Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Asta e clar, totul se face in China. Am vazut ceva pe internet, Philips bla bla...merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

philips hid, tot china

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut...am ramas putin nedumerit...kit xenon de ala ieftin la ce faruri merge mai bine?la alea cu lupa sau normale cu oglinda?ca eu am faruri hella fara proiectoare si sunt foarte nemultumit de faza scurta noaptea?ce recomandati becuri halogen mai bune sau kit xenon AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz xenon pe oglinda clasica...in cel mai rau caz(da am zis rau) pe lupa(ca si aia tot chinezarie e si focalizeaza unde are chef) daca vrei neaparat csenon.

Mai bine fa investitie in niste halogene de calitate sa nu te plangi ca esti flashuit din 10 in 10 metri sau ca e pe duca drosserul si incepi sa dai tu flashuri fara sa stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa diferente mari sunt intre un halogen normal si un Osram Night Breaker Plus ? Si care ar fi pretul real (aproximativ) a unei perechi ?

Sau ar fi mai recomandat ceva de la Philips ?

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca sunt off dar se poate ca becurile mele halogen sa cada asa brusc?acum 6 luni cand am luat masina eram foarte multumit(fata de loganul lu taicamiu care dadea pasarile jos din pom) dar acum parca e mai galbena lumina.farurile sunt cu sticla si nu e matuita...si nici in interiorul farului mizerie...rog un admin sa mute postarea mea daca incurca asa mult aici.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost săptămână trecută în Shanghai și mi-am adus de acolo un kit xenon canbus digital. O sa încerc sa îl montez zilele care urmează, sper sa găsesc un garaj.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In ceea ce priveste farurile cu xenon AM, in oglinda, da se prevede retinerea certificatului de inmatriculare, dar asta se intampla doar daca ii patrula mixta politie cu RAR, altfel intra la categoria lucrurilor remediabile si daca tu ai cu tine becuri clasice si te apuci sa le schimbi nu are voie sa iti dea decat maxim un avertisment, nu si amenda. Am xenon pe masini de 5 ani, conduc predominant noaptea cam 1000 km pe luna si la ce drumuri prost marcate avem sunt foarte bune, de reglat le-am reglat( zic multi  anti-xenonisti ca toate bat dupa avioane, ei eu il invit pe oricare sa vada ca si ale mele formeaza acel v ca un halogen normal, si reglajul este facut optim, inca am fost si sa ii fac CIV-ul avand montat kitul xenon si baietii de la rar nu s-au legat catusi de putin de el-si asta fara sa cunosc pe careva, fiind pt prima oara la reprezentanta rar respectiva). Daca mergi normal si te uiti la banda ta de mers, nu te orbeste, bn inteles ca daca te uiti in faru meu te orbeste mai tare decat un halogen dar sa nu uitam ca cel putin in ultimele 2 luni  in care am mers in jur de 6000 km predominant noaptea, 80% din soferii patriei cu halogene mergeau pe cer senin cu proiectoarele de ceata care adunate la halogene orbesc mult mai tare decat orice xenon

 

Oricum am intalnit personal 2 cazuri in care s-au luat de xenon, si in ambele rapid am schimbat becul, dar la unul mi-a dat avertisment de 2 puncte, al doilea era foarte intepat intrucat plecasem mai tare de la semafor(desi nu depasisem 50 km/h pana l-am vazut) m-a tras pe dreapta. La vremea respectiva aveam o masina cu dungi pe ea, s-a luat de ele, apoi de folii, apoi de jante dar nu a avut ce sa imi faca ca eram in regula cu toate actele si au ramas becurile, stiind acel - legislativ i-am zis ok, imi schimb becurile, stau 10 minute in frig da plec...el nu si nu, eu m-am dat oricum jos din masina si am schimbat becurile, am si filmat cu telefonul, schimbarea becurilor dupa care a venit la mine cu amenda de 4 puncte amenda si retinerea certificatului de inmatriculare, bine inteles ca am contestat, ca in primul rand nu este el in masura sa decida originea becurilor de pe masina, dar le si schimbasem, si in instanta am castigat, am primit certificatu inapoi si cheltuielile aferente(mie mi-a convenit, am mers gratis-pe banii politiei- pana la constanta :))) este acelasi mod in care scapi de amenda atunci cand te opreste si iti spune ca ai un bec ars. nu imi spune ca iti da amenda pe loc.

