Jump to content

Zgomot roata dreapta fata


Jacku
 Share

Postare recomandată

Se pune urmatoarea problema. Acum o saptamana am scimbat suspensia, am pus una FK originala, si am lasat masina cam 7 cm. Totul ok, nu a batut..nici un zgomot, chiar si pe piatra cubica.

De cateva zile, se aude in momentul cand franez, un huruit puternic.M-am uitat la placute,ele au grosime cam 7 mm-8, deci teoretic cred ca ar fi ok. AM fost la autosoft sa o ridic sa vad ce se intampla, si am observat pe planetara din dreapta o tocitura, ca si cum ar atinge ceva. Acea tocitura era de la bieleta anti-ruliu, care trece peste planetara. Am ridicat suspensia inca 1cm jumate ( este reglabila) si tot la fel face. PUn si niste poze, cine a mai intalnit problema poate ma lamureste si pe mine de ce face asa. Pe planetara atinge foarte putin cred, pentru ca e tocit foarte putin acolo. Banuiesc ca acea bieleta fiind foarte aproape de planetara, cand pun frana masina se apleaca putin in fata si poate ar atinge una de alta. Precizez ca daca franez usor, nu se aude.,..sau se aude foarte putin.

Eu momentan saptamana asta sunt in slobozia si nu e nici un dealer aici, si nu am gasit un service care sa zic ca s-ar pricepe. Ce ma sfatuiti?

AM pus si poze, din fata, din spate si de dedesupt Asta e pozitia cu rotile bracate spre dreapta.

post-7148-1190726158_thumb.jpg

post-7148-1190726178_thumb.jpg

post-7148-1190726232_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e prea jos masina, nu prea ai ce sa-i faci decat sa o ridici, numai ca nu bieleta pare ca freaca, ci bara stabilizatoare (asa vad io din poze)

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit si la asta...dar de ce nu a facut la inceput? ca o saptamana am mers cu ea si nu a facut nici un zgomot. Plus ca am ridicat-o..si nu atinge de ea. Da, de bara stabilizatoare atinge. S-o fi dus vreo bucsa ceva si o lasa sa mearga prea in fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU zic ca e destul de ridicata....atasez si poza cu roata fata si spate. Si sa zic ca am impresia ca daca franez cu volanul virat un pic nu mai face asa de rau

post-7148-1190731793_thumb.jpg

post-7148-1190731899_thumb.jpg

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in a 2-a poza ,eu vad ca iti freaca si surubul de la bieleta de directie pe metalul din fata ei.Si ce-i cu baia aia plina de ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atinge pe metal;, atinge pe plastic ( e aparatoarea aia de plastic acolo). Si nu e ulei pe baie, e solutie impotriva ruginii ( spray de la wurth) cu care au dat baietii de la autosoft cand mi-au reglat suspensia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca s-a elasticizat suspensia de la folosinta (dupa o perioada de nefolsinta) si atinge planetara in bara stabilizatoare. Daca face doar la frana brusca , am sigur dreptate. Incearca o frana de la 80kmh lenta si daca nu face , teoria este confirmata. Se rezolva prin ridicare (din reglaj) sau / si prin schimbare de bielete antiroliu cu unele mai mici (cumparam dupa dimensiuni).

Vorbim cand vii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult de pareri. Cred ca asta o sa fac, o sa cumpar niste bielete antiruliu mai mici. O sa incerc sa ma duc sa o ridic azi, sper sa gasesc vreun service pe aici...Dar ma mira,ca daca o mai ridic putin o sa ajung cu ea la fel cum era inainte sa schimb suspensiile. Si totusi, bieletele pe care le am acum sunt mai mici decat cele pe care le avea masina inainte

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai speriat si pe mine acum :(

