Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Conteaza ca ai de 5000k si probabil le ai reglate ca la carte, de aceea nu orbesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu urasc din tot stomacul sa vad asa ceva, ceea ce vorbiti voi aici. Acum 20 de minute mi-a venit unul din sens opus cu un Ford mai vechi cu csenon si-n faruri si-n proiectoare si de la 300 de metri i-am pus faza lunga-n ochi ca nu vedeam nimic nicaieri si e drum de mers cu peste 90 de km/h. A incercat si el sa-mi puna faza lunga-n ochi ca sa arate ca e pe faza scurta, dar nici nu s-a mai simtit diferenta cand a aprins faza lunga.

Acelasi lucru il simt si pentru csenonul pe G4 si, in special, pe G5 unde e criminal de-a dreptul!

Am avut si eu timp de 1 an si jumatate pe Leon 1M, dar mi-am luat 10 flash-uri in tot timpul asta si am mers aproape in fiecare noapte cu masina. Dar ca sa ajung la performanta asta, lumina propriu-zisa pe asfalt era cat am acum cu niste becuri la 30 de lei de la Pilot, vopsite in albastru. Singurul avantaj era la indicatoare si in rest nimic altceva.

Credeti-ma ca de fiecare data cand era ceata imi venea sa-mi trag palme si sa musc din volan ca nu vedeam decat un perete alb in fata masinii.

Ganditi-va ca asta o spune cineva cu oglinda dreptunghiulara la faruri care e cat de cat micuta, nu e ca saracia aia de la Logan! Nu va cumparati nici becuri mai scumpe ca dati banii aiurea ca oricum se ard repede, mai ales daca mai aveti si ceva fluctuatii de tensiune de la baterie sau ceva...Luati-va becuri normale, ridicati farurile la maxim, deschideti capota si invartiti cu mana de rotita actionata de motoras si mai ridicati oglinda cativa dinti d-aia si o sa va lumineze mai mult.

Acum ca am scapat de csenon, are si faza lunga din nou un sens si pentru mine.

In concluzie, eu zic NU hotarat csenonului pe G4! Daca mi-a fost mie rusine sa-l tin pe oglinda dreptunghiulara, ar trebui sa va ridice multe semne de intrebare voua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) esti belea...bine ca ai vazut ca e Ford.

Eu am avut pe oglinda si nu am avut nici o rpblema.Reglate pe stand si prin localitate cu ele la max jos(sa evit situatii neplacute ce puteau apare,pt orice eventualitate).In afara m'am descurcat excelent,nu mi'am luat nici un flash..Acum am pe lupa pe niste faruri Depo,acelasi kit de 4300k.Mult mai bine.

Intr'adevar pe Bora tatalui,un h4 4300k,reglate tot pe aparat,nu luminau prea bine(oglinda dreptunghiulara).Le'am dat jos,pana va primi un set de faruri cu lupa.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe ceata cum reuseai, frate sa mergi cu csenonul? Ma refer la noptile cu ceata... Pentru mine a fost o alegere foarte buna ca am dat csenonul jos de pe masina. Ca sa nu zic ca a fost si slab calitativ si deseori cand se incingea mai tare se stingea de la gropite si trebuia sa frec blocul de lumini pana ramanea aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe ceata nu prea am avut probleme(cu farurile stock) pt ca la 4300k era aproape ca cea de halogen.Nu mi s'a parut diferenta enorma

.Acum e si ceata de vreo cateva zile aici in zona Moldovei si nu am probleme de nici un fel(mai ales ca acum am lupe).

In schimb am avut initial pe lupe 6000k.Erau de toata jena.Parca venise circul in oras,asa de albastre se vedeau(lupa oricum concentreaza lumina si amplifica si culoarea).Nu vedeam mai nimic pe timp de noapte,Doamne fereste de ceata daca dadea.2 zile au stat pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vedeti voi ceva pe ceata cu csenon, nu stiu ? Eu nu vad nici macar cu cele OEM. Si eu era sa intru intr-o caruta din cauza unui m@#$t cu csenoane si in proiectoare din cauza caruia nu am vazut nimic in fata, nu stiu ce o mai fi vazut si el cand i-am dat faza lunga cu osram night breaker, si el dadea lunga dar nu avea nici un efect pe langa celelalte lumini ale lui aprinse, deci si eu sunt cu NU CSENOANELOR>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta celor care au xenoane puse de la proiectoare pana in plafoniera,nici eu nu ii inghit.Chiar vineri seara mergeam acasa si un "coleg" de CB cu o Astra mergea in spatele meu si cu proiectoarele aprinse pe care de altfel avea xenon.Ma orbeau de la 1 kilometru,unde mai pui sa statea si in c^&$u meu lipit.Am franat brusc dupa ce i'am dat si avarii si frana repetata(doar aprinse stopurile),am aprins si ceata pe spate...nimic... am tras pe dreapta si l'am lasat sa treaca.Am vazut ca avea si el antenuta si l'am intreabat daca vede bine cu toate cele aprinse.Printre altele,imi spune ca daca nu pot sa conduc noaptea sa stau acasa si ca el nu vede nimic din cauza celor de pe contrasens. :)) Ras' plansu'.I'am zis si eu ca poate din cauza pozitiei de la volan de maxima relaxare pe spate si sa ridice scaunul.

