Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Voi nu intelegeti ca PHILLIPS NU face xenon AM, toate sunt chinezarii, unele facute pe vapor, altele in china.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie la ce cumparati. Multi comercianti spun ca vand kituri Philips, Siemens, Bosch sau alte marci de renume. Aveti grija, deoarece aceste firme nu fabrica kituri xenon aftermarket, este doar un artificiu, pe care il folosesc acesti comercianti pentru a va convinge sa cumparati marfa lor. Este similar cu adidasii Nike din piata, care sunt de proasta calitate dar au sigla Nike. Mai sus aveti cateva poze cu instalatii care se vand sub numele unor firme de renume dar nu au nicio legatatura cu aceste marci.

In al doilea rand, aveti grija sa vi se ofere garantie scrisa, nu verbala, de cel putin 1 an de zile, la toate componentele instalatiei, atat la balasturi cat si la becurile xenon. De obicei la becurile de proasta calitate se ofera intre 3 si 6 luni garantie. Noi va oferim minim 1 an de zile garantie la toate instalatiile Xenon comercializate.

de asemenea un pret mic nu inseamna si calitate. Majoritatea concurentilor nostrii ofera la preturi mici kituri cu balasturi analog, care sunt de calitate proasta, dar uita sa mentioneze acest lucru, unii probabil ca nu o fac intentionat, dar probabil ca nici nu stiu ce vand. Daca vreti instalatii Xenon de calitate aveti grija sa cumparati numai cu balasturi digitale, iar pentru masinile noi cu senzori de bec ars, numai cu balasturi digitale CAN BUS.

Ieri mi-au venit si mie farurile cu lupa din America.

In afara faptului ca am asteptat aproape o luna dupa ele, le-am si montat ieri (o sa pun cateva poze cu ele sa vedeti cum dau pe Golf 4, negru).

Bineinteles ca au venit cu becuri cu tot, dar diferenta nu e prea mare de la cele originale Valeo, la HELIX-urile astea.

Ma refer la faptul ca au becuri normale H7, H1, etc. Pur si simplu le-am cumparat ca vreau sa pun HID Xenon pe ele.

M-am tot ducumentat si m-am interesat pe la prieteni care au pe masini si mi-au zis sa-mi pun OSRAM, PHILIPS-uri sau BOSCH, altii zic ca cele mai tari sunt cele de la SIEMENS (~ 1200 RON), dar si pretul pe masura. Unii zic, ca PHILIPS-urile sunt bune, dar pica repede. Nu stiu ce sa mai cred.

Am gasit undeva KIT XENON PHILIPS ORIGINAL, iar cel care le vinde la 580 RON zice ca au trecut pe cutia lor un cod, care se poate verifica pe site-ul lor aici.

Intr-adevar pe pagina web de la Philips cere un cod de validare, dar textul si un buton de validare este si in engleza si in chineza :) Asta ma face sa cred ca tot babauri sunt...

As da un maxim 500 RON pe ele (5000-6000 K), dar sa nu fie turcisme sau chinezarii. M-am cam saturat de chinezii astia care copiaza toata planeta si numai are nimeni loc de ei :(

In pretul asta am vreo sansa ?

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haa, haa, au ajuns de au copiat si site-ul phillips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt site ..Aiba..,gasesti tot ce vrei pt masina,mai putin volante cu masa dubla.Becurile pt instalatia de xenon sunt de la 2..3 dolari si daca iei 100 pretul scade semnificativ.Ieri discutam treaba asta cu cineva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chinezul de la care le iau eu, pentru o suma in plus per kit, imi pune ce poza vreau eu, ce logo vreau eu...imi pare rau ca nu mai am link-ul catre pagina unde chiar cei de la siemens,osram, bosch,philips spuneau clar ca nu produc kit-uri aftermarket...

asa cum spune si cristi, toate sunt china si tine doar de chinezul de la care le iei, cat de bune sunt.iar 500 ron pe un kit h7 sau h1 este o suma foarte mare..platesti practic minciuna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi nu intelegeti ca PHILLIPS NU face xenon AM, toate sunt chinezarii, unele facute pe vapor, altele in china.

care "voi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi care intrebati daca sunt bune kiturile Philips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt intr-o dilema, daca sa achizitionez un kit bixenon cu lupa si angeleyes sau nu...Farurile mele arata astfel : http://imageshack.us/photo/my-images/35/123pyf.jpg/

Dupa cum multi posesori de Bora s-au plans, lumina data de farurile originale este cam proasta, probabil conceptul a fost gresit sau mecanismul in sine, nu stiu pt ca nu ma pricep, insa e o problema cu lumina si trebuie remediata. Ca o solutie din ce am citit pe net ar fi acest kit bixenon cu lupa si angel eyes:

- http://gamamag.ro/products/BI-XENON-Lupe-faruri-cu-xenon-si-Angel-Eyes.html#reviews

