Jump to content

Montare stopuri cu LED-uri


Cristel
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Consumul mic al ledurilor este simtit de ECU ca si cum ar fi bec ars. Trebuie adaugata in paralel o rezistenta, ca sa ajunga la valoarea pe care o stie ECU (adica echivalentul consumului unui bec de 21W).

Vezi topicul asta:

Montare stopuri cu LED-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • danny_alk

    8

  • hremus

    7

  • Balan Radu

    6

  • Cristel

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

si rezistenta trebuie pusa pe ambele triple sau numai pe una,ce rezistenta trebuie...mersi pentru raspuns,din acel topic nu prea am inteles ceva concret,decat ce a spus ''am legat in paralel pe firele de la stop frana pe mufa de alimentare un bec de 21w si totul merge perfect'' danny dar nu cred ca este o rezolvare normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si rezistenta trebuie pusa pe ambele triple sau numai pe una,ce rezistenta trebuie...mersi pentru raspuns,din acel topic nu prea am inteles ceva concret,decat ce a spus ''am legat in paralel pe firele de la stop frana pe mufa de alimentare un bec de 21w si totul merge perfect'' danny dar nu cred ca este o rezolvare normala

Ete aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...23025&st=75

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@ popa aceasi prob am avut-o si eu. exact aceleasi lucurui descrise de tine. Monteaza pe + si pe - ce iti alimenteaza ledurile de frana un releu de tensiune si o sa vezi ca toata treaba merge ok :P Te costa cateva 10 000 de lei un releu. Pe mine m-a costat 200 000 releu si montaj la JAF dar asta doar daca ai drum prin bucuresti. Am uitat sa specific si deaceea editez postul.... montarea unei rezistente ceramice nu este tocmai indicata pentru ca rezistenta degaja caldura si terbuie sa fie intr-o zona aerisita. Cu rezistentaai sanse mai mari sa se prajeasca decat cu releul. Toate bune si ai grija sa nu incurci + cu - :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina aceste stopuri cu leduri:

12078267740_stopuri%20volkswagen%20golf%20IV.jpg

Sunt multumit de ele, arata misto pe masina mea neagra.

Le-am cumparat de pe ebay cu 150 de euro acu ceva vreme.

Insa am o problema la unul din stopuri, si anume, 2 leduri de sus stanga la stopul stang nu mai merg. Totul a inceput prin faptul ca aveau intensitate scazuta, iar cu timpul s-au stins complet.

Aveti idee ce poate sa fie? Se pricepe cineva la partea electrica si ma poate ajuta sa remediez aceasta problema? Contra cost desigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cele 2 led-uri s-au ars. Trebuie inlocuite. Led-uri gasesti la magazinele de electronice. Ai putea sa treci si pe la Zexstar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca nu folosesti "ceata" poti lua 2 leduri de acolo....le pui pe cele arse la ceata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt arse ledurile. Am facut teste ca sa vad daca s-au dus ledurile sau nu... adica am scos ledul care nu se aprinde si l-am pus in alt loc - si surpriza, merge. Deci nu e ars. Este vorba de altceva... fiecare led are cablul lui si fiecare cablu duce int-un fel de cutiuta. Dar pt ca nu ma pricep la partea electronica, nu m-am apucat sa deschid acea cutiuta sa vad ce e acolo.

As fi foarte recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva care se pricepe la partea asta electrica... sigur nu e ceva foarte complicat.

Uitati care leduri nu se mai aprind:

post-34883-1227459070_thumb.jpg

Modificat de Balan Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ai demontat stopul nu ai gasit asa ceva??

nu stiu carui gen de stop apartine bucata asta dar in afara de leduri mai sint si alte componente pe placa (rezistente, diode).

post-1792-1227462112_thumb.jpg

LE: acum am vazut ca e o alta constructie a stopului si mai mult ca sigur ai buba ori in fire ori in "cutia neagra"

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_redface: Vreau sa imi pun si eu stopuri cu leduri si as vrea sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu ele. Cele de la depo sunt bune si daca trebuie modificat ceva cu Vag com-ul ca sa mearga cum trebuie sau pur si simplu le montam si ar trebui sa functioneze.Am citit atatea si am ascultat o groaza de pareri din stanga si din dreapta de imi vine sa nu mai montez. Vreau sa le montez si sa mearga bine cum vad pe la altii in trefic(pe masina din semnatura). Daca cele de la depo nu sunt bune astept recomandari din partea voastra(ca pret sunt k fata de fk dar vreau sa stiu calitativ ce ma sfatuiti). Aceeasi intrebare o am si pentru faruri cu angel eyes tot de la depo. Multumesc mult pentru intelegere si sper sa gasesc o solutie din sfaturile voastre. :ceuameni:

astea ar fi stopurile pe care as vrea sa le montez

revin si cu farurile(au lupa pe faza scurta si proiector si angel eyes si sunt cromate)

post-32041-1227463954_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR - nu exista asa ceva la mine... la mine e acea "cutie neagra" cum ii zici tu si din ea ies fire multe si fiecare fir duce la fiecare led in parte.