Referitor la xenon,proiectoarele din far sunt echipate cu h3.Profitand de ceata o sa impurmut un kit de 3000k sa il montez pe proiectoare sa vad daca e mai bine pe ceata,noaptea(proiectoare tot lupa).

PS:Chiar ESTE o ceata de 2 zile, :blink:

Acum,stau serios pe ganduri.Chiar si pe lupa deranjeaza tare xenonul?Eu nu mi'am luat nici cand il aveam pe oglinda.Si il am reglat si pe asta pe aparat.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trait pe propria piele ce inseamna sa fi orbit de un G4 cu xenon pe oglinda. El venea pe banda a doua si eu eram tot pe a doua din sens opus si am trecut unul pe langa altul fix langa o trecere de pietoni. A reusit sa ma orbeaca bine pt ca am vazut tarziu un pieton ce deja se angajase in traversare, dar aveam viteza mica si am putut sa opresc fara probleme.

La drum lung fie il las sa treaca, fie daca il prind frumos din sens opus un mic flash.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de ce se discuta asa de mult. Vrei xenon iti iei faruri AM cu lupa sau iti montezi lupe in far. Si atat. Mi se pare cam mult sa vorbim atatea pagini cand asta e de facut. Nu ai bani de xenon din fabrica sau masina nu a venit cu asa ceva, astea sunt solutiile. Simplu. Pui xenon pe oala iti pierzi certificatul. Iarasi simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa vad si eu cat mai multe actiuni ale politiei in care sa-ti ia certificatul de inmatriculare din cauza csenoanelor.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bune astfel de actiuni, insa trebuie avut in vedere ca romanul e descurcaret si cunoaste legea, iar daca nu e asta atunci mai mult ca sigur oamenii legii vor fi intelegatori cu omul amarat care nu vede cum trebuie noaptea cu halogene. Sa stiti ca probleme cu vederea se verifica atunci cand iti fac analizele medicale la inceputul scolii de sofer. Daca o persoana nu vede bine pe timp de noapte, atunci nu ar trebui sa aiba permis sau sa nu conduca noaptea-mie mi se pare simplu. Nu trebuie sa stricam vederea celor care o au buna doar ca sa "vedem si noi pe unde mergem noaptea". Daca mergi cu viteza legala, iti ajunge distanta la care bate becul halogen reglat cum trebuie. La 90-100 de km/h iti permiti sa iei stanga/dreapta putin mai violent ca sa eviti o groapa.

In schimb, daca se circula cu 130-140 de km/h pe un drum unde viteza maxima legala e de 90/100 de km/h atunci e normal sa nu va simtiti in siguranta si sa aveti impresia ca nu vedeti pe unde mergeti. Mai ales daca drumul respectiv e circulat si iti vin mereu masini de pe sensul opus si nu poti sa folosesti faza lunga e cu atat mai greu. De aceea vorbesc toti astia de la rutiera de adaptarea vitezei la conditiile de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa... de astea vechi numai vorbesc, sunt penale rau, mai ales ca acum 30 de minute o Dacie 1300 cu xenon sau ce avea statea in spatele meu pe un drum de tara. L-am lasat sa se duca ca numai vedeam nimic in fata.

Cele mai proaste masini in trafic care au "csenon" in faruri mi se par in ordinea urmatoare:

1. Matiz

2. Dacia Logan

3. Toate Peugeot-urile

4... toate vechiturile pana in anul 2000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa va povestesc eu unu am avut 3 masini personale si vreo 10 de firma si am avut Xenon pus de fabrica si unu pus de mine momentan pe Golf4 am Becuri Philips X-trem power si nu mi-as mai monta xenon pentru nimic in lume daca nui din fabrica si cu alea iar i cu cantec ca un bec este 100 Euro asa ca ce becuri cumperi aia lumina o ai da stiu ca da de 4x mai multa lumina da daca vezi cu ce blocuri optice avem pe Golf4 si becuri Philips nu Osram etc ce nus de treaba carei problema .

