara simti o bataie in pedala de frana? Dar la 90?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca mergi mai repede, dispare bataia? Unde e bataia, o simti in volan? Ca nu ai precizat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca mergi mai repede, dispare bataia? Unde e bataia, o simti in volan? Ca nu ai precizat nimic.

tremura toata masina, nu se simte in mod deosebit in volan... Trepidatiile apar doar in intervalul respectiv de viteze, in rest e ok, dupa 90 km/ora nu se mai simte nimik.

Sa fie discurile ovalizate?! Trepidatiile au aparut cam la 3 zile dupa ce am schimbat placutele de frana... Nu se simte nici o bataie in pedala de frana.

Telescoapele spate sunt terminate, sa fie asta problema?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

echilibreaza rotzile....... si mai vb dupa aia

Modificat de warhammer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

echilibreaza rotzile....... si mai vb dupa aia

le-am echilibrat, la 2 vulcanizari diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu si am schimbat flansele de la telescoape fata si nu am mai avut probleme ,bine am mai schimbat si capetele de bara antiroliu dar alea nu cred ca au prea mare importantza la trepidatii ,eu mai am si o problema cu pompa de servo cate o data imi ramne roata dreapta fata blocata si atunci imi trepideaza foarte tare ,vezi sa nu iti ramana si tie placute blocate vreifica daca se incinge roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din detaliile in plus pe care le-ai dat eu iti sugerez sa inverzezi rotile fata cu spate sa vezi ce se itampla. Sunt 90% sigur ca problema ta e la rotile din spate si nu la rotile din fata. Excentricitate sau un joc undeva. Daca ti s-ar incalzi vreun disc, crede-ma ca te-ai prinde. Uita de ele. Poate fi excentricitate la ele, dar nimic legat de incalzit. Eu am avut unul care se facea albastru si cu toate astea invarteam roata relativ usor cu mana in gol :D..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar fi daca ai verifica si tobele de esapament (prinderile) ? Eu zic ca si de acolo pot venii acele trepidatii.

Modificat de P_C_D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din detaliile in plus pe care le-ai dat eu iti sugerez sa inverzezi rotile fata cu spate sa vezi ce se itampla. Sunt 90% sigur ca problema ta e la rotile din spate si nu la rotile din fata. Excentricitate sau un joc undeva. Daca ti s-ar incalzi vreun disc, crede-ma ca te-ai prinde. Uita de ele. Poate fi excentricitate la ele, dar nimic legat de incalzit. Eu am avut unul care se facea albastru si cu toate astea invarteam roata relativ usor cu mana in gol :question:..

E adevarat ca trepidatiile au aparut dupa ce am schimbat cauciucurile de pe spate pe fata... Dar mai intai vreau sa probez daca e de la telescoape, am luat altele noi pe spate... la curbe cam fuge fundul masinii si inainte nu facea asa ceva...

La tobe m-am uitat sapt trecuta, cand am facut geometria, pareau a fi OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai ai vreunt telescop de spate mai bun, eu am unul praf si trebuie sa il inlocuiesc neaparat , daca vrei te pot ajuta sa le si inlocuiesti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
in intervalul de viteze 85-90 km/ora imi apar unele trepidatii puternice, atat la accelerare cat si la deccelare. Am echilibrat rotile, am facut geometria, verificat directia, tot asa face... Care ar putea fi problema?! Multumesc!

Problema poate fii de la anvelope sau de la jante. Jantele trebui indreptate sau roluite. Vibratia o simti la 80-90 km/h pt ca autoturismul intra in rezonanta . Sunt convins ca aceasta vibratie se va simti si pe la un 120-130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema poate fii de la anvelope sau de la jante. Jantele trebui indreptate sau roluite. Vibratia o simti la 80-90 km/h pt ca autoturismul intra in rezonanta . Sunt convins ca aceasta vibratie se va simti si pe la un 120-130 km/h.

poate ai dreptate... Dar am schimbat bucsele punte spate si telescoapele si nu se mai simte nimik. Cel putin, bucsa pe stanga era distrusa rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

seat leon, 2.0 TDI, motor BKD, transmisie DSG, trepidatii la accelerare usoara in intervalul 100-120 km/h, verdict PBV2, volant si ambreiaj, destul de costisitor !!!

