Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

pai nu vreau sa fie un deranj pentru ceilalti participanti la trafic farurile mele, dar daca le las la maxim de jos, mai ii deranjant? sau luminta tot bate dispensat si imi trebuie lupe? nu cred ca masina mea are, cam cat ar costa lupele alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon pe far normal deranjeaza participantii la trafic indiferent daca e maxim jos sau maxim sus.Iti trebuie lupe ca sa nu primesti flash-uri incontinuu si sa nu iti umple frigideru` de carne :D Ca si pret la farul cu lupa cauta in dezmembrari sau direct la magazinele de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat xenon de 4300K,de cand am cumparat masina,adica de peste 1 an si niciodata,dar niciodata nu mi-a facut cineva flash-uri,insa este adevarat ca sunt reglate pe o pozitie mai jos si am in permanenta farurile curate,avand si spalator,deci din punctul meu de vedere nu este nici o problema.

Modificat de FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

philips - daca vrei sa montezi pe masina din semnatura - are lupe, deci e ok - doar sa ai grija la ce kit iti cumperi - deoarece sunt destul de pacatoase - majoritatea iti pot genera probleme.

daca este vorba de alta masina, posteaza despre care e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa ma scuzati, este vorba despre cealalta masina vw bora din 2000, am uitat ca la semnatura era cealalta, aceasta masina zic eu ca nu are lupe, zic bine? Florin nu poti sa imi recomanzi ceva nume de xenon care sa fie cat de cat bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e bora mai mult ca sigur ca nu ai lupe. Schimba-ti farurile cu unele cu lupa. Normal ca sa fie 100% legale ai avea nevoie si de spalatoare de far dar nu cred ca e o problema daca nu le ai. Am vazut ca au aparut pe net doar lupe care sa le montezi pe far dar sunt destul de scumpe. Parerea mea e sa iti cumperi un set de faruri cu lupa (costa destul de mult) sau poti sa iti montezi direct xenoane pe farurile tale (pe riscul tau, poti avea probleme cu politia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu au sistem autoleveling nu-s deloc legale,chiar daca ai faruri cu lupe si spalatoare faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bora am avut eu. Am luat-o cu un kit de H4 destul de ok - insa bateau aiurea. Nu am reusit sa le reglez ok, si nici gand de pattern=ul pe care trebuie sa il faca pe un zid un far reglat corect. (acele linii frante dupa care se regleaza)

Cu becuri normale nu este lumina atat de intensa, insa mult mai bine focalizata, si compenseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spalatoare la faruri am , dar functia autoleveling nu am am, doar manual reglez cat de sus sa bata farurile,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@philips27: am pus eu acum 1 saptamana ceva bun H4. Se numeste Osram Night Breaker Plus(parca) si face o lumina placuta galbuie spre alb cand e pe faza scurta, iar cand treci pe faza lunga zici ca e blitz. Renunta la xenoane. Tocmai am vazut adineauri ca s-au pus politistii pe luat taloane de la astia cu xenoane, asa ca nu e nici o idee buna si nici un moment foarte oportun. Nici macar vremea nu tine cu tine pentru ca xenon-ul A-m pe vremea asta e puscarie curata, nu vezi nimic daca e ceata sau asfalt ud. Xenon-ul pe ceata se manifesta printr-un perete alb pe care ti-l face chiar in botul masinii inalt de vreo 2 metri, asa ca nu vei vedea nimic cu el aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus lupe in far, Mini H1.

E tot kitu, lupe bi-xenon, cabluri, becuri si balasturi.

Foarte mult de munca, dar merita :D

post-89752-0-60213700-1358623362_thumb.j

post-89752-0-76576700-1358623654_thumb.j

post-89752-0-65692100-1358624018_thumb.j

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexanderdj, asta cu ceata nu am stiut-o, nici nu am halogen la masina, dar la partea cu drumul ud chiar asa ii? parca nu imi vine sa cred ca se vede rau, chiar azi am fost cu un prieten care si-a montat xenoane intre mine si am fost cu el cu masina, drumul este ud la noi acuma, dar se vedea super.

