Jump to content

Instrument Cluster Benzina-diesel


ili2k2
 Share

Postare recomandată

salutare.

Am urmatoarea intrebare: Se poate monta pe un benzinar (masina din semnatura), un ic de diesel cu bc.

Daca singurul impediment ar fi marcajul de la turometru, as gasi sigur o cale sa il inlocuiesc de la cel vechi.

Ce ale IC se potrivesc pe b5? de golf/bora benzina/diesel.

Am posibilitatea de a cumpara un ic de golf benzinar si un ic de passat diesel.

sau cine imi poate aduce un ic pentru masina din semnatura, caci dupa cautarile efectuate nu am gasit nimik.

ps: al meu ic merge ok, doar ca cele 2 display-uri nu mai afiseaza ok si nici nu am bc.

multam si astept sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa schimbi IC cu unu de la diesel, da e cam nasol pentru ca IC respectiv e codat pentru motor diesel care are maxim 5500 turatii, iar benzinarul merge pana la 7000rpm, deci daca turezi mai mult de 5500rpm o sa iasa de pe scala, ceea ce poate duce (banuiala) la arderea motorasului. Stiu un caz concret in care cineva si-a pus pe diesel IC cu computer de bord de la un benzinar si ii arata turatiile cum trebuie pe scala de la benzinar.

Din cauza formei nu stiu ce alte IC s-ar mai potrivi, poate (banuiala) daca schimbi carcasa de la un IC de golf/bora cu carcasa ta ar merge, dar....cine stie.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut!

Sunt nou pe forum si am o mica, mare problema sa zic asa. De curand am schimbat si eu pozitia volanului la passat-ul meu b5.5 din 2002 1.8t, din partea dreapta in partea stanga. Toate bune si frumoase cu o singura exceptie care ar fi indicatorul de viteza ( vitezometrul) , adica ce am facut: diagrama( folia pe care sunt scrisi km, mile ) am luat una de Europa si am montat-o pe ceasurile mele de bord inlocuind-o pe cea in mile. Problema este ca cea de Europa in km are 100km/h in jumatatea cadranului iar cea de Anglia in mile are 130km/h in jumatatea lui.

Ce solutie am ? Stima

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , se poate modifica afisajul din Mile in KM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Prin rescrierea EEPROM-ului din cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , se poate modifica afisajul din Mile in KM ?

Da...de fapt prin Recodare, cu VagCom-ul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poti sa-mi spui cat te-a costat sa schimbi volanul de pe drapta pe stanga , cat te-a costat si unde ai facut operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Vreau sa montez un IC de diesel la un Passat B5 pe benzina. Stie cineva cum se poate rezolva problema cu turometrul? Sau poate se stie adresa care trebuie modificata in dump pt. ca turometrul de diesel sa mearga pana la 7000 ture?

Modificat de MihaiXp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, in general se schimba dump-ul si se pune de benzina. In schimb e foarte important ce serie are cluster-ul sa stim ce iti trebuie. Dupa aia, trebuie sa faci adaptarea cu ECU si sa scrii cip-urile la chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluster initial benzina 3b0920827 vdo v08

Cluster motorina 3b0920847e vdo v08

Ciudat ca immo din IC benzinar nu poate fi citit nici cu Vag K+CAN Commander nici cu VagTacho. In final am reusit sa citesc codul IMMO pe Engine cu Vag K+CAN Commander (pt. benzinar). Am adaptat ECU Diesel, dar nu am putut adapta cheile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista..... se citeste fara probleme.

Scrie dump de benzina pe clusterul de diesel, si dupa aia fa-i adaptarea. Daca nu a intrat ECU in protectie, trebuie sa mearga fara probleme.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul (aici ma refer la dump) de benzina nu poate fi citit nici cu VagTacho si nici cu Vag K+CAN commander. Deci atat timp cat nu il pot citi, nu il pot salva si nici nu-l pot scrie pe IC Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi poate scrie dumpul de la cel benzinar, chiar daca nu are CB si cel care il monteaza are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa serii, ambele clustere au BC. Unul are minidot, altul maxidot. Nu rezolva nimic, scriind unul peste altul, ca nu va functiona in parametri....ci sa scrie un dump de benzina peste ala de diesel.

Nu am stat sa caut acum, dar incearca-l pe cel care l-am pus mai jos (sa-i stergi extensia .txt, ca sa il vada ca .BIN). Daca nu iti merge, ma suni si iti mai caut.