- http://bluexenon.ro/produse/angeleyes-si-lupe/lupe-bixenon-pt-far-cu-angeleyes-35w

Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare golfisti,

Am cumparat in 2008 din Germania un Golf4 4motion Variant 1.9 TDI 74kw Highline (productie 2005), xenon de origine. Inca de la inceput mi s-a parut ca faza scurta nu lumineaza cum trebuie. Nu prea stiam care-i treaba cu xenoanele. Citind acest topic, vad ca becurile xenon ar trebui schimbate cam la 2 ani (in functie si de orele de functionare). Din parerile voastre, se pare ca cea mai buna varinta pentru culoare ar fi 4300K (in special pentru ploaie si ceata). Deci care ar fi cea mai buna solutie pentru doua becuri xenon (eventual sa-mi dati si mie un link)? Trebuie sa fie neaparat H7?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H7 reprezinta tipul becului.....deci, nu merge schimbat dupa cum vrei.

Mergi pe becuri de firma, ca altfel sunt bani aruncati - incearca Osram.... si pastreaza specificatiile celor OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti aici ce becuri aveti nevoie:

http://www.philips.co.uk/c/eco-headlights/14238/cat/

Asta e site-ul oficial nu copia chinezeasca :))

Sau varianta Osram cica ~ aceleasi performante dar ceva mai ieftine...tocmai mi-am bagat xxxxx in xenoane si am trecut la halogene... :)

Cel putin pt H4 xenon pe unde am intrebat cica "e scumpe, proaste si nu se gasesc" :) ...asta dupa ce am descoperit un bec ars...

Prima seara cu Osram Nightbreaker la 70RON setul...cica se gasesc si mai ieftin...sint curios diferenta fata de ExtremePower... am avut pe fosta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu extreme h4 pe prima masina,

nus bune de nimic am mai dat si o caruta de bani pe ele le-am luat de la importator.

dupa juma de an mi s-a ars un bec,n-am mai pus extreme am pus unu h4.

becurile asa zise cu xenon tot alea raman baza,

Am avut pe e46 bec cu balast HID cu licenta philips ceva de genu.

FOARTE BUNE BECURILE.Daca e sa imi pun pe G4 tot de astea imi pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta s-a ars primul dupa 3 ani...si la multi a tinut peste 1-2 ani...

Ce nu ai inteles de mai sus ? Philips NU face xenon...si se pare ca nici un producator AM...cu exceptia chinezilor...

Xenoanele care le-am dat jos le-a pus fostul in 2008...au tinut ceva timp...dar nu au fost spectaculoase sa merite "investitia" in ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur - am avur si eu un set de HID, sub licenta Philips .... durere, mi-a zapacit masina. Le-am dat jos si le-am inlocuit cu farurile si intalatia OEM de xenon - nicio probleme, totul ca la mama ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am avut pe masina 1 an jumate.dupa aceea am vandut masina.n-am avut nici o problema cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, depinde.... mie imi bruiau radioul in draci..... dupa care un balast a luat-o razna si cand aprindeam farurile, se umplea clusterul de erori - presiune ulei, airbag, abs, apa.... din ce in ce mai des, pana l-am depistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca tine de "noroc", cum le nimeresti.eu am kit xenon pe masina dins emnatura din 2007 aprilie, si pana in prezent nu am avut nicio problema cu ele, nu s-a intamplat nimic, trebuie sa schimb bwcurile ca au inceput sa"chiorasca".DAR am avut cazuri gen golf4 sau opel astra cand masinile o luau razna pur si simplu, cu sau fara condensatori pusi.pe aceleasi masini, alt kit al aceluiasi producator, masina nu a mai facut nicio problema. parerea mea este ca sunt niste produse unde tine totul de bafta.daca nimeresti un kit bun, e ok, daca nu, ori renunti ori mai incerci.bine....varianta optima este instalatia OEM insa nu este la indemana tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar...e de noroc - numai ca nu suport acest tip de selectionare naturala al produselor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asta este piata in romania. la astfel de produse nu exista standarde de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina din semnatura nu am computer de bord,deci nu as avea pb cu eroare in bord,ma gindesc sa montez un set de xenon slim am .sa ma astept la probleme ceva,gen modul de stergatoare sau ce se mai arde pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu am computer de bord unde sa imi arate bec ars?am numai indicatoare cu becuri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU BC arata bec ars, e un martor separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul pentru bec ars apare pe bord fix ca un bec galben cu"raze" in jurul lui.daca are cineva o poza ar fi de real ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit asta, pentru Audi (modelul pana in 2001 cred) modelul B5 si pentru VW.

post-30007-0-84357200-1323081276_thumb.j

post-30007-0-80440400-1323081466_thumb.j

post-30007-0-13445400-1323085359_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!