@golf1.8gti - din cate inteleg vrei sa iti iei stopurile din poza pe care ai postat-o. Adica stopuri exact ca ale mele. In cazul acesta nu trebuie decat sa scoti stopurile pe care le ai acum si sa le montezi pe cele din poza. Scoti mufa din alea vechi si o bagi in astea noi. Asta e tot ce trebuie sa faci. Pe stopul din stanga pe partea soferului adica ai 3 piulitze de scos. Pe partea dreapta sunt 2 piulitze si al treilea punct de sustinere de pe laterala masinii este un fel de stutz metalic care intra intr-un cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: acum am vazut ca e o alta constructie a stopului si mai mult ca sigur ai buba ori in fire ori in "cutia neagra"

Cutia neagra e buna dar ledurile sunt legate ciudat, unele cate 2 altele cate 3 in serie in paralel cu altul. Are 2 leduri care functioneaza doar cand strangi de ele. Stopul e acum la mine in probe si reparare. Am inlocuit acele leduri cu 2 de la ceata. Ramane sa cumpar 2 leduri si sa i le inlocuiesc pe cele de la ceata. Si mai sunt si legaturile dintre fire care am gasit in 2 locuri slabite si le-am lipit cu fludor. Frumoase stopuri dar nu fiabile.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR - nu exista asa ceva la mine... la mine e acea "cutie neagra" cum ii zici tu si din ea ies fire multe si fiecare fir duce la fiecare led in parte.

@golf1.8gti - din cate inteleg vrei sa iti iei stopurile din poza pe care ai postat-o. Adica stopuri exact ca ale mele. In cazul acesta nu trebuie decat sa scoti stopurile pe care le ai acum si sa le montezi pe cele din poza. Scoti mufa din alea vechi si o bagi in astea noi. Asta e tot ce trebuie sa faci. Pe stopul din stanga pe partea soferului adica ai 3 piulitze de scos. Pe partea dreapta sunt 2 piulitze si al treilea punct de sustinere de pe laterala masinii este un fel de stutz metalic care intra intr-un cauciuc.

Ms mult de sfaturi dar eu voiam sa stiu care sunt mai bune si de aceea am intrebat daca cele pe care le produce depo sunt okay sau sunt chinezarii...de exemplu ce firma sunt ale tale si cat te-au costat, pentru ca eu am vazut la unii in trafic cu leduri intrerupte si alte chestii care mi-au displacut si mai stiu de altfel ca pe piata se gasesc si multe chinezarii care sunt doar de frumusete decat utile. O zi buna

De cand ai stopurile si daca ai avut probleme cu ele. Poate poti atasa si o poza cu ele montate pe masina sa imi fac o idee cum s-ar vedea. Inca o data ms mult ptsfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insa am o problema la unul din stopuri, si anume, 2 leduri de sus stanga la stopul stang nu mai merg. Totul a inceput prin faptul ca aveau intensitate scazuta, iar cu timpul s-au stins complet.

Gata, stopul este reparat, asa ca poti trece sa-l iei. A trecut toate testele la care l-am supus, socuri ,tras de fire etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golf1.8gti - Sincer, nu stiu cum sunt stopurile fabricate.. sau mai bine zis comercializate de Depo. Nu cred ca sunt mult diferite de altele de pe piata. Habar nu am ce firma sunt ale mele, sunt chinezesti (sunt etichete diferite in stop cu semne multe chinezesti si nu sunt tocmai lucrate genial de bine ). Ce ai vazut tu in trafic am vazut si eu, adica multi cu stopuri ca ale mele care aveau probleme, ba nu le mergea o parte din stop, ba nu se aprindeau leduri cand franau etc. Si sincer acum, sunt doar de frumusete, ca utile cu adevarat sunt tot numai alea originale de la mama lor... Eu am aceste stopuri de mai mult de un an. Au mers bine, fara probleme, cam jumatate de an sau asa, iar apoi nu mi s-au mai aprins 2 leduri (daca citesti mai sus o sa vezi mai exact povestea ). Am mers cu ele asa pana in prezent cand am apelat la "al bundy" care a fost super super amabil sa ma ajute si sa arunce o privire in ele si sunt cel mai fericit ca a reusit sa mi le repare.