si la mine se aude ceva dar eu am zis ca din cauza ca e prea rigid si de asta se aude si o mica piatricica. Cobor si eu la masina sa ma uit si eu sa vad daca si la mine e lafel situatie :D dar la mine doar cand trec pe ceva se aude si cateodata la semafor cand franez atunci se aude dar in primul rand ma uit daca am vreo dacia pe langa mine sau in spate dar nu imi dau seama daca e sau nu :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la un service si am mai ridicat-o 1 cm. Nu mai face chiar asa de rau, insa ori mi se pare mie ori se aude foarte putin, aproape insesizabil. Oricum, clar e de cautat bielete bara stabilizatoare mai scurte. Se gasesc ? sau trebuie sa le scurtez pe astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee cam car ar costa niste bielete anti-ruliu mai mici? Daca iti aduci aminte Petru, eu le-am schimbat pe cele originale cu cele cu care a venit suspensia, care erau cam cu 1.5 cm mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca este necesar sa gasim unele si mai mici :Driver: N-am idee ... le masuram si sper ca vom gasi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare mie foarte ciudat, este ca desi in decurs de 2 saptamani am ridicat-o aproape 4 cm, in continuare atinge la frana. Din ce m-am uitat eu, am facut poza cu rotile drepte, si tot nu s-a ridicat cine stie ce. Trebuia totusi la 4 cm ridicata suspensia sa se ridice si bara stabilizatoare mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati. Se pare ca cel mai probabil s-au mai lasat arcurile..si de aia atinge. Desi mi se pare un pic suspect. Solutia ar fi alte bielete anti ruliu, ,mai scurte. Acum..sa vedem unde gasesc eu de astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D eu ti-am zis de-acum vreo 9 posturi ca-ti trebuie altele.... ma mir ca nu te-ai apucat sa cauti pan-acum. Poate ti se subtiaza axul planetarei daca mai freaca mult in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altele altele...dar de unde? ca nu reusesc sa gasesc. adica nu pot cauta bielete anti ruliu dupa dimensiune... Ar mai fi o varianta sa cumpar unele noi si sa le modific. Asta inseamna sa le tai si sa le scurtez. Insa inca nu stiu ce implica asta din punct de vedere al rezistentei bieletelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Blitz :suspensia asa cum este ea a fost folosita pe o fabia cam 20k km si a mers foarte bine. Cu bieletele pe care le am eu ( am primit si bieletele mai scurte), si PPPPP poate confirma ca arcurile si amortizoarele sunt ok. Adica se comporta cat se poate de normal ( sunt rigide, amortizoarele lasate liber revin la pozitia normala( se ridica).

Am dat comanda la alto-syncro pentru bucsele posterioare de bascula ( am dat comada pentr cele de ibiza cupra care sunt multy mai rigide), deoarece am constatat ca cele pe care le am eu acum sunt foarte moi( e posibil sa fie duse, si sa lase roata sa atinga prea mult in fata si sa atinga).

Citind topicurile despre fabia, mi-a mai trecut prin minte un gand nastrusnic. Daca s-a deplasat bara stabilizatoare, si ea de fapt ar trebui sa vina unde incepe planetara sa se subtieze? si astfel sa nu mai atinga?

In alta ordine de idei, dupa ce am ridicat masina 4 cm si nu mai facea, acum vreo 5 zile a inceput sa faca iar dintr-o data. Nu am dat in nici o groapa, mergeam pe un drum drept, am pus o frana relativ usoara si a inceput din nou sa frece din senin. Sincer, nu cred ca e din cauza arcurilor.

Si schimband suspensia, nu a cobr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, Jacku.... nu stiu ce model de bara stabilizare ai tu pe fabia ta. Vezi ca am mai scris si pe-aici si pe forumul lui DORU_14 despre modelul nou si cel vechi cu bucse de teflon sertizate. Nu-i exclus sa fuga bara intr-o parte dar banuiesc ca baietii care ti-au lucrat la masina au stiut pe unde sa se uite sa vada una-alta.... intelegi ce vreau sa zic. Bun, daca e bara veche schimb-o direct, nu te mai gandi: cu una noua, originala, si bucse si coliere noi: este mult mai rigida, bucsele stau minunat pe bara.

Bun, sa trecem la bucsele posterioare de brate: daca-s moi si cand impingi pe elevator roata in spate se misca tare, schimba-le direct, nu te mai gandi. Bune si alea de cupra :blink: .... Pot fi si bucsele de brate cauza lovirii pentru ca la franari tot ansamblul are tendinta sa se duca spre spate iar daca bucsa posterioara este slaba atunci miscarea spre spate este destul de ampla si deplaseaza si planetara cu totul spre spate, astfel lovind/frecand in bara.

Iata ca pot fi multe variabile ale problemei, de aceea este bine ca ti-ai luat bucse noi, ia si bara si bucse noi daca ai model vechi, ca sa fie totul ok acolo. Asa trebuia sa faci de la inceput ca sa eviti multe drumuri pe la service.

Sussces!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il am pe cel vechi...ca doar masina e din 2000...De abia astept sa vina alea sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va anunt cu placere pe aceasta cale ca problema s-a rezolvat. Cum? Cu bucse posterioare de bascula de ibiza cupra, si cu o bara stabilizatoare modelul nou, si acum diferenta intre bara si planetara este cam de 2 cm, cum era normal sa fie. Din ce am putut observa bara noua are forma la capete uin pic diferita( este arcuita un pic mai mult, si gaurile pentru bieleta anti ruliu sunt date mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat noua bara si de unde ai luat-o pls.....la fel si manopera de schimbare ai ei pls?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si apropo JACKU ,inca ceva...pe langa pretul barei si a manoperei!

Bara noua e de tip cu bucse de teflon sau e de aia cu acele opritoare sau urechi sa le zic asa intr-una cu bara??

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!