Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Cei mai "ADEVARATI" sunt baietii astia care isi monteaza xenon aftermarket si in proiectoare, daca s-ar putea si-ar monta si in semnalizari si stopuri plus doua randuri de girofare.. :banghead: ..bai frate OZNuri pe sosele! nu ii pot intelege! sunt foarte deranjante, atat din sens invers cat si in oglinda retrovizoare! Am un mare "respect" si pentru cei care circula cu CEATA ON (mai ales pe stopuri) Cred ca in mintea lor e ceata tot timpul, iar aprinzand acele faruri/stopuri trec automat pe GODMODE iar regulile de circulatie nu mai exista.La noi totul este permisiv, daca s-ar da niste amenzi usturatoare sau s-ar pune in aplicatie sanctiuni drastice, retineri de taloane etc, probabil ca am circula si noi civilizat.. :ceuameni:

post-79494-0-20180700-1360318686_thumb.j

post-79494-0-22610100-1360318690_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca daca ai spalatoare si lupe, nu s-au prins ca nu este OEM.

 

da, cei cu proiectoarele.... care le pun doar ca sa se vada frumos.. zic ei - ne omoara pe toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care proiectoare ? 

Pentru golf 4  proiectoarele sunt in far, au lupe - nu cred ca sunt acelasi lucru cu cele de logan de exemplu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta si in bara cum e in poza pusa de @corad0, stai linistit...

Ce nu inteleg eu e de ce ilustrii proprietari le pun kit-uri de 6-8000K, ca pana la urma sunt proiectoare pentru ceata si 3000K ar fi mult mai ok. Dar pana la urma trebuie sa se vada frumos, nu sa fie si utile... :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi place ca toti spun : " xenonul fara lupa= taranism".Bun,dar in cazul in care masina vine cu xenon(d2r+spalator faruri+autoleveling) din fabrica ce facem?

 

App xenonul oem are ca 4150 kelvin!

 

App2: cati dintre voi aveti bec uri h7r montate?

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica vine cu lupe si cu 4300/

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA,ai dreptate. 4200 k si 3200 lm. Link aici.

Insa nu toate masinile au lupe,cel putin cele din 2001-2002 nu . .  ps: nu fac referire neaparat la vw,ci in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e le celelalte, dar la VAG-uri nu am vazut xenon fara lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista unele modele care au venit cu xenon pe oglinda DAR oglinda era special facuta pt xenon. Exemplul ar fi Renault Laguna 2.

Compara oglinda de xenon de pe Laguna 2 cu una obisnuita.

2_1301691912_IMG_3493_.jpg

renault-laguna-mk2-non-xenon-os-headligh

Mai are rost sa spun ca facelift-ul a venit cu lupe?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele care nu au lupa(putine, si cum a spus si Al Bundy, nici eu nu am vazut la VAG) au oglinda farurilor proiectata special pentru a concentra lumina data de becul cu xenon, fara a exista glare-ul acela deasupra de linia de delimitare a luminii farului care apare daca se foloseste bec cu xenon pe far cu oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca au aparut becurile xenon h7r (de care aminteste si golf3ale), care sunt destinate pentru farurile cu lupa. Daca a folosit sau foloseste cineva asa ceva sa ne spuna care e diferenta fata de cele h7 xenon normale, sau daca sunt colegi care comercializeaza asa ceva sa ne dea ceva detalii.

Atasez si o poza cu h7r:

h7r.bmp

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H7R-ul ar trebui sa fie destinat farurilor cu oglinda, nu cu lupa. Teoretic bucatica aia de tabla din partea inferioara a becului ar trebui sa elimine glare-ul. Nu stiu daca e chiar eficienta...

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da gresala mea. Sunt pentru faruri cu oglinda dar din graba m-am incurcat. Sunt si pe youtube ceva filmulete si cu masini cu h7r puse pe faruri cu oglinda si se vede relativ ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radurus    de aici poti afla care este diferenta intre h7 si h7r.

Daca toti cei care au xenon h7 si ar monta macar un h7r (sa nu mai zicem de lupe si sistem aule-leveling + spalator la faruri..)eu zic ca nu ar mai exista atatea probleme(in special noaptea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde a pus Razvan articolul ala, insa eu pana acum n-am vazut rezistenta care sa se masoare in amperi. :lol:

Poate tablita aia mai elimina din lumina reflectata aiurea in ochii celor de pe sensul opus, dar nu cred ca o elimina de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce oglinda farului e proiectata in asa fel incat sa scoata lumina becului intr-un anumit fel, n-are ce sa-i faca tablita aia. Chiar daca ar fi partea de jos sau de sus acoperita cu ceva mat, eu cred ca lumina ar iesi tot la fel din far pentru ca e totusi o oglinda si ajunge peste tot lumina data de bec. O mica diferenta se va simti bineinteles. 

 

Eu cred ca unii incearca sa se minta singuri ca e in regula ce-au facut ca si-au montat csenoane, dar ganditi-va asa mai bine: 200 de lei e instalatia de xenon H7. Se gasesc pe net lupe la 350-400-500 de ron care se monteaza in locul ciupercii din far si care vin chiar si cu inele angel-eyes, dar se poate renunta si se poate cumpara doar lupa si instalatia de csenon si iese mai ieftin. Adica o instalatie csenon+aproximativ 50% si ai lupe si ai si faza lunga pe acelasi bec si poti pastra si becul normal pentru faza lunga. 