Faptul ca nu se mai poate citii cel pe benzina....inseamna ca e cam terminat.....

Oricum, floare la ureche sa gasesti soft-ul potrivit si sa-l imperechezi.

3B0920845A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V13.BIN.txt

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest fisier este IMMO 2 si nu se potriveste pe masini IMMO 3, asa ca nu cred ca e nevoie sa incerc. Trebuie sa gasesc un benzinar Maxidot IMMO 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dump-ul pus de catre Florin este pentru immo3, la passat 3B0 920 845 este immo3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest fisier este IMMO 2 si nu se potriveste pe masini IMMO 3, asa ca nu cred ca e nevoie sa incerc. Trebuie sa gasesc un benzinar Maxidot IMMO 3.

Tare..... L-ai deschis cumva, de ai tras concluzia ca e immo2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Stiam ca din codul VAG ultimele trei cifre ne indica pe rând :

- km sau mile pe ora (8 sau 9)

- tipul afişajului fără computer de bord (0), cu computer mic (2), cu computer mare 3 (4)

- felul immo , immo 2 (5) sau immo 3 (6, 7,9)

Deci din codul 3c0920845 ar rezulta ca dump-ul este IMMO2.

De altfel la IC 3c0920845 pe care le-am vazut, semnul de IMMO era pe cadranul de la turometru (ceasul din stg., indiciu ca este IMMO2).

Nu stiu ce sa fac, sa rescriu totusi dump-ul ca fiind IMMO3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E immo 3.

3C0 ???? ai gresit.

E 3B0 - nu exista Passat B5,5 cu codul asta la piese. La Passat, cifra 5 la sfarsitul codului cluster-ului, e immo3.

Scrie odata dump-ul dat de mine. Daca nu iti merge, ma suni si iti dau altul maine.

post-30007-0-25501300-1318783522_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Si eu stiam (ca si Mihai) ca cea de a 9-a cifra din codul IC-ului indica tipiul imobilizatorului (0 sau 5 IMMO 2 ; 6 sau 7 IMMO 3).

Acum Florin mi-a "daramat" teoria si as vrea sa stiu daca pana la urma exista posibilitatea de a determina IMMO doar din codul piesei?

Intradevar unde am citit eu era un forum despre Jetta si am presupus ca este valabil si pentru Passat, poate de aici diferenta.

Am si eu in perspectiva scimbarea IC-uli la masina din semnatura, si mi-ar fi mult mai usor sa pot stabili acest amanunt vizualizand de exemplu un anunt de vanzare.

Si inca o intrebare (cu scuzele de rigoare ca tot sunt un pic pe langa subiect) care din cifrele care alcatuiesc codul IC-uli indica tipul de combustibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B5,5 foarte simplu - nu exista immo2....dacat immo3. Deci tot ce e de Passat B5,5 (cele cu inele cromate) sunt immo3. In general, literele de la sfarsit indica tipul de combustibil....dar si asta e mult mai usor de identificat din poze - turometru la benzina e pana la 7000 rpm.

Deci cam asta trebuie sa va ajute la identificare. In rest poate sa fie schimbata carcasa, asa ca nu va luati dupa codul de pe carcasa. Cred ca peste 30% din clusterele care mi-au trecut prin mana, nu aveau nicio legatura cu codul de pe carcasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut am luat un cluster de Diesel si vreau sa il pun pe un passat benzinar aveti ideie daca se poate adapta cheia ca asta ma intereseaza cel mai mult. Iam schimbat foliile de pe clusterul meu si se tureaza pana in 7000 cu kilometrajul e mai greu ca cel de Diesel avea 220 si al meu are 240 si arata cam eroanta + - 20 km .Exista vreo madalitate sa mearga totul la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piticu, mai multe informatii.....

masina ta este un Passat din ce an ? 97-98 ? ce PN (cod piesa) au - 3B0 919 xxx ?

clusterul achizitionat, ce an este ? ce PN au ?

cheile se pot adapta - daca tu ai cluster cu iluminare verde si ai cumparat cu iluminare albastra - trebuie sa cumperi si cip-uri noi, ca sa le poti scrie. Daca amandoua clusterele au aceeasi iluminare - atunci se scriu cele existente.

Exista solutii si pt a indica corect, doar ca posteaza toate datele,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut masina este un passat din 98 3BO 919 435. Noul cluster este anul 97 cu PN 3B1 919 525. sI SOLUTIILE PT O INDICARE CORECATA CARE AR FI CA MA MANCAT MASINA ASTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!