Si sa revin la xenon dupa un an jumate sa stricat chitul de xenon de pe masina respectiva care intradevar necesita avand blocuri optice mici si ui asa iar 300lei pe chit si ce am rezolvat ui asa 650lei pt un moft nu mai vorbim de cei ce is in trafic cu mine ca nui cam menajam etc am revenit sa stie lumea ca ce nui din fabricatie cu spalator de faruri lupa etc nu i de treaba jenam si pe cei ce participa la trafic cu noi si chiar nu au nici o vina cu ocazia asta imi cer scuze daca gresesc dar vrei lumina da pe un chit Philips bani de H7 si H1 ce il voi cumpara cand am bani ca ma-au cam uscat la portofel da de de vrei lumina iti cumperi ca asa a fost dotata de la mama ei germanie nu dejaba o fi pus aia asa de era i punea un bec de 1000w nu asa ca spor la treaba fiecare face ce vrea eu m-am invatat minte si nu mai fac improvizatii.

Si cu ocazia asta ma bucur ca ma putu intra pe un forum de Golf IV consacrat si felicitari modelatorilor si membrilor pt sfaturile utile celor mai ne instruiti ca mine.

SA AVEM SANATATE SI MULTI KM! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saraca limba romana! ai distrus-o. in rest toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al buny sunt bune osram night breaker? sau doar este reclama ,as vrea sa pun si eu pe scurta si nu stiu exact daca se marita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un osram night breaker pe partea soferului iar pe cealalta un bosch si se vede diferenta ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Darin: cred ca mai bine ai schimba becurile intre ele, iti zic eu ca ti-ar fi mult mai bine si mai usor la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca am si profesori de limba romana eu unu imi cer scuze dar cand am scris parerea mea eram si cu 5 lucrari pentru servici si sincer asta e ce sa faci asta e incodata scuze nu are rost sa com restul toate bune scuze ca nam observat remarca ta mai devreme dar asta e uni oameni chiar trebuie sa munceasca si sa incerce sa faca si alte lucruri in momentul in care mai intra si peaici ca doar bani nu vin singuri is curios ce pregatire ai inainte de a comenta sau sa sti ce studi am si ce pregatire are fiecare scuze de limbaj dar in primul rand era si tastatura devina pt ca pc de la job lau schimbat cu tast in limb rom si nus invatat asta e pe viitor o sa foloesc dictionarul sa nu mai plangi cami bat joc de limba noastra .SCUZE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar crezi ca aici conteaza pregatirea? voi cei care le faceti pe toate dar nici una buna. 4 clase. atat ai nevoie ca sa scrii corect. imi cer scuze ca te-am deranjat , dar sa ramanem la subiect. si pentru ca cei mai in varsta sa inteleaga ceva fac eu corecturile de rigoare:

Ma bucur ca am si profesori de limba romana. eu, unul, imi cer scuze, dar cand am scris parerea mea eram si cu 5 lucrari pentru servici si sincer asta e. ce sa faci, asta e! in ca o data scuze. nu are rost sa comentam. restul, toate bune. scuze ca n-am observat remarca ta mai devreme, dar asta e! unii oameni chiar trebuie sa munceasca si sa incerce sa faca si alte lucruri in momentul in care mai intra si pe aici ca doar banii nu vin singuri. sunt curios ce pregatire ai inainte de a comenta sau sa stii ce studi am si ce pregatire are fiecare. scuze de limbaj, dar in primul rand era si tastatura de vina pt ca pc de la job l-au schimbat cu tast in limb rom si nu-s invatat. asta e! pe viitor o sa foloesc dictionarul sa nu mai plangi ca-mi bat joc de limba noastra .SCUZE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Va salut, ma intereseaza sa-mi montez niste faruri xenon la masina, La mine la masina becurile sunt h4, deci imi trebuie si xenon tot h4, sa aiba pe amandoua fazele xenon. Vreau sa-mi recomandati ceva faruri bune, si ceva legat de politie, cum e treaba cu ei, am voie sa-mi montez fara sa am probleme cu dansii ?

Modificat de philips27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le montezi pe masina din semnatura este ok pentru ca este echipata cu lupe in far. Este contraindicat sa pui xenon pe farurile fara lupa pentru ca deranjezi ceilalti participanti la trafic. Cu politia nu o sa ai probleme (daca ai lupa). Nu iti pot recomanda o firma anume eu am avut 2 kit-uri (h7) pe un peugeot 206. unul a costat 270 ron si celalat 170 si ambele m-au tinut mult. Probabil o sa iti trebuiasca un kit care sa nu iti dea eroare de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!