Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

salut baieti,

am si eu o problema, anume :

la masina din semnatura pe care am achizitionat-o in nov. 2010 sunt montate xenoane after.

la farul de pe dreapta am observat ca tremura lumina. acuma nu stiu daca doar la unele denivelari mai mari sau mai mici.

ce vreau eu sa va intreb este urmatorul lucru: de unde poate fi, de la far - sa nu fie fixat bine, de la bec - sa nu fie fixat bine in far sau de la bec pur si simplu - sa fie pe duca?

daca ati mai patit careva asa ceva va rog dati-mi un sfat cum sa remediez ca oricum eu nu ma prea pricep sa umblu la faruri (si oricum mi-e si frica stiind ca becurile astea sunt cam "piperate" la pret)

mersi mult si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

din cate stiu tremuratul este un semn ca trebuie ca o sa te lase

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de unde poate fi, de la far - sa nu fie fixat bine, de la bec - sa nu fie fixat bine in far sau de la bec pur si simplu - sa fie pe duca?

Citeste topicul asta : Vibratii far.

... tremuratul este un semn ca trebuie ca o sa te lase

Ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sory

graba.am vrut sa spun ca este un semn ca e pe gata becu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert03 iti multumesc de sfat, dar mai urma sa imi spui sa imi curat si parbrizul cu o maneta din dreapta volanului ce actioneaza stergatoarele si cred ca totul era perfect.

Modificat de giovani20x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un VW Bora 2001, la care m-ar tenta sa pun un kit cu becuri xenon H4-2...

Nu ma pricep prea bine, asa ca intreb:

1) astea sint ok? http://www.foryourcar.ro/produse/19

2) e cineva pe forum dispus sa ma ajute cu montajul (in caz ca optez pt un astfel de kit) ?

Merci anticipat!

SG.

Modificat de groenhen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mici exceptii, tot ce e after market se incadreaza in aceeasi categorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc.La acel pret,iti imaginezi ca nu sunt ca cele OEM(fara suparare pt producator).Ia'ti MAXIM 6000k,altfel o sa ai o lumina albastruie care pe ceata/ploaie o sa aiba randament scazut.Daca mai ai si plasticul farului uzat(zgariat/ingalbenit) o sa primesti "laude" la greu de la ceilalti participanti la trafic..Dupa ce le montezi,mergi la un stand ITP pt reglaj(sa nu dirijezi avioane).Montajul e usor,daca citesti instructiunile si mai cauti si pe net(scutesti ~50ron).Spor la mesterit!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6000k intr-adevăr sunt cele mai raspandite,lumea le prefera ca si aspect in primul r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa-mi iau de 4300K...

Ma tenteaza pt ca astia (http://www.foryourcar.ro/produse/19) ofera 2 ani garantie...

DEci, inteleg dela voi ca sint ok...

Mai departe, ramine sa vad cine ma ajuta cu montajul... si la ce scor...:)) ?!?

Numa' bine ! SG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok cele din link,toate sunt china dar acum depinde de calitatea materialelor folosite la fabricare. atentie daca iti ofera garantie scrisa 24 luni pe toate componentele, si nu doar pe becuri sau balasturi.presupun ca ai vazut ca sunt xenon scurta/halogen lunga

in aria prestari servicii vei gasi persoane care sa te ajute cu montajul kitului

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e ok kit-ul din link...

Ref. la garantia de 2 ani pt toate componentele, o sa le fac o intrebare...

Da, sint xenon pe faza scurta si halogen pe lunga, asa am cautat, nu am vrut kestia aia numita H4-bixenon,

care e nashpa, are un fel de preputz care misca becul inainte-inapoi (detest kestiile mecanice :( )

O sa ma uit la "prestarile de servicii" de care zici tu sa vad cine face & la ce pret...

Totusi, ma gindeam ca poate imi ziceti voi cam la ce scor sa ma astept... doar nu e big secret, nu? :)

PS: off-topic, am vazut ca nu pot sa startez un topic, iar informatia de care am nevoie nu o gasesc cu

search-ul pe forum... stie cineva cum pot sa skimb beculetzul de la portiera (ala rosu-alb care se aprinde

cind deskizi usa...) ? Mi-a fost frica sa fortez plasticul... sa nu stric ceva pe-acolo... Thx!

Modificat de groenhen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca bixenonul are niste lamele ce sunt actionate magnetic care inchid si deschid raza de lumina pe orizontala. Mai bine spus sunt 2 placi paralele care sunt in fata becului, acestea se distanteaza intre ele in plan paralel cand pui faza lunga si ai mai multa lumina.

