Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

4 becuri Narva 55W, cu 20lei bucata, imi trebuia urgent, am luat de la cel mai apropiat magazin, si da, sunt H7.

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate careva sa ne spuna daca linia care delimiteza fascicolul luminos al unui bec H7R xenon este aceeasi cu a unui far normal H7 halogen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu certitudine nu pot sa iti spun ,dar ce pot sa iti spun sigur este ca linia unui xenon este mai clara si mai intensa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati, dar nu m-am expirat corect, ce am vrut sa spun mai exact, daca se monteaza bec sexnon h7r (producatori zic ca e special pt faruri cu oglinda) intr-un far cu oglinda normal, linia delimitatoare ramane? La H7 Halogen avem o linie delimitatoarea cand trcem pe langa un zid sau mai ales cand in fata noastra este un zid, vreau sa stiu daca aceea linie dispare daca punem un bec xenon H7R, logic vorbind nu cred ca mai ramane linia pt ca un bex xenon h7 este mai lung fata de un h7 cu halogen, adica punctul de ardere al becului cu xenon este mai in fata si asta face ca razele care ies din oglinda sa fie asemanatorare cu cele al unei "lanterne", pe scurt aceea linie delimataoare nu va mai fi linie, va fi direct o "pata".

A facut cineva o asemenea operatiune sa zica concret?

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linia superioara(caci la ea faci referire cred) va ramane cu certitudine. H7R fata de H7 are in plus un obturator(tablita) care grupeaza raza astfel incat sa bata unde trebuie nu in ochii celorlalti participanti la trafic. nu te gandi ca face minuni si este fix ca raza unui bec in lupa, insa este un plus fata de h7 xenon normal.in alta ordine de idei daca vrei sa montezi asa ceva pe masina, alege h7r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H7R se gaseste greu, am gasit pe net doar la o firma. Daca firma asta in 6 luni dispare de unde mai imi iau piese de schimb? Mai bine imi pun H7 care se gasesc pe toate gardurile. Sau stiti voi unde se mai gasesc H7R inafara de xenon-store?Tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nici userii de care ti-am pomenit nu aduc asa ceva. cumpara o instalatie H7 simpla dar ai grija dupa montaj sa faci un reglaj faruri la cineva avizat(nu la zid) astfel incat sa nu creezi disconfort celorlalti participanti la trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de FK Automobile Germany? (http://www.fk-shop.de/en/Lighting-Tuning/Xenon-Kits/) Au xenoane cica facute de ei...ce ziceti tot chinezarii????

le-am gasit si in Romania la 250 ron

Am gasit pe un site in romania (magazin virtual) H7R cu garantie tot de 12 luni, pret ca si al baietilor de pe forum...Singura chestie imi este ca daca mi se defecteaza trebuie sa astept pana il trimit inapoi si apoi pana imi vine inapoi. Daca cumpar din oras atunci il am mai repede reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi dai te rog PM cu link-ul? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat acum 2 zile de pe ebay un KIT XENON H7R 4300K 29$ + transport 19$ , in 2-3 saptamani trebuie sa soseasca :icon_bounce:

Pe ebay sunt mult mai ieftine fata de romania si sunt acleasi produse...doar ca in romania au adaos de 50-70%

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-ai luat la un pret f bun si ai ales foarte bine si intensitatea de 4300k,asa cum ar fi venit si echipata din fabrica :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, blasturile trebuie ferite de umezeala? sau pot fi prinse chiar si pe capacul din spate de la far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In varianta de instalatie originala, balasturile sunt prinse exact in spatele farului. Vezi Passat B5 si B5,5, Golf, etc...

Le poti pune linistit acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indicat este sa ai in vedere sa nu"frece" cablajul pe ceva, sa nu fie antrenat de piesele in miscare ale motorului si in caz ca ai nevoie sa umbli la ele sa o faci facil ,nu sa demontezi si altceva ca sa ajungi la balastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoaste careva la ce temperatura pot ajunge becurile xenon? nu termperatura de culoare, temperatura in grade celsius....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sa iti spun cu certitudine, insa clar nu se incinge ca un bec conventional. daca iti faci griji ca ar putea sa arda/afume/topeasca oglinda farului sau sa iti afume geamul iti spun convins ca NU se va intampla asta. afirmatia ramane in picioare pentru faruri OEM Hella sau Valeo. Pentru cele after market nu bag mana-n foc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur la alea mai sunt surprize, dar nu din cauza becurilor cu xenon ci din cauza plasticului prost folosit la unele faruri after market. Am vazut cu ochii mei, sticle stricate - un pic topite, pe unde trece raza de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de aceea i-am si zis colegului ca nu bag mana-n foc, ca la cele after market poti avea surprize si de la un bec de pozitie :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut miam montat si eu un kit xenon can bus de la colegul b_7_jaf sint multumit,dar nu stiu daca am procedat corect cu becul adica pozitia in care lam montat..este de 6000k pe faza \scurta si becu are un filament mai subtire paralel cu el intro parte lam montat cu filamentu jos si in cealalta cu el sus....mam chinuit mult la prinderea clemelor ce fixeaza becul ca nu am scos farul cu totul,si la gaurirea capacelor din spatele farului,pentru ca cele doua fire care ies din bec nu se trag ca cele de la becul normal halogen si am fost nevoit sa fac gaura cam mare si nu se etanseaza asa bine ...cu ce solutie ma sfatuiti sa dau pe linga garnitura aceea de cauciuc,,ca sa se etanseze bine sa nu se abureasca farurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silicon - pentru etanseizarea spatiului dintre fire si capac.

Pozitia becului - e simetrica la cele doua faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa folosesti si niste cratime.

becul are o rozeta de tabla si te ajuta sa il pui in pozitia buna. roteste-l in gaura pana simti ca prinde in acele urechiuse. eu prima data nu l-am pus bine si statea stramb in far,presat pe pozitie de clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mi-am pus si eu de aproape un an un kit de 5000k pe faza scurta si sunt destul de multumit de cum vad. Acum mi-a venit o idee. Vreau sa pun un kit bixenon dar sa pun de fapt 2 becuri xenon un h3 pt. proiectoare si h1 pt. faza lunga. Teoretic cred ca ar merge pt. ca in momentul cand aprind faza lunga automat mi se sting proiectoarele ( lucreaza la fel ca si cu bec H4 care are 2 faze ). Cred ca m-am facut inteles si as fi curios daca cineva a incercat asa ceva si parerile celor cu cunostinte mai multe de electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaa, csenon in proiectoare si pe faza lunga ,,, taranism in toata regula. si daca asta insemna la tine bixenon .....

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlBundy :)))) criminal

@Style Mai ai un pic si ucizi vampiri cu lumina UV.In primul rand toti iti vor ura de "bine" apoi instalatia masinii va avea multe de indurat.NU RECOMAND.Se poate,nu e rocket science,DAR din respect pt cei cu halogene reglate bine,nu fa asta,plus ca mai nou s'au pus si sapcalii pe luat certificate din cauza "sistemelor de iluminare neomologate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!