Jump to content

Dopuri caroserie


ioco
 Share

Postare recomandată

stie cineva de unde pot face rost de niste dopuri de caroserie?

zilele trecute, cand am fost la service, am observat ca-mi lipsea un dop(o garnitura de cauciuc rotunda pusa sub caroserie, mai pe margine, cam pe linia zonelor de sustinere unde se pune cricul)

eu am observat ca sunt vreo 6 garnituri pe fiecare parte, de diferite dimensiuni si ma ingrijoreaza lipsa uneia dintre ele ca nu cumva in timp condensul sa intre prin caroserie si sa o corodeze din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dealerul va gasi in mod sigur o solutie de a-ti procura respectivul " dop " . In nici un caz nu va intra condesul prin caroserie prin spatiul creat de lipsa acelui "dop" , mai probabil este sa intre apa acolo cand mergi pe ploiae sau la spalare la spalatoriile care au duze pt spalarea podelei . Cred ca singura problema ar fi ca apa odata intrata pe acolo sa ajunga undeva in habitaclu , trebuie vazut daca respectivul cheson comunica cu interiorul .Este si o parte buna insa , apa din zona respectiva ( daca a ajuns acolo din alta parte ) se va scurge si elimina mult mai usor fara dop . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am avut-o si eu si am tot umblat dar nu se gasesc!

Te invat eu cum sa faci si e chiar mai bine!

Este in comert (nu stiu exact unde,eu am luat de la materiale de constructii),un fel de banda neagra,lata de cca 10cm si destul de groasa cu care se izoleaza tevile in constructii mai nou!

are adeziv pe o parte si are o componenta buretoasa sa zic asa sau mai degraba cauciucata.

iti cumperi de aia o tai in ce forme vrei apoi dai jos folia de pe o parte si o lipeste (e de tip abtibild)

iti garantez eu ca nici nu pica,ca se lipeste pe orice suprafata inclusiv mizerie,si ca nici nu mai intra apa pe-acolo!

eu de ex mi-am pus in spae sub roata de rezerva este o gaura pt scurgere si pe mine ma enerva ca tot intra praf pe acolo si am pus banda de asta si am mai pus sub capota deasupra la un telescop ca imi lipsea capacelul . Oricum aceasta banda e chiar mai buna decat capacelele originale,se muleaza bine,nu se dezlipeste decat extrem de greu...dupa ce s-a intarit,i impermeanila,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in comert (nu stiu exact unde,eu am luat de la materiale de constructii),un fel de banda neagra,lata de cca 10cm si destul de groasa cu care se izoleaza tevile in constructii mai nou!

are adeziv pe o parte si are o componenta buretoasa sa zic asa sau mai degraba cauciucata.

este celebra "Duct tape" din filmele americane cu care se leaga la gura si la maini prizonierii, numai ca la ei e arginite :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc de sfaturi, o sa incer si eu cu banda daia de care spuneti voi

daca nu sunt multumit o sa caut o bucata de cauciuc si o sa-mi confectionez singur un dop identic cu cel pe care-l mai am pe celalta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se pierd dopurile respective ? In timpul mersului ?

Ioco, poti sa arati printr-o poza la ce te referi ? Sunt pe sub masina dopurile respective ?

Modificat de Drarkelf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se pierd dopurile respective ? In timpul mersului ?

Ioco, poti sa arati printr-o poza la ce te referi ? Sunt pe sub masina dopurile respective ?

uita-te pe sub masina, incepi din locul unde se pune cricul (fata sau spate) apoi meri in linie dreapta dealundul masinii si o sa vezi niste garnituri de cauciuc negre de diferite marimi, eu am pierdut-o pe ultima de la spate dreapta

nu stiu cum se poate pierde, posibilele cauze ar putea fi: gropile, meseriasii de la service-uri(nu sunt atenti cand folosesc elevatoarele) si nu in ultimul rand posesorii de acelas model de masina care au mai pierdut si ei si nu au de unde sa faca rost de ele

in legatura cu pozele s-ar putea sa mai dureze cateva zile, cand fac rost o sa le pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precizez ca banda respectiva nu e ca si cea argintie din filme ci e mult mai groasa si repet,are un aspect cauciucat.

cea din filme e mai degraba un scoci,....astalalta are cativa milimetri grosime si e ca un cauciuc nu e nicidecum scoci!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cunosc, se cheama "duct tape" adica "banda de tevi", e aia ce zici tu, groasa, nu gen "scotch", se gaseste la magazine gen praktiker, bricostore, metro, etc, cea mai buna e cea de la 3M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit solutia cea mai buna: am cumparat un dop de damigeana din cauciuc(e destul de mare) si m-am apucat sa-mi confectionez

singur dopul de caroserie, cam migaloasa treaba, tre. sa fi atent, dar o scot eu la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dopurile de cauciuc improvizate ,daca nu au un sant (o buza)de agatare cum au cele originale o sa pice in momentul cand se umezesc sau vara/iarna cand temperatura modifica dimensiunile materialelor ..asta 100%...lucru testat!

eu tot as alege banda aia care se lipeste ceva extrardinar si dupa ce se intareste nu o mai iei jos!

plus ca o poti forma cum vrei!

nu e o reclama/antireclama..e doar un sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salutare fratilor !!! azi am intampinat problema : cand am intrat in masina am descoperit ca pe plafon langa usa imi intra apa in masina , pe unde sa intre apa? cine a mai patit sau cine cunoaste ? Ajutati-ma va rog ca vine iarna si am puso . mssssssssssssssssss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pe plafon in primul rand verifica gaurile alea unde se prinde portbagajul exterior.In dreptul usii unde ploua, in exteriorul masinii pe dunga aia neagra de plastic vezi ca ai niste dopuri subtiri, dreptunghiulare, desfaci dopul cureti bine pe acolo, degresezi si bagi silicon. Ar mai fi o posibilitate sa-ti intre pe la antena, dar nu prea am auzit cazuri. Am avut si eu multa bataie de cap cu apa in masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un service si mi-a zis ca trebuie desfacut plafoul si crede ca trebuie ceva garnituri acolo la dreptunghiurile alea. Eu m-am gandit sa desfac dunga aia sa curat bine pe sub ea si sa bag silicon sa numai sa se scurga apa in interior . Are altcineva alta idee? help pls!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!