Jump to content

Bandouri laterale - discutii cu si despre ele


Eto
 Share

Postare recomandată

da bandourile jos, le cureti calumea de banda care ramane si de lipici, degresezi si le lipesti inapoi tot cu banda dublu-adeziva daca zici ca vrei sa le mai dai jos. incearca banda adeziva de la 3M ca e foarte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    9

  • marius1982.11

    6

  • rudolf.s

    4

  • Marian

    3

In legatura cu bandourile d p masina, parerea mea personale e ca sunt foarte utile, fie ca sunt ele laterale, posterioare sau anterioare. Mai mult, sunt si mai utile cele nevopsite pentru ca nu se observa eventualele zgarieturi ca cele d p cele vopsite. Spun asta din proprie experienta, pt k am le-am ,,sters" de cateva ori, din neatentie, graba sau din cauza drumurilor de la noi care devin din ce in ce mai aglomerate.

Concluzie: pastrati-va bandourile pe masina pt. a evita eventualele revopsiri sau retusari(chiar daca aspectul masinii are de suferit)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut un golf fara bandouri pe usi... as vrea sa le dezlipesc si eu dar daca as face asta ar fi necesara vopsirea usilor? se dezlipeste cu tot cu vopsea? are careva idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se dezlipesc cu tot cu vopsea, sunt lipite cu banda dublu-adeziva, dar o sa arate foarte urat fara bandouri plus ca pe la usi mai au si cate o gaurica de ghidaj, cred, si ramane si aia.

Si o sa arate monstruos cu gaurele si fara bandouri ... dar, fiecare este stapan pe masina lui si face ce vrea.

P.S. : De ce nu le vopsesti in culoarea caroseriei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sunt vopsite si manerele si bandourile in culoarea masinii.. dar am vazut un golf 4 auriu fara bandouri, el nu avea gaurelele de cae spui... dupa parerea mea masina arata mai bine fara bandouri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mai mult ca sigur erau umplute golurile cu filler si revopsita toata usa.

JVC, intradevar sunt utile din puntul de vedere ca in caz de julire se pot vopsi doar acelea, nu intreaga bara, but hey, negre arata urat, mai ales daca e mare contrastul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti dreptate in legatura cu protectia pe care o ofera bandourile. In legatura cu eliminarea bandourilor mai puteti face un lucru daca vreti sa schimbati ceva la aspect deci nu cred ca va fi prea evident. Treaba asta trebuie facuta la niste baieti care stiu. Dati jos bandourile umpleti gaurile iar apoi nivelati cu chit ... apoi revopsit. Acuma fiecare alege ce vrea sa faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat costa un bandou vopsibil spate pt un Golf Variant MK4?

M-ar interesa de asemenea bandourile vopsibile pt fata si laterale.

Astept un raspuns de la oamenii care si-au rezolvat problema aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa dau bandourile de pe spate jos si sa umplu cu chit sau ceva si sa vopsesc toata bara .Se poate>? sau sunt prinse in asa fel incat sa nu se poata,adica au vreo legatura cu bara,o fixeaza cumva"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

urmeaza sa vopsesc spoilerele fata si spate, pentru a remedia cateva zgarieturi, si ma intreb daca le pot vopsi in totalitate in culoarea masinii (la fel ca la Golf V Youg).

Mentionez ca, din fabrica, ambele au partile inferioare nevopsite - acestea sunt din material plastic, de culoare neagra. Segmentele de care vorbesc au o granulatie fina, motiv pentru care nu stiu daca vopsirea se poate face.

A mai incercat cineva acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ...ca sa nu mai deschid alt topic as vrea niste sfaturi in legatura cu bandourile laterale ...as vrea sa le dau jos (clean ) si vreau sa imi spuneti cum sa procedez la umplerea gaurilor ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fibra de sticla, kit, vopsea si lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fibra data pe exteriorul usii ??

cineva mi`a zis k sa dau fetele de usi jos panoul care tine macaraua si sa astup gaurile prin interior si kit pe afara ....dar am citit alt topic aseara si e cam dificit sa dau panourile alea jos...

.....cum ar fi mai siplu si mai rapid ...si de durata .. ??????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii vreun tinichigiu cat de cat artist, ar trebui sa te rezolve. Dupa ce scoti capsele de plastic din gauri, ar trebui indoita usor tabla in jurul lor si umplut cu chit, apoi slefuit la nivel, vopsit si lacuit. Astfel, chitul se va subtia treptat si nu vei avea probleme. Daca nu indoi, o sa crape mai usor la marginea gaurilor. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..bine punctat cu indoitura ..asta in cazul in care folosesti doar kit .....urmeaza sa le scot si eu

DIY - Shaving the Door MKIV

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca nu imi place deloc ideea asta de a da jos si a tzigani pe acolo asa, o recomandare: sa nu dati jos cu flexul atata amar de vopsea degeaba(zic eu) ci strict acolo in canalul care ramane liber, in rest doar slefuiti jos stratul de lac.

Tabla e tratata chimic anticoroziv si facand tzigania aia ca in link, o sa rugineasca in 2-3 ani ca o dacie din anii '80.Parerea mea ca mai mult strici la masina decat sa-i faci bine mai ales daca n-ai zgarieturi mari pe ea nu merita, pt o revoprire niciodata nu va iesi ca cea de fabrica, trust me, oricat de priceput ar fi vopsitorul. Asta e valabil doar pt cei pretentiosi.

Eu am fost de 2 ori la vopsit cu bara spate, prima data a iesit cu celulita, a doua oara, dupa vreo 3 ani :), a iesit ok, nu excelent ca de fabrica, cu mici imperfectiuni oricum, incomparabil cu prima vopsire. Poate gasiti voi un vopsitor cu scule profi cu conditii de dai pe spate, dar cred ca si costa ceva.

