Jump to content

Oglinda retrovizoare interioara


mircea1380
 Share

Postare recomandată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, tu ai citit ce ti-am scris ? ai rezolvat deja cu cablajul ?

 

releul - este cel de stergatoare..... la tine e 377

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin acum am venit de la masina si am descoperit o problema ...am cautat cum ai zis tu in capitonaj si am descoperit ca senzorul din oglinda  este taiat si pus de ochii lumii acolo  

http://imageshack.us/a/img28/4947/cygy.jpg

http://imageshack.us/a/img543/6255/y065.jpg

 

 iar asta ce este se afla in partea de jos a parbrizului in dreptul la sofer ?

http://imageshack.us/a/img812/7996/gdqp.jpg

http://imageshack.us/a/img39/6485/w4sq.jpg

http://imageshack.us/a/img20/9788/fom6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este parbrizul, nu are niciun senzor acolo, sau altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de exemplu eu cum procedez daca vreau sa leg senzorii de ploaie senzorii de lumina ...? trebuie sa cumpar maneta de la stergator si cu blocu cu lumini ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de exemplu eu cum procedez daca vreau sa leg senzorii de ploaie senzorii de lumina ...? trebuie sa cumpar maneta de la stergator si cu blocu cu lumini ? 

 

senzorul de la Passat b5 si B5.5 - este numai de ploaie. Ca el este, ca structura un senzor de lumina, asta este alta discutie.

 

daca vrei sa iti montezi senzor de ploaie - nu trebuie decat parbriz, senzor si conexiunea lui, pana in releul de stergatoare. Daca vrei si oglinda electrocromata sa o conectezi, atunci mai ai de legat un plus si lumina de marsarier.

 

daca vrei lumini pe Auto - atunci ai cateva solutii after-market si home-made. OEM - nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie sa imi schimb si parbrizul cu unu cu senzori de ploaie ... cum fac sa imi dau seama daca parbrizul meu are  senzori sau nu are ?  

 

si care ar fi solutiile home-made si after-market ... cam cat ma ajunge sa le fac ? 

 

daca  vin la tine la bucuresti ... cat ma costa sa imi legi senzorii de ploaie si senzorii de lumina ?

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cum fac sa imi dau seama daca parbrizul meu are  senzori sau nu are ?

Sa aiba pastila aia:

 

PIC_0688.jpg

Solutii home made nu exista. Doar originale.

 

Discutii despre preturi discutati pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

daca vrei lumini pe Auto - atunci ai cateva solutii after-market si home-made. OEM - nu exista.

 

 

e dimineata.... la tati i greu..... eu am scris ca lumini pe auto, pentru Passat B5 si B5.5 nu exista de fabrica - si solutii sunt AM sau home made... am scris asta, deoarece am vazut ca s-au amestecat ideile in postul de mai sus... senzor lumini, etc...

 

pentru senzor ploaie - e valabil ce am scris mai sus, de vreo doua ori....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde fac rost de cablaj ... am sunat la mai multi si nu vor sa il vanda ..''cablajul se vinde cu tot cu oglinda, daca iti dau tie cablajul cine mai imi ia oglinda'' ... putin ajutor aici :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta sa comfectionez cablajul , sa imi dea o schema ceva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw passat 2004 1.9 131cp 6 trepte  uite si seria de sasiu  WVWZZZ3BZ4P008448 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am rezolvat constructia cablajului si restul , dar am o nelamurire .. Unde leg cele doua  firele la lampa marsarierului ?

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca vrei sa mearga doar cand mergi cu spatele. La lampa marsarierului se leaga doar dispozitivele care vrei sa se activeze cand bagi in marsarier. Daca respectivul cablaj e pentru oglinda electrocroma sau senzorul de ploaie il conectezi la 12v - dupa cheie. Te referi probabil la alimentare sau ceva..

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai in spate la triple ... siguranta pt marsarier exista? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il legi de firul ce trece prin prag, pa langa picioarele soferului, la baza stalpului/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca vrei sa mearga doar cand mergi cu spatele. La lampa marsarierului se leaga doar dispozitivele care vrei sa se activeze cand bagi in marsarier. Daca respectivul cablaj e pentru oglinda electrocroma sau senzorul de ploaie il conectezi la 12v - dupa cheie. Te referi probabil la alimentare sau ceva..

 

se leaga la sonda de marsarier, ca sa nu se inchida la culoare, cand mergi cu spatele.... nu ca sa mearga doar cand merge cu spatele

 

pai tocmai in spate la triple ... siguranta pt marsarier exista? ?

 

In cutia ECU, la mufa t15y - mufa verde - pin 11 - fir albastru/rosu.... sau in pillar A - la picioare sofer, in stanga, mufa T6c - mufa albastra- pin 6 - fir albastru/rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit partial.. senzorii de ploaie nu am putut sa ii leg deoarece  nu am la ce sa ii leg , ii lipsesc releului pinii respectivi ... trebuie cumva schimbat releul ?   Multumiri lui Florin pt raspuns a fost de ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cu 377 - trebuie sa bagi pinii in soclu.

 

cu mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa schema  eu duc cele doua firel in pinii aia dar nu intra niciun contact din releu ... 

rain.pdf

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
eddy_eduard63

As vrea si eu sa pun   oglinda interioara  heliomata  passat 3b(1999) dar nu stiu daca se poate pentru ca masina nu a avut din fabrica ,imi poate spune cineva daca este posibil si daca da la ce pret este una sau daca are cineva una. 


am inteles ca se poate ,imi spune cineva cat costa una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!