Jump to content

Cutia de viteze - Probleme


bogdancmb
 Share

Postare recomandată

M-ai cam indus în eroare cu pozele alea care sunt de la timonerie pe tije. AZD are pe cabluri

până în 99 aşa

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_02j/gearbox_mechanicsoperation_constructiondiff./servicing_gear_selector_mechanism_up_to_05.99/

După 99 aşa

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_02j/gearbox_mechanicsoperation_constructiondiff./servicing_gear_selector_mechanism_from_05.99/

Lera de care ziceam eu este pentru timoneriile pe tije.

Vezi că dacă navighezi prin link-urile pe care ţi le-am pus dai şi de ajustarea timoneriei, dacă ai prima variantă nu prea cred să o poţi face pt. că nu cred că găseşti lera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate AZD are cabluri cum spui tu insa la mine este ca in poza.

post-130029-0-47538800-1438148874_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic pentru că nu am AZD, am scris doar ce am văzut scris în manual.

În cazul ăsta caută acolo pe workshop manuals o transmisie cu timonerie ca a ta şi fă ajustarea corespunzătoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai că m-am prins, ce ţi-am arătat eu este pentru cutie EGR, iar tu ai ERT.

Uite aici cum se face reglajul la asta

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_02k/gearbox_mechanicsoperation_constructiondiff./repairing_selector_mechanism/adjusting_selector_mechanism/

Toată treaba este să găseşti lera aia, sau un service care să o aibă.

Dimensiunile de care-ţi ziceam mai sus sunt pentru o leră de golf 3, aşa că nu merge la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!Am gasit si un filmat cum este la AZD  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ursucristian36

Salut!Mă interesează ptr 1.9 sdi aqm codul,tipul cutiei de viteze ptr a-mi căuta una după cod și să nu iau țeapă. Mulțumesc! P.S Am schimbat 2 cutii până acum,asta care este pe mașină nu are raport,la 3000 rot\100 km oră

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motorul AQM la G4 din 2001 s-au montat 2 tipuri de cutii, ambele cu 5 viteze, DUS si HBN.

 

Vezi in portbagaj la roata de rezerva daca mai ai sticker-ul cu PR-urile de baza ale masinii.

As paria pe DUS.

post-21653-0-63567800-1438172675_thumb.j

AQM - gears.pdf

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am rezolvat cu problema mea adica nu intra in tr.1.Era o tija din plastic cod.1j0711596E care era consumata plus nu mai avea o-ringurile dedesubt cod 171711965.Acum intra foarte usor in tr.1 plus nu se mai misca asa mult schimbatorul stanga/dreapta cand este pe liber.

post-130029-0-16940700-1438356102_thumb.

post-130029-0-34189600-1438356112_thumb.

post-130029-0-67004600-1438356121_thumb.

post-130029-0-42119500-1438356135_thumb.

post-130029-0-18954500-1438356146_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si bine v-am gasit! Am si eu o problema , sunt in germania si am cumparat de curand un golf4 1.4 16v din 99'. Am intampinat o problema , cand bag a 5a si dau drumu la ambreiaj, o arunca inapoi pe liber , eu ma gandesc ca ar fi problema la sincron pentru ca imi merge bine cutia in toate treptele , iar ambreiaju perfect de bine . intrebarea mea este daca reusesc sa ajung cu ea acasa in bucuresti mergand numai cu treapta a4'a ?!

P.S se aude si ceva tablite pe la toba sub schimbator numai cand accelerez sau cand revine la relantiu. In mers 3000 rpm nu se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cutia de 1.4 16v an fabricatie 99 este foarte problematica si in primul rand trebuie sa ai grija cu niturile de la grup si cu problema ta este posibil sa ai probleme cu sincronul de a 5 si posibil furca.Este rezolvabila daca te intereseaza am eu sincron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata cat te.au dus piesele ?ai mai facut vreun reglaj ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ma intereseaza , de unde esti? Numai sa ajung in tara sa vad despre ce e vorba la cutie , in principiu m-ar interesa, si daca esti amabil sa imi spui si un pret pentru sincron? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata cat te.au dus piesele ?ai mai facut vreun reglaj ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai facut nici un reglaj.Piesele le cumperi dupa cod.Eu le-am luat de la reprezentanta.Eu nu locuiesc in tara dar nu costa mult.Am dat 10 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai agate in diferite trepte trebuie schimbay toate tijele care au joc si verificati suporti cutiei de viteze si daca au joc schimbati si abia facut un reglaj la timonerie.

Dupa toate astea va asigur ca va merge bine.

Si mai ales timoneria se greseaza ca sa mearga bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata am gasit problema de nu intra mereu in treapta 1.Am verificat toate articulatiile si am joc in bratul scurt de plastic pe care l.ai schimbat si u si un oring de care e rupt la rija aia scurta si rasucita ,restul par ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou. Am mai discutat aici despre cutia mea de viteze ca ar avea un joc sus/jos timoneria cam 2mm, este jocul .Dar dupa ce am suspendat-o 2 mm mai sus cu o sarma merge perfect.Intra si iese bine din viteze nu pare sa mai fie probleme .Priviti si poza :)

Intrebarea mea este cum as putea sa o fac sa stea asa fara sa o tin legata cu sarma ca nu imi place deloc , tot timpul ma gandesc la sarma aia .

post-146762-0-95677900-1438965348_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi tot ansamblu de acolo costa vreo 250 lei.Acolo se afla o bila pe care culiseaza toate treptele si datorita uzuri de aia face figuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , m-am uitat sub masina si sunt 2 garnituri lipsa in partea de jos  si 2 piese stau cam 2 mm mai jos , daca ridic de ele se observa un joc mic .Pot sa cumpar eu 2 garnituri si sa le montez singur ? Sau trebuie neaparat de mecanic facuta treaba .Imi place sa fac singur si decat sa dau banii la altii mai bine bag benzina :)Unde este 1 in imagine dintr-o parte in alta a punctelor rosii, acolo cred ca era o garnitura si la 2, observ un joc la fel ca la 1 dar, nu am cum sa ma uit acolo sa vad daca se vede ca lipseste ceva .

 

P.S. 

Da SSRAZAN am gasit bile de care zici dar nu vad sa aiba probleme sau eu stiu....

post-146762-0-37959600-1439216011_thumb.

Modificat de Florin Golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa inteleg tu ai joc la piesa din poza?Si poti sa o desfaci singur fara mecanic.Daca este te pot ajuta eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!