@PHPCore cat te-a costat toata munca? dar lupele separat cat sunt? se potrivesc si la H4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PHPCore: Cum se monteaza in far? Trebuie taiat/gaurit ceva? Adica, mai poti trece inapoi la H7? Ce temperatura de culoare are xenonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt Morimoto Mini H1 (aveau si D2S)

Le-am luat de pe http://www.theretrof...products_id=227, vreo 310$ cu tot cu transport din state...cam scump dar merita.

Oglinda trebuie taiata si indepartat sistemul h7, sunt cele mai mici lupe existente pe piata, dar nu destul de mici incat sa nu faci modifcari la golful 4 (taiat/lipit).

Odata lipite, ele vor iesii si in spate cam 5-6cm, deci va trebuii decupat si capacul din spatele farului si pus un capac aditional.

Temperatura de culoare este 4300k

Ele pot fi montate in unele farurui fara a taia din el daca este destul de mare, se indeparteaza sistemul fostului bec, si se introduce in gaura, iar in spate se strange cu o piulita mare. la golf 4 nu poti face asta din cauza spatiului f mic dintre oglinda si sticla de la far

In clipul de mai jos arata exact pasi care trebuie urmati.

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, poti posta un tutorial despre cum ai facut farurile ?

Eu am incercat si m-am oprit pentru ca nu am reusit sa le fac sa intre fara sa decupez capacul din spate - oricum nici in spatele farurilor nu am foarte mult spatiu (diesel-ul e mai inghesuit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere...

Detin un Vw Bora 2005 si in faruri am conul acela de aluminiu ca sa reflecte lumina in oglinda farului.Vreau sa imi pun un Bi-Xenon H4 si as vrea sa stiu ce parere aveti:ma chinui sa scot conul respectiv din far sau il las la locul lui??? (am cautat pe forum dar nu am gasit nimic vis-a-vis de aceasta problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il scoti, o sa ii rupi la ochi pe ceilalti participanti la trafic.... o sa bata in copaci.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca il pastrez,xenon-ul o sa mai fie xenon?o sa bata la fel de bine ca la masinile fara conul respectiv???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal - xenon-ul se pune pe far asa cum este.... nu vb ca oricum ii vei rupe la ochi, pe cei de pe sensul opus... de aceea xenonul se recomanda pe farurile cu lupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu con si fara con la un control de rutina ramai fara certificat  :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca asa este.... si ITP, poate doar facut romaneste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda,ceea ce ma mira e ca la noi in Bucuresti,30% din masini au Xenon AM,inclusiv multe microbuze si dacii...lor nu li se ia talonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza... :)

Cel mai deranjant e ca multora nici nu le pasa, macar sa-si ia niste masuri de bun simt (sa nu bata vreunul mai sus decat celalalt, sa le coboare cat mai mult...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<p>Eu nu am avut probleme cu el, am facut si ITP-ul. Am si spalator faruri, dar normal ca nu am autoleveling.</p>

<p>Legat de reglajul acestora, total de acord, e foarte deranjant pentru altii sa bata dupa avioane (eu le-am reglat sa bata la fel si le tin mai jos, undeva pe 2. E deranjanta pentru ceilalti si folosirea proiectoarelor de ceata cand nu e ceata (si sunt si din astia o gramada pe sosele patriei)</p>

<p> </p>

<p>LE: corad0, adevarat graita-i :) Uitasem de astia cu ceata on pe stopuri. Ii semnalizez pe toti pe care ii depasesc, dar nu stiu cati baga la cap... unii poate uita de ele, traversand zone cu ceata, altii merg asa tot timpul, sa fie mai "cul" si sa ne prajeasca noua retina.</p>

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!