De atunci recunosc dintr-o clipitura masinile revopsite in piata de masini. Daca vrei sa o vinzi, pierzi multi clienti seriosi care nu accepta tziganii, ganditi-va si la asta cand faceti miscarea.

LE: vreau sa accentuez ca eu oricum am cumparat-o cu o julitura pe bandou si cateva mici pe bara, deci oricum arata mai bine.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mi-a trecut si mie prin cap ideea sa fac o operatiune de genul. Si anume sa vopsesc bandourile fata si cele laterale, manerele de la usi plus fusta si pragul fata(partile negre din bara fata si spate). Mi-au cerut 800 de Ron si au zis ca desi vor face tot posibilul ei nu imi garanteaza ca va rezista foarte mult.

800 Ron si fara garantie mi s-a parut de neacceptat drept pentru care ma voi mai interesa. Daca tot e sa se decojeasca dupa 2-3 ani nu as da mai mult de 4-500 de Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Daca le da cu smirghel sa vine jos textura aia de pe ele si cu primer pt plastic inainte de vopsire nu are de ce sa se decojeasca, parerea mea. Acuma depinde si de calitatea materialelor folosite.

De banii aia iti cumperi unele SH vopsite, si le revopsesti si salut. mai mult de 150-200ron nu are cum sa-ti ceara pe manopera de genu'. Pe bandouri iara cat poate sa-ti ceara la schrot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum de cate ori am sunat pe la schroturi din Cluj pt diferite necesitati aveau preturi la 90% din pretul de magazin. Deci....

Dar ma interesez. Desi e greu de crezut ca le gasesc toate 6 in stare perfecta.

Modificat de BDG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit la dezmembrari foarte multe bari cu bandouri vopsite. Maine ma duc sa imi iau bandouri. De pe bari sper sa le dau jos relativ usor, dar pe usi, bandourile nu se deformeaza cand le dai jos? Are cineva poze procesul de demontare? Nu vreau sa deformez bandourile si apoi sa nu le mai pot lipi. De unde gasim banda 3M?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe bari e mai usor asa cum bine ai intuit. O surubelnita bagata la un capat si incepi usor sa departezi, primele clipsuri ies mai greu. Pentru cele de pe usi, un spaclu de zugrav e de ajuns. Nu se deformeaza bandourile, sunt dintr-un plastic destul de maleabil. Incepi de la un capat, de preferat capatul dinspre maner, dupa ce-ai dezlipit o bucata de care poti sa prinzi cu mana tragi cu o mana si cu cealalta dezlipesti cu spaclul. Au si cateva clipsuri pentru pozitionare mai mult, pe fiecare usa, mi se pare ca sunt 4 pe usile din fata si 3 pe usile din spate daca bine mai tin minte. Grija sa nu le tai si pe-alea. Nu ai nevoie de banda 3M, mai degraba as cauta o banda dublu adeziva foarte subtire.

Ca o opinie personala. Dai banii degeaba pe bandouri vopsite gata de la dezmembrari. La golful alb le-am vopsit pe toate si au iesit ca de fabrica. Daca vopsitorul este meserias, vor iesi foarte bine, daca nu, chiar vopsite gata daca i le duci si nu le matuieste bine............se va scoroji vopseaua. Cel care mi le-a vopsit atunci mi-a spus ca sunt sanse mult mai mari ca vopseaua sa se scorojeasca de pe bandouri care au mai fost vopsite decat daca le-ar vopsi pe ale mele si-a avut dreptate. N-a folosit hartie abraziva ca sa le netezeasca ci doar fuller. Nici eu n-am crezut pana nu le-am vazut gata. Le-am avut vopsite cam 2 ani inainte sa vand masina si aratau perfect.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la dezmembrare si le-am luat. Nu am dat bani pe ele. Dau la schimb bandoul meu de pe bara spate, iar alea de usi au fost cadou. Bandoul de pe bara se trage putin de la margine dupa care vine relativ usor. Cele de usi, la fel. Trebuie doar sa le mai vopsesc si sa le montez. Sau sa le montez si apoi sa le vopsesc? :)

Am si manere vopsite din fabrica. Doar sa le vopsesc in nuanta masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rudolf, nu vreau sa te jignesc, departe de mine acest gand, dar te-ai consultat cu un vopsitor adevarat inainte de-a face miscarea asta ?

Asa arata bandouri si manere care original au fost negre. La data la care am facut pozele erau deja vopsite de 1 an si ceva. Mai mare chinuiala cu matuitu' si sincer sanse mai mari de a se scoroji vopseaua. Poate te taxeaza si mai mult nenea vopsitoru'

post-10294-1282653511_thumb.jpg

post-10294-1282653518_thumb.jpg

post-10294-1282653523_thumb.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa imi vopsesc bandourile, dar multi din vopsitori mi-au spus ca este mult de munca si nu doresc sa se complice ei, si eu doresc sa vad daca nu gasesc in dezmembrari niste banoduri vopsite deoarece am auzit ca se curata foarte greu banda adeziva cu care sunt prinse.Dar cu siguranta multi asa zisi vopsitori nu doresc sa faca munca multa, cand pot asa de usor sa le vopseasca doar.

Dl. Inginer la tine se tineau foarte bine inca :)) , se vede ca s-a facut o munca buna acolo !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi vopsitor mi le va vopsi si la albastrica care o am acum. Luni dimineata duc manerele la vopsit si apoi bandourile. 150 de lei ma costa operatiunea dar fara montat/demontat cu care ma voi descurca eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!