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Am si eu o intrebare. Se gasesc faruri de golf 4 bi-xenon? Si daca da, imi poate spune cineva si mie de unde s-ar putea achizitiona? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

originale - nu s-au fabricat cu bi-xenon. Doar xenon.

 

gasesti variante de transformare si diverse kit-uri ce contin lupe bixenon sau faruri.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ! Ma intereseaza 2 lupe pe care as dori sa le montez la niste faruri cu angels eyes pt un vw t4 multivan 2002. Farurile sunt aduse de un amic din Germania si se potrivesc perfect pe masina , daca nu ma insel sunt Depo ...Stie cineva de unde le pot achizitiona (doar lupele deoarece kit xenon h7 am 2 seturi si as dori doar lupe) si bineinteles daca e ok ce-mi doresc . Adica doar sa pun lupe la xenon ca am inteles ca s-au pus pe luat taloane pt xenon fara lupe .Daca exista cineva care ma poate sfatui ce e mai bine sa iau sau ce sa fac in continuare va rog ..HELP ! 

Ps. mentionez ca am face lift multivanu si am avut inainte  h4 bixenon doar cu un singur bec ...acum sunt angel eyes cu 2becuri pe far  H7. inca nemontate deoarece restaurez 'busu' :-)

Modificat de EDY 99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta lupe morimoto, sunt baieti ce vand in romania. Adaugi bec xenon si manopera si ai farurile dorite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....daca vrea sa iti ridice talonul, lipsa sistemului de autoleveling... si/sau spalator de faruri.... tot acolo te duce, din pacate - e adevarat ca lipsa lupelor o sa atraga imediat atentia, nu mai zic ca ii rupe la ochi pe ceilalti participanti la trafic.

 

Din cate imi aduc aminte, Alex - Jaf - te poate ajuta cu lupele dorite si montaj - in Bucuresti. Cauta in aria Prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am luat de la baietii de la foryourcar kit bixenon,totul e ok si nu am avut nici un fel de probleme cu politia chit ca nu am spalatoare la faruri. sunt masini care vin din fabrica cu xenon si lupe si nu au avut spalatoare la faruri,depinde si cat de convingator esti in fata organului :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Baieti am si eu o mica problema cu kitul meu de lupe Thunder, singura problema este ca nu gasesc mufa in care sa intre Headlamp signal wireu'.

Am atasat o poza cu mufa respectiva aici. E singurul fir ramas neconectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Ma poate ajuta si pe mine cineva unde pot gasi o discutie legata de renuntarea la xenoane si revenirea la sistemul de iluminat OEM?

 

Vreau sa revin la sistemul original de iluminat si nu stiu ce ar presupune. Am facut ITP la masina si am avut mari probleme din cauza xenoanelor masinii. Masina am luat-o asa cum este acum 6 luni si nu stiam ca sunt ilegale xenoanele.

Modificat de danny_cbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar demontezi kit-ul actual, montezi becurile la loc si schimbi capacele din spatele farurilor, care au fost gaurite - altfel, poti sa le gasesti o solutie de acoperire/ermetizare a decupajelor existente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu becurile xenon h7r?

Deci,as vrea sa stiu ce diferenta este intre h7r care au protectie pe bec in partea dreapta si stanga vs cele care au doar in dreapta si stanga numai un pic?

post-97505-0-43759100-1433440982_thumb.j

post-97505-0-72463500-1433441004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut....Am becuri xenon D2s de 35W....vreau sa va întreb dacă ar merge pe balasturi de 55W?...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa se ardă sau ceva de genul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal n-ar trebui sa se arda, pentru ca becul isi ia doar puterea de care are nevoie, nu mai mult. Dar la cat de proaste sunt balasturile astea, nimic nu e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok....O sa încerc sa le pun...ce va urma...experiență. ..ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!