Jump to content

Trepidatii La 85-90 Km/ora


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Parca daca are joc pe verticala este rulmentul, iar daca are pe orizontala este capatul de bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    6

  • giony82

    6

  • rycco4u

    5

  • bogdan.bz

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu ce sa mai cred un mecanic mi-zis ca jocul e de la rulment altu ca e de la bucsa si capat de bara.

Modificat de blade4014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum doua zile m-am intors de la mare pe A2 si surpriza, dupa depasirea vitezei de 130 km/h masina au inceput sa trepideze, bineinteles am fost nevoit sa reduc viteza la 100-120km/h maxim.

Azi am fost la vulcanizare ,si l-am rugat pe meserias sa-mi echilibreze rotile. La verificarea pe aparat acestea au

fost ok ,sfatul acestuia fiind sa indrept jantele deoarece se vad lovite si sunt ovalizate.A durat cel putin 1h si m-a costat 150 lei ambele roti pe fata cu tot cu demontat montat ,indreptat si echilibrat dar va spun sincer ca a meritat. Din niste vechituri de jante de aliaj originale le-a scos foarte bine zic eu. Am fost in probe pe A2 si masina ruleaza perfect si la peste 150m/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un set de jante pe 15 din aliaj care sunt putin strambe. indrumatima catre un service/ vulcanizare sa pot sa le indrept ca sa merg si eu omeneste . Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salutare sunt nou pe acest forum,am citit acest topic si m-am gandit sa postez aici

deci problema este asa am un golf 3 din 93 1.8 gt de 90 cai,la care i-am schimbat toata fata(bucse bascule,pivoti,capete de bara,tot ce se poate schimba),i-am pus cauciucuri noi,am facut geometria, iar acum dupa cc 2000 km am trepidatii puternice in volan la franare chiar trepideaza toata masina,daca am peste 120 nu se simte insa de la 120 km/h pana la 30 km/h se simte foarte rau trepideaza volanul stanga dreapta! Cand masina este rece dupa cateva intersectii unde folosesc frana apar trepidatiile,cu cat folosesc mai des frana, apar trepidatiile mai repede,de ex daca nu folosesc frana pot merge mult si bine,la primele franari nu trepideaza dar apoi incepe sa faca urat!(Am descoperit ca imi toceste si cauciucul pe exterior pe partea dreapta fata) dupa 2000 km(tinand cont ca am echilibrat rotile si facut geometria) Stie cineva care ar putea fi problema?

Modificat de MARYUSRDV619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti trepideaza doar pe franare, sunt discurile ovalizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inca iti toceste rotile,posibil intre timp sa mai fi stricat tu ceva pe sub ia.Iar faza cu franarea cum zice si colegul,schimba discurile pentru ca sunt ovalizare.Daca schimbi discurile obligat schimba si placutele,pentru ca daca ramai cu aceleasi placute iti strica discurile noi imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa chimb discurile si placutele doar ca nu stiu ce firma sa i-au,am auzit de la multi ca astea noi care nu sunt originale se ovalizeaza imediat...imi recomandati ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand discuri ATE,Brembo,Textar,Ferodo Premier. Eu merg pe ATE PowerDisc si placute la fel ATE.

 

TIPS:  Iar dupa ce le schimbi...e recomandat...daca faci drumuri lungi sa nu te duci imediat cu masina la spalatorie..pentru ca discurile sunt incinse...si cand da cu apa pe ele..imediat se ovalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

 Va salut!

Dati'mi va rog o parere pentru ca sunt disperat!

Totul a inceput acum ~2 luni cand am luat vreo gaura pe strazile patriei,probabil 2 pentru ca veti vedea mai departe de ce.Masina a inceput sa trepideze la viteze intre 80 si 100km/h.Am inceput cu cea mai ieftina varianta si anume ,echilibratul rotilor.Pe automatul de echilibrat,vizual meseriasul mi'a aratat ca o janta are buza din interior stramba.Din pacate el nu efectua acest tip de reparatii asa ca m'am dus cu 3 roti deja echilibrate si una stramba la indreptat.

Janta teoretic mi'a indreptat'o ,dar mie nu mi'a placut pentru ca nu era perfecta....Omul mi'a zis ca mai mult nu se poate si ca masina nu va simtii nimic,pe scurt nu va trepida deloc si va merge perfect.

Iesind cu ea la drum am constatat ca trepidatia s'a diminuat,dar tot nu mergea ca inainte.M'am dus inca odata la el si l'am rugat sa mai verifice odata janta si daca are timp si de celelalte 3.Foarte nervos mi'a verificat inca odata janta indreptata si a recunoscut ca nu e perfecta,dar nu are cum sa fie problema doar de la "atat".De celelalte 3 roti nu a avut timp.

Eu fiind foarte ocupat in acea perioada n'am mai fost sa verific celelalte roti abia pana saptamana trecuta cand le'a dat jos pe rand si le'a invartit pe aparatul acela.O janta era perfecta,una era ca cea indreptata,adica pulsa putin pe verticala,iar cealalta era ovalizata putin peste acel "putin" de care zice el ca nu ar fi problema.In fine....a indreptat'o,rezultatul fiind ca la cealalta janta.Deci in final am o janta perfecta si 3 care au o mica oscilatie de care m'am saturat sa aud ca nu afecteaza mersul autoturismului.Mai rau ma enerveaza ca este singurul care indrepta jante din orasul meu si toata lumea zice ca este meserias bun.

In concluzie,se poate indrepta perfect o janta sau nu?Si nu ma refer la cele strambe din butuc sau etc.In afara de cea cu buza putin indoita,vreau sa zic ca celelalte trebuiau invartite pe aparat ca sa vezi ca sunt ovalizate.Nu au fost trecute prin razboi si nu i'am cerut sa mi le faca rotunde din patrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare că sunt situaţii în care nu poate fi reparată perfect. Am şi eu una care imi provoacă trepidaţii la anumite viteze. Ultimul la care am fost (se spune că este foarte bun) mi-a spus imediat după ce le-a reparat pe toate că asta este cât de cât ok dar mai mult nu are ce să-i facă (mi-a spus că s-a întins materialul se pare cu contribuţia unui alt meseriaş la care am fost înainte). Îndoitura a fost ca şi la tine, buza îndoită. Dacă o ai bună pe roata de rezervă pune-o pe aceea în locul celei faultate. Cred că aşa o să fac şi eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am pus gumele de vara si mi-a disparut problema.Precizez ca aveam de iarna no name,iar de vara am pus Michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!