Legat de Xeonon.... toate-s chinezesti dar sunt OK o sa ai alta lumina. Sa le reglezi putin mai jos decat normal deoarece la gropi sau valuri pe drum dai "flashuri" la cei ce vin din fata si nu e placut.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la lampa din usa , baga o surubelnita lata sau o lama de cutter si va iesi plasticul cu tot cu lampa de acolo, dar preferabil ar fi sa bagi surubelnita chiar la jumatate incat sa faci parghie pe ambele parti(rosu& alb)

pretul la montajul kitului este undeva in jur de 50 ron, nu e niciun secret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua, am un Golf 4 1.4 16V benzina si as vrea sa imi comand un kit xenon pe faza scurta, de pe internet. As vrea sa stiu ce tip de bec ar fi compatibil pentru masina mea(am inteles ca eu as avea H7), si ce fel de lumina mi-ati recomanda. Ma refer la Warm sau Blue Cold. Daca mi-ati recomanda si un kit bunicel atunci as fi vesnic recunoscator. Nu de alta, dar nu as vrea sa iau ceva ca dupa aceea sa imi para rau. Multmesc mult. O zi buna in continuare tuturor forumistilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, eu nu am inca un kit xenon montat pe masina, pentru ca vreau sa schimb farurile prima data , dar am studiat umpic oferta, si am ajuns la concluzia ca cele Phillips ar fi cele mai indicate. uite aici http://www.kitxenon.ro/index.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai faruri cu lupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o face philips xenon AM ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am un Golf 4 1.4 16V benzina si as vrea sa imi comand un kit xenon pe faza scurta, de pe internet. As vrea sa stiu ce tip de bec ar fi compatibil pentru masina mea(am inteles ca eu as avea H7), si ce fel de lumina mi-ati recomanda. Ma refer la Warm sau Blue Cold. Daca mi-ati recomanda si un kit bunicel atunci as fi vesnic recunoscator. Nu de alta, dar nu as vrea sa iau ceva ca dupa aceea sa imi para rau. Multmesc mult. O zi buna in continuare tuturor forumistilor.

Iti recomand sa iei 4300k daca vrei sa ai lumina buna si pe ploaie si pe ceata.Poate vei fi tentat de 6000k ca arata mai cool,dar sunt o mare porcarie dupa parerea mea sa mergi cu albastrul ala de discoteca in fata ta.

Ca firma eu am de 2 ani GT HID cu balasturi super slim ,si sunt foarte multumit.

Astia sunt rautaciosi pe aici,pt ca zic ca ii vei deranja cu lumina pe ceilalti,ceea ce e partial adevarat,dar poti corecta asta printr-un reglaj bun al farurilor,care este obligatoriu dupa ce iti pui becuri cu xenon.

Nici eu nu am fost adeptul xenonului AM dar ma saturasem sa tot incerc becuri din ce in ce mai scumpe fara niciun rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xenoane bune sunt destule, la toate preturile, cu siguranta nu alea la 120 lei de care ai zis tu in primul post. Problema e ca daca nu ai far cu lupa, iti cam bati joc de ceilalti participanti la trafic.

@hudrea, nu contest reglajul farurilor tale, dar cati soferi sunt interesati de ceilalti soferi?

Eu zic ca daca vrei sa faci o treaba cu adevarat buna, iti schimbi farurile cu unele cu lupa. Eu nu mi-am permis asta, asa ca dau anual milioane pe becuri mutant de la philips si bosch, insa sunt impacat pt ca becurile astea dau o lumina buna fara sa deranjeze.

Gandeste-te si la siguranta colegilor de trafic, nu doar la a ta. Nu ma transforma intr-o victima a becurilor tale !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteam sa pun faruri originale cu lupa si xenon,dar lumineaza doar o idee mai bine decat halogenul si nu merita investitia.

Asa ca nu ai ce face,ramai o victima a farurilor mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HAi ca mai postez legat de xenon, ca vad ca nimeni nu inchide acest topic sau sa-l mute un de trebuie: ieri noapte veniund de la mare, am vazut ca cei pe care vroiam sa ii depasesc puneau avariile si unii de pe contrasens dadeau flashuri, si eu pe masina am xenon OEM adaptiv. Asa ca azi am fugit la reprezentanta si am reglat farurile, erau mai sus cu 5 mm pe aparatul lor. Eu vedeam super, nu aveam nevoie de lunga. sa vad in continuare cu farurile reglate ok, cum se vede noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteam sa pun faruri originale cu lupa si xenon,dar lumineaza doar o idee mai bine decat halogenul si nu merita investitia.

Asa ca nu ai ce face,ramai o victima a farurilor mele.

da, asa e, nu am ce face, dar sper sa intre in vigoare proiectul de lege prin care toti cei care au xenon fara lupa, fara autoleveling si fara spalator de far raman fara talon. Vedem atunci cine e victima. Fiti responsabili mai oameni pe sosele.

Al Bundy, respect pt ca te gandesti si la altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi de multumiri, pentru sfaturi. Masina a venit cu faruri cu lupe si spalator de far. acum ramane sa ma decid la un kit de xenon ok. Dupa recomandarile dvs am inteles ca cele de la philips ar fi cele mai ok. Vedem la ce decizie ajung si va voi anunta de decizia luata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!