 

Nici asa nu e legal si foarte practic, dar ma repet: csenon pe oglinda(mai ales oglinda rotunda cum are G4)=ilegal si deloc practic! Ca sa nu mai zic ca se castiga muuuult si la aspect cu lupele. Mai greu e cu montajul, dar cu rabdare si 1 zi libera se rezolva. 

 

Aveti grija totusi ca s-au pus astia de la rutiera pe retinut taloane pentru modificari neomologate la instalatia de iluminat a masinii. Adica fara csenon, fara drl-uri aruncate aiurea prin bara fata si asa mai departe. 

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da daaaaaaa.....jos cu csenoanele! :icon_bounce:  In seara asta din cauza ploii si a NEiluminatului stradal plus un tzaran scapat la oras care venea pe contrasens cu csenon si pe proiectoare si pe scurta...am luat o mama de groapa de nu stiam de ce vad stele verzi:ori de la zdruncinatura ori de la csenoane.

Am avut si eu pe oglinda pt o scurta perioada de timp dar reglate pe un stand pt lumini.Imediat am facut upgrade la faruri AM cu lupa pe care am pus halogen.Se vede mult mai bine cu halogen.Initial pusesem acelasi xeon care il avusem pe farurile cu oglinda.Daca era sa mentin xeonul si sa vad bine trebuia sa folosesc de 55w...foarte scump iar de se duce un balast sau un bec de banii aia iau un set osarm sau philips halogen.

Foarte multumit de lupa+halogen.Mult mai bine ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 zebrocksky! 

 

Sau ganditi-va asa: daca un inginer care a proiectat faruri si oglinda lor toata viata a zis ca la farul respectiv trebuie folosit un bec cu halogen, suntem noi mai inteligenti si mai calificati astfel incat sa-l contrazicem si sa punem alt fel de bec? La T5 care are ditamai oglinda si becuri H4 mi-au zis de la reprezentanta ca becul cu halogen cu care l-am inlocuit pe cel cu care a venit masina pentru ca s-a ars, se pare ca nu focalizeaza lumina cum trebuie! Deci am pus halogen in locul halogenului cu care a venit masina, cu aceleasi specificatii dar ceva care teroretic ar trebui sa lumineze mai puternic si nu e bun pentru ca nu se impaca felul in care e gandita oglinda farului cu felul in care e gandit becul sa dea lumina. Si le dau dreptate, se vede diferenta intre becuri stanga-dreapta si dupa reglaj, cel care e schimbat scoate lumina mai imprastiat si astfel vezi totul dar nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.  Am   incercat si eu sa pun niste lupe pe far original golf 4
.Cum credeti ca au iesit? inca nu sunt finalizate.lupele sunt de pe un
passat B6 cu bec d2s si sunt si cu faza lunga cu clapeta .astept pareri si sfaturi daca aveti.sa vad daca ma descurc sa pun pozele

post-92907-0-90741800-1363812011_thumb.j

post-92907-0-49761400-1363812019_thumb.j

post-92907-0-88561600-1363812024_thumb.j

post-92907-0-07916500-1363812029_thumb.j

post-92907-0-55199400-1363812169_thumb.j

post-92907-0-46838800-1363812184_thumb.j

post-92907-0-20140100-1363812185_thumb.j

post-92907-0-87998300-1363812187_thumb.j

Modificat de miky2003adr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...o instalatie OEM presupune faruri diferite, senzorii de auto leveling, calculator plus cabluri, iar o instalatie aftermarket sau AM contine 2 becuri si doi balastri....

salutare.

multumesc, intr-un final m-am lamurit ce si cum cu farurile oem, traiam cu o grasita imresie ca e suficient sa schimbi farurile si eventual sa pui acele mufe adaptoare.

farurile de la g4 al meu sunt cam cela mai simple, fara proiector de ceata, am avut montat un kit xenon h7, nu am fost foarte multumit de cum bateau, le-am dat jos intr-un final, la ceva vreme am auzit ca au inceput baietii in verde sa opreasca prin trafic masinile cu xenon neomologat. initial ma gandeam sa cumpar un set de faruri fk, care chiar daca nu aveau nici cea mai mica tb cu omologatul, macar aveau lupe, concentrau umina pe drum nu dupa veverite si nu erau asa deranjante in trafic, nici nu sareau asa usor in ochi la militieni, am mai citit pe forum si am ajuns la concluzia ca ce e original e original. intrebarea mea e, acei senzori + cablajul aferent pot fi montati "after market" daca masina nu a fost prevazuta cu asa ceva sau mai bine ma las pagubas (investitia oricum nu o sa se rezume doar la asta, nu am nici bara cu spalatoare si nici rezervorul de stropgel specific)? am mai gasit un model de la hella (am atasat o poza cu ele) care se vand ca faruri oem, tot cu lupa (au lupa mai mare decat cea standard de g4) dar au si angel eyes, aveti cumva vreo informatie legata de ele?

 

hellacelisfg8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hella celis

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita investitia pentru ce vrei tu.nu intra doar senzorii.dupa cate stiu iti mai trebui si modul de lumini sau calculator de lumini nu stiu exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balastul de pe farul stang este si calculator de autoleveling.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . am cumparat acum cateva zile un kit xenon nou ( made on ship probabil) si le-am si montat . totul e ok in fata , se aprind , sunt la nivel amundoua dar in spate nu imi mai ard luminile de pozitie , am verificat sigurantele si totul ok . exista alta siguranta sau sa mai intalnit cineva cu aceasi problema .mentionez ca am montate faruri angel eyes hella cu lupa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!