Iti pun poze cu ele montate cand o sa le recuperez de la al bundy, adica vineri. Momentan am stopurile originale pe masina.

@al bundy - esti un geniu, iti multumesc mult ca m-ai ajutat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pt sfaturi si o sa ma uit si eu mai atent cand o sa imi cumpar. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, ca tot am promis ca pun poze cu stopurile, m-am gandit sa fac si un mic tutorial de instalare, desi e banal :)

1. Asa arata stopurile originale:

25971249zj2.th.jpg

2. In portbagaj se incepe procesul prima data prin desurubarea celor 2 torxuri

60013344cz8.th.jpg

3. Asa arata fara acel L metalic destinat fixarii cutiei de primajutor si a stingatorului

78412837ad9.th.jpg

4. Acel capitonaj se scoate foarte simplu, dar sa nu uiti inainte sa scoti presul care vine peste roata de rezerva ca sa iti fie mai simplu

79618136go2.th.jpg

5. Cam asa arata stopurile originale si cercurile rosii marcheaza cele 3 puncte in care este fixat stopul - ai nevoie de cheie tubulara de 8

72105560qt1.th.jpg

6. Fara stop montat ca sa poti vedea cele 3 gauri unde se monteaza acesta.

13629661dy6.th.jpg

7. Asa arata stopul cu leduri, chinezesc si deloc organizat - vraijte mai exact :)

12987663vc0.th.jpg

8. Stopul cu leduri montat pe masina

53957308gb9.th.jpg

9. Stopul montat pe masina ca sa poti compara putin cu cel original - nu vine perfect si nu intra asa usor ca cel original, dar cu putina forta reusesti sa il montezi

31484303jq6.th.jpg

10. Cu ledurile aprinse:

10br6.th.jpg

11. Leduri, semnalizator si marsharier aprinse

11jn0.th.jpg

12. Cele 2 piulite care tin stopul de pe dreapta (al 3-lea punct de sustinere nu este fixat cu piulita - o sa vezi in urmatoarele poze cum e prins)

12cu3.th.jpg

13. Cele 3 gauri in care se fixeaza stopul, in gaura 3 se afla un cauciuc in care intra un fel de stutz metalic pe care il poti vedea in poza urmatoare

13jc3.th.jpg

14. Stopul drept cu cele 3 puncte de fixare. (dupa cum poti observa al treilea cerculet rosu nu are infiletare, ci e vorba de un stutz metalic care se fixeaza in cauciucul mentionat la punctul 13.)

14qu9.th.jpg

15. Stopul drept cu leduri aprinse.

15kf4.th.jpg

16. Lucrarea definitivata cu vedere per ansamblu - leduri aprinse

16eh5.th.jpg

Modificat de Balan Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pentru aceste informatii si sper sa fie de ajutor si altora nu numai mie. Se vede bine cu acele stopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce concluzie ai ajuns pana la urma? Te-ai uitat si dupa alte stopuri cu leduri? Stii modelele?

post-34883-1228157072_thumb.jpg

post-34883-1228157080_thumb.jpg

post-34883-1228157087_thumb.jpg

post-34883-1228157093_thumb.jpg

post-34883-1228157098_thumb.jpg

post-34883-1228157103_thumb.jpg

post-34883-1228157107_thumb.jpg

post-34883-1228157197_thumb.jpg

Modificat de Balan Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

care stie cum pot monta leduri si la masina mea ca in aceasta poza

post-34423-1229455606_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jahman, ai Avertisment Verbal pentru postare off-topic a unei probleme tehnice. Dupa cum spune si DragosR, ar fi foarte bine sa citesti Regulamentul si sa-l respecti. Data viitoare vei primi warning

Posturile off-topic au fost sterse

DomaniG, nu inteleg prea bine din poza aia, unde sunt LED-urile...este o oglinda si e fotografiat interiorul masinii prin ea? Ai un site, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

mi-am achizitionat si eu o pereche de stopuri pe leduri pt Borica mea...

mi-am achizitionat si eu o pereche de stopuri pe leduri pt Borica mea...

post-84679-0-97364900-1298298169_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune niste poze reale si montate pe masina plus ceva filmulet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand o sa postez poze cu noua improvizatie personala. In mare am dat tripla jos. Am dezlipit geamu de plasic, am cumparat placa de cupru de test, leduri si rezistente si m-am apucat de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam sa vede ce ti- iesit. Vezi ca mai e un topic ce studiaza exact acelasi subiect: Montare stopuri cu LED-uri . Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!