Modificat de eurike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut..am si eu o probelma la un golf 3 1.9 tdi...deci cam pe la 1600 de rotatii pe minut apare un zgomot ciudat.. fie ca e in viteza sau la liber in mers e acelasi lucru si in orice treapta de viteza... nush cum sa va explic mai bine parca si trepideaza putin motorul dar exact la 1600 de rot/min

cineva mi-a spus ca e de la tampoanele d ela motor...sau de la evacuare.. nu stiu ce sa cred...daca stiti ceva postati va rog ...mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juve10 problema ta este de la unul dintre tampoanele motorului. Verifica cu atentie toate cele 3 tampoane atat la relanti cat si turat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cred si eu ... dar totusi cineva imi spunea ca poate fi de la evacuare... in fine.. cam cat crezi ca ar costa tamonul acela daca ar fi sa-l schimb?? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde care dintre ei sunt uzati. Din cate stiu cel de pe partea cutiei de viteze este mai scump fata de celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat ar putea fi acel tampon? .. si daca e greu de schimbat?....am uitat sa-ti spun ca atunci cand opresc motorul se zguduie si masina!!Ma gandesc si eu ca acolo este problema !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pentru o trepidatie la 100 km/ora ... care se simte doar in volan, masina nu trepideaza, si care dispare la 110 km/ora in sus .... e de la echilibrarea rotilor?

conteaza si cele pe spate la fel de mult ? :ceuameni:

mi-am echilibrat rotile pe fata la un service ... si la service-ul la care mi-am schimbat amortizoarele au spus ca si-au batut joc la echilibrari ... ca e prea mult plumb (~4 placute) pe jantele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante strambe ,cauciuc nasol ,sau ceva joc pe la articulatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus cauciucuri noi, de iarna, in service ultra-titrat, cu hotel de anvelope and stuff, la care a trebuit sa-mi fac programare pentru stoc si montaj.

Supriza: intre 100 si 110 la ora imi tremura volanul intr-o veselie, asa cum nu facea la nici o viteza inainte, cu bietele cauciucuri terminate ce le aveam...

Le echilibrasera prost (desi imi facturasera cu tupeu echilibrarile, inclusiv plumbii la bucata). Am mers la dealerul vw unde am cativa prieteni la service si au pus pe rand pe aparat cauciucurile - toate 4 aveau valori aberante la echilibrare.

Mi-au dat o foaie de constatare, cu tot cu factura de verificare jocuri, directie, etc.

Cu foaia m-am intors la grozavul centru de anvelope. Au catacdisit pana la urma sa imi reechilibreze rotile si acum lucrurile au revenit la normal.

Morala: putine service-uri de anvelope si vulcanizari isi fac treaba corect cand vine vorba de echilibrare. Gandeste-te bine cine si unde ti-a echilibrat ultima oara anvelopele.

Ia in calcul si faptul ca de la denivelari mai serioase, loviri cu rotile in borduri, guri de canale, franari pe linii de tramvai sau cale ferata s.a., poti sa iti dezechilibrezi rotile intr-o clipita, far-a prinde chiar de veste.

Cum inteleg ca ai facut ceva manevre cu cauciucurile existente (spate-fata, ceea ce am facut si eu in primavara si mi-a aparut un uruit ingrozitor... ce m-a tinut pana acum) - vezi poate vreunul din cauciucurile aduse pe fata are vreun defect ascuns.

Nu in ultimul rand: atentie la presiunea in pneuri. Fa-ti un program macar bilunar de verificare a presiunii si echilibrarii rotilor si, presupunand ca n-ai alte probleme pe directie sau articulatii, suspensii - o sa fii ok.

Modificat de CruiserGTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Trebuie sa reinvii un pic topicul asta . Imi vibreaza si mie masina la 87-90 pana pe la 95 la ora , mai sus nu prea se mai simte , mai jos mai deloc , vibreaza decat masina , in volan nu prea se mai simte , se misca si volanul un pic stanga dreapta rapid dar s-a rezolvat cu o echilibrare la toate rotile , dar de vibrat masina nu am scapat .. Voi cum a-ti rezolvat pana la urma ? Bucse sau telescoape ? Tampon motor, daca e un tampon cum le verific ? Trag de motor ..? Dati-mi un sfat va rog ! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca prezoanele de la roti sunt stranse